مقالات

تفاوت کپسول اکسیژن پزشکی و صنعتی

تفاوت کپسول اکسیژن پزشکی و صنعتی چیست؟

کاربرد این گاز تنها به حوزه پزشکی محدود نشده و در صنعت نیز به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود. سیلندر‌هایی که برای ذخیره‌سازی گازهای اکسیژن طبی و صنعتی استفاده می‌شوند در مواردی با هم متفاوت هستند. در ادامه، به 6 تفاوت کپسول اکسیژن پزشکی و صنعتی اشاره می‌شود:

کاربرد

سیلندر اکسیژن طبی در مراکز درمانی نظیر بیمارستان‌ها به منظور اکسیژن درمانی، احیاء بیماران و همچنین حین بیهوشی استفاده می‌شود. اما، کپسول گاز اکسیژن صنعتی کاربردهای متنوعی در صنعت دارد، که از جمله آن‌ها می‌توان به جوشکاری، برشکاری، تولید فلزات، کاغذسازی و غیره اشاره نمود. 

استاندارد

برخلاف اکسیژن صنعتی، تولید کپسول گاز اکسیژن پزشکی طبق شرایط و استانداردهای سخت‌گیرانه‌تری صورت می‌گیرد. دلیل این امر این است که از ورود هرگونه ناخالصی یا آلاینده به کپسول اکسیژن طبی جلوگیری شود. برای مثال، سیلندرهایی که قبلاً با اهداف دیگری مورد استفاده قرار گرفته‌اند را نباید برای ذخیره‌سازی گاز اکسیژن پزشکی استفاده کرد. این موضوع در صورتی امکان‌پذیر است که کپسول‌ها کاملاً خالی و تمیز شده و به تازگی برچسب‌گذاری شده باشند.

شرایط استفاده اکسیژن صنعتی و پزشکی به چه صورت است؟

استفاده از سیلندر اکسیژن پزشکی در برخی کشورها نیازمند رعایت کردن یک سری قوانین است. این موضوع با هدف تضمین ایمنی مصرف کننده و همچنین تعیین دوز مناسب برای فرد صورت می‌گیرد. در کشور آمریکا بیماران مؤظفند برای تأمین اکسیژن طبی، به پزشک خود مراجعه و نسخه دریافت کنند.

درجه خلوص کپسول‌ها به چه میزان متفاوت است؟

از آنجایی که اکسیژن پزشکی برای تنفس بیماران استفاده می‌شود بایستی درصد خلوص بسیار بالایی داشته باشد. از این رو، سیلندر گاز اکسیژن طبی در مقایسه با صنعتی از خلوص بسیار بیشتری (ناخالصی کمتر) برخوردار است. تنفس اکسیژن صنعتی به دلیل ناخالصی زیاد باعث بیماری فرد می‌گردد.

قیمت

همانطور که در بخش قبل بیان شد، کپسول گاز اکسیژن طبی درجه خلوص بسیار بالاتری در مقایسه با نمونه صنعتی دارد. این موضوع باعث شده اکسیژن پزشکی قیمت بالاتری داشته باشد.

مشخصات ظاهری

کپسول‌های گاز اکسیژن صنعتی و طبی از نظر مشخصات ظاهری تفاوت‌هایی با هم دارند. به طور معمول، از سیلندر اکسیژن پزشکی با حجم کم نظیر 5 لیتری و 10 لیتری در مراکز درمانی استفاده می‌شود. رنگ بدنه کپسول گاز اکسیژن طبی نیز متفاوت از نمونه صنعتی است، که این موضوع به تشخیص راحت این دو گاز از هم کمک شایانی می‌کند.

سیلندر اکسیژن طبی و صنعتی و تفاوت‌های آن‌ها

در این مقاله، به فرق‌های موجود میان سیلندرهای گاز اکسیژن طبی و صنعتی پرداختیم و متوجه شدیم این دو محصول از نظر نوع کاربرد، استانداردهای تولید، شرایط استفاده، درجه خلوص، هزینه و ویژگی‌های ظاهری با هم تفاوت دارند. در انتها، اگر پیرامون این مقاله سؤالی داشته یا قصد خرید کپسول گاز اکسیژن صنعتی و پزشکی را دارید می‌توانید با کارشناسان مجموعه از طریق راه‌های مختلف مثل بخش بیان دیدگاه‌ها ارتباط حاصل کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *