بهترین گاز کولر ماشین و 4 علت خالی شدن آن

خیلی از شماها به احتمال زیاد گرم بودن باد خروجی از کولر ماشین را تجربه کرده‌اید. جالب است بدانید که کاهش و یا در بسیاری موارد خالی شدن گاز مبرد یکی از علل باد گرم کولر ماشین است. اما، چه عواملی می‌توانند در تخلیه گاز کولر خودرو نقش داشته باشند؟

پاسخ به این پرسش و همچنین سؤالاتی دیگر پیرامون گاز کولر ماشین ما را بر آن داشت تا در این مقاله به این موضوع بپردازیم. پس، از شما می‌خواهیم تا انتها ما را همراهی کنید. 

  • پراستفاده‌ترین گاز مبرد کولر خودرو چیست؟ R134a
  • گاز کولر ماشین چند سال دوام دارد؟ به طور معمول 3 تا 5 سال
  • مهم‌ترین دلایل خالی شدن گاز کولر خودرو چیست؟ ساییدگی و پارگی، رطوبت، تماس با نمک یا محلول آب نمک، آسیب فیزیکی

عمر مفید گاز کولر ماشین

یکی از سؤالاتی که ممکن است برای رانندگان خودرو پیش آید این است که عمر مفید گاز کولر ماشین چند سال است؟

منابع مختلف، عمر مفید گاز برودتی مورد استفاده در کولر خودرو را متفاوت گزارش کرده‌اند. اما، گاز کولر به طور تقریبی بین 3 تا 5 سال دوام دارد. بسیاری از سازندگان خودرو توصیه می‌کنند که سیستم خنک کننده خودروی خود را هر 1 تا 2 سال یک بار سرویس یا شارژ مجدد کنند.

علت خالی شدن گاز کولر ماشین

نشتی را می‌توان مهم‌ترین علت تخلیه گاز کولر خودرو دانست که به کمک روش‌هایی مثل استفاده از گاز نیتروژن، لامپ فرابنفش، بو کننده (اسنیفر) و یا محلول‌هایی قابل تشخیص است. نشتی سیستم خنک کننده ماشین در اثر عوامل مختلفی پدید می‌آ‌ید. در ادامه، به 4 علت تخلیه گاز کولر خودرو اشاره می‌شود.

ساییدگی و پارگی

ساییدگی و پارگی قطعات لاستیکی سیستم کولر خودرو شایع‌ترین علت نشتی می‌باشد. در حالی که بیشتر قسمت‌های سیستم خنک کننده ماشین از فلز ساخته می‌شوند، بخش‌هایی از آن از جنس لاستیک می‌باشند. یکی از آن‌ها، اورینگ‌های لاستیکی هستند که برای مهروموم و جلوگیری از نشتی در محل قرار می‌گیرند.

این حلقه‌ها با گذشت زمان و قرارگیری در معرض گرما و رطوبت تخریب و خشک شده و ترک می‌خورند که خود باعث نشتی کولر می‌شود. در صورت خرابی این قطعات بایستی حذف و با قطعات جدید جایگزین شوند.

رطوبت

همانطور که در بخش قبل بیان شد، قطعات لاستیکی کولر ماشین درصورت خرابی باید تعویض شوند. عدم انجام این کار مشکلاتی به همراه دارد که یکی از آن‌ها، ورود رطوبت به سیستم است. مخلوط شدن گاز مبرد با رطوبت می‌تواند باعث تشکیل اسید شود، که این می‌تواند برخی از اجزای سیستم نظیر خشک کن یا درایر را از بین ببرد یا باعث نشتی شود.

تماس با نمک یا محلول آب نمک

در فصل بهار ممکن است به این موضوع برخورد کرده باشید که کولر خودروتان به درستی کار نمی‌کند. این مشکل می‌تواند ناشی از نمک یا محلول آب نمکی باشد که در زمستان برای آب کردن جاده‌های یخ زده استفاده می‌کنند. رسوبات ناشی از سدیم کلرید به همراه آب می‌توانند باعث خوردگی قطعات فلزی سیستم خنک کننده و کاهش طول عمر آن‌ها شوند.

 به همین دلیل، توصیه می‌شود پس از هر بار برف یا طوفان یخ وسیله نقلیه خود را در اسرع وقت شسته تا از تمام اجزای فلزی وسیله نقلیه خود از جمله کولر ماشین محافظت کرده باشید.

آسیب فیزیکی

گاهی اوقات ممکن است در اثر سانحه تصادف یا برخورد خودرو به مانعی سخت مثل سنگ به قطعات کولر صدمه وارد شود. این آسیب‌دیدگی می‌تواند باعث نشتی و کم شدن گاز کولر خودرو شود. بهتر است پس از هرگونه تصادف یا رانندگی در شرایط نامساعد، خودرو را بازرسی کرده تا مطمئن شوید که هیچ آسیبی به بخش‌های مختلف خودرو از جمله سیستم کولر وارد نشده باشد.

بهترین گاز کولر ماشین

همانطور که بیان شد، عوامل مختلفی در تخلیه گاز موجود در سیستم خنک کننده خودرو دخیل هستند. امروزه، انواع مختلفی گازهای مبرد در سیستم کولر ماشین مورد استفاده قرار می‌گیرند که هریک از مزایا و معایبی برخوردار است.

R12

گازی که در خودروهای جدید استفاده نمی‌شود. به دلیل ارزان بودن، از گاز مبرد R12 برای سالیان متمادی در سیستم‌های کولر خودرو استفاده می‌شد و خودروهای قدیمی همچنان مجهز به این گاز هستند. اما، از سال 1994 استفاده از این گاز در خودروهای تولیدی در کشور آمریکا منع گردید که دلیل آن، نقش گاز R12 در تخریب لایه اوزون بود.

R134a

گازی که در اکثر خودروهای امروزی وجود دارد. عمده خودروهایی که امروزه استفاده می‌شوند مجهز به مبرد R134a هستند. دلیل استفاده گسترده از این گاز را می‌توان به اشتعال‌پذیری کم و سازگاری با محیط زیست دانست. یکی از مشکلاتی که مبرد R134a با آن روبروست، اثر گلخانه‌ای و گرمایش جهانی است که این موضوع سبب شده تا استفاده از آن در خودروهای جدید تولیدی در آمریکا پس از سال 2021 منع شود.

R1234yf

جدیدترین گاز کولر خودرو؛ این گاز به عنوان جایگزینی برای گاز R134a معرفی شده است و تمامی خودروهایی که از سال 2021 تولید شده‌اند مجهز به این مبرد هستند. عملکرد R1234yf شبیه به R134a می‌باشد؛ با این تفاوت که در اتمسفر به سرعت تجزیه شده و اثر کمتری بر گرمایش جهانی دارد.

خالی شدن گاز کولر ماشین و مهم‌ترین علل آن

در این مقاله سعی شد تا مهم‌ترین دلائل تخلیه گاز کولر خودرو توضیح داده شود. همانطور که در این مقاله بیان کردیم، نشتی در اثر عواملی مثل فرسوده شدن، خوردگی، صدمه دیدن و سوراخ شدن قطعات کولر، دلیل اصلی خالی شدن گاز مبرد سیستم کولر است.

همچنین، به مهم‌ترین گازهای کولر ماشین اشاره و مشخص شد R134a با وجود اینکه در گرمایش جهانی نقش دارد همچنان پراستفاده‌ترین گاز در سیستم خنک کننده خودروها می‌باشد.

در پایان، شما می‌توانید سؤالات خود پیرامون این موضوع از طریق بخش بیان دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید. همچنین، در صورت تمایل به خرید گاز کولر ماشین توصیه می‌شود با کارشناسان مجموعه تماس حاصل کرده تا درمورد قیمت این محصول شما را راهنمایی کنند.

منابع

https://myjackfrost.com.au/

https://www.hansonkia.com/

https://fjcinc.com/top-4-causes-of-air-conditioning-leaks-and-what-to-do-about-them/

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
جستجو
×