کدام بهتر است؟ اکسیژن‌ساز یا کپسول اکسیژن؟

در سال‌های اخیر، سیلندرهای گاز اکسیژن و دستگاه‌های اکسیژن‌ساز (تغلیظ‌کننده‌های اکسیژن) نقشی حیاتی در تأمین اکسیژن موردنیاز بیماران تنفسی ایفا کرده‌اند. اگرچه وظیفه هر دو اکسیژن‌رسانی به بیماران است، اما به‌عنوان دو ابزار کاملاً متفاوت شناخته می‌شوند. کپسول‌های اکسیژن، مخازنی با ظرفیت محدود برای ذخیره‌سازی گاز اکسیژن هستند. در مقابل، دستگاه‌های اکسیژن‌ساز، اکسیژن موجود در هوا را گرفته، تصفیه کرده و به بیمار تحویل می‌دهند.

اگر می‌خواهید بدانید چه تفاوت‌های دیگری بین دستگاه اکسیژن‌ساز و کپسول اکسیژن وجود دارد و کدام یک بهتر است، تا انتها همراه ما باشید.

Oxygen generator or oxygen capsule

ایمنی

یکی از فرق‌های موجود میان سیلندرها و تغلیظ‌کننده‌های گاز اکسیژن، ایمنی است. کپسول‌ها، حاوی گاز فشرده هستند و انفجار آن‌ها می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به افراد وارد کند. همچنین، اگر نشتی در سیلندر وجود داشته باشد و اکسیژن در تماس با مواد اشتعال‌پذیر قرار گیرد، باعث ایجاد آتش‌سوزی می‌شود. علاوه بر خطر انفجار و آتش‌سوزی، کپسول‌ها به علت سنگینی می‌توانند آسیب‌هایی حین جابجایی و حمل‌و‌نقل به افراد وارد کنند.

تغلیظ‌کننده‌ها همانند سیلندرها با خطراتی همراه هستند. این دستگاه‌ها از پیچیدگی بیشتری نسبت به کپسول‌ها برخوردار هستند که این موضوع آن‌ها را در معرض آسیب و خرابی بیشتری قرار می‌دهد. بنابراین، توصیه می‌شود همراه با دستگاه، یک سیستم اکسیژن پشتیبان نیز استفاده شود تا در صورت خرابی دستگاه، باعث ایجاد مشکل برای بیمار نشود. دستگاه‌های اکسیژن‌ساز با خطرات دیگری نیز همراه هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به خاموش شدن دستگاه و خطرات ناشی از برق اشاره نمود.

پرتابل یا قابل حمل بودن

پرتابل بودن یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که افراد هنگام انتخاب کپسول یا دستگاه به آن توجه می‌کنند. هر دو ابزار امروزه به صورت قابل حمل عرضه می‌شوند. سیلندرهای اکسیژن، همانطور که بیان شد، وزن بیشتری دارند و معمولاً خطرناک‌تر هستند. در مقابل، دستگاه‌های اکسیژن‌ساز از آنجایی که برای کار کردن نیاز به منبع برق دارند، جابجایی و حرکت افراد را محدودتر می‌کنند.

علاوه بر ایمنی، قیمت و قابلیت حمل، کپسول‌ها و تغلیظ‌کننده‌های گاز اکسیژن تفاوت‌های دیگری نیز دارند که در جدول زیر به آن‌ها اشاره شده است:

تفاوت‌های میان دستگاه اکسیژن‌ساز و سیلندرهای گاز اکسیژن

تغلیظ‌کننده‌ اکسیژن

نیاز به منبع برق دارد.

مادامی که دستگاه کار می‌کند، اکسیژن تولید می‌شود.

در صورت نیاز به راحتی در دسترس است.

صدای آن می‌تواند بلند و آزاردهنده باشد.

جابجایی آن آسان‌تر است.

مدل‌ها و سایزهای مختلفی از آن موجود است.

ممکن است از امکانات اضافی برای کنترل بیشتر بر جریان اکسیژن برخوردار باشد.

کپسول اکسیژن

عدم نیاز به منبع برق

حاوی مقدار محدودی اکسیژن می‌باشد و در صورت اتمام، نیاز به پر کردن مجدد سیلندر است.

نیاز به حمل‌ونقل به خانه یا محل کار دارد که این موضوع منجر به تأخیرهای احتمالی می‌شود.

فاقد هرگونه صدا

حمل‌ونقل آن و ذخیره سازی گاز درون سیلندر نیازمند رعایت کردن دستورالعمل‌هایی است.

از نظر سایز، تنوع آن کمتر است.

تنها جریان پیوسته‌ای از گاز اکسیژن را ارائه می‌دهد.

The difference between an oxygen generator and an oxygen cylinder

قیمت

کپسول‌ها در مقایسه با دستگاه‌های اکسیژن‌ساز قیمت کمتری دارند. نکته‌ای که در اینجا باید به آن توجه داشت این است که سیلندرها را پس از خالی شدن باید مجدد پر کرد که این موضوع در دراز مدت می‌تواند هزینه بیشتری برای مصرف کننده به همراه داشته باشد.

دستگاه اکسیژن‌ساز یا سیلندر اکسیژن: کدامیک بهتر است؟

تا این بخش با تفاوت‌های موجود میان این دو ابزار و مزایا و معایب هر یک از آن‌ها آشنا شدیم. اگر می‌خواهید بدانید که کدامیک بهتر است باید بگوئیم که پاسخ به این سؤال کاملاً سلیقه‌ای بوده و به خود فرد بستگی دارد. اما، حالت ایده‌آل این است که از هر دو استفاده شود به‌گونه‌ای که از دستگاه اکسیژن‌ساز در درجه اول و از کپسول اکسیژن به عنوان پشتیبان و به‌هنگام قطع برق یا خرابی مکانیکی دستگاه به کار گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
جستجو
×