ایمنی کار با گاز اکسیژن:
خطرات احتمالی و راه های پیشگیری

گاز اکسیژن (O2)، گازی بسیار مفید در عین حال خطرناک. این گاز در کنار مزیت‌هایی که دارد، می‌تواند خطراتی چون انفجار و آتش‌سوزی به همراه داشته باشد که از خاصیت اکسیدکنندگی آن ناشی می‌شود. علاوه بر آن، وجود مقادیر زیادی گاز O2 در هوا باعث تهوع، سرگیجه، انقباض عضلانی و نیز از دست دادن بینایی می‌شود.

اهمیت مقابله با خطرات گاز اکسیژن باعث شد تا در این مقاله به آن‌ها بپردازیم. با کمک اطلاعاتی که در این مقاله کسب می‌کنید می‌توانید از هرگونه خطر به هنگام استفاده از این گاز جلوگیری کنید.

 • خطرات مهم گاز اکسیژن:آتش‌سوزی و انفجار
 • علت خطرناک بودن گاز اکسیژن: این گاز اکسنده است که در مواردی می‌تواند خطرناک باشد.
 • بهترین شیوه پیشگیری از خطرات گاز اکسیژن: جلوگیری از افزایش مقدار گاز O2 در محیط و عدم قرارگیری آن با مواد سوختنی
 • نکات ایمنی به هنگام استفاده از اکسیژن: خودداری از استفاده موادی که حاوی مواد اشتعال‌پذیر (نظیر الکل و روغن) هستند، جلوگیری از مجاورت منابع اکسیژن با الکتریسیته، شعله و گرما، پرهیز از به کار بردن روغن و گریس برای منابع گاز O2
Dangers of oxygen gas

دلیل انفجار گاز اکسیژن

گاز اکسیژن علاوه بر اینکه اشتعال‌پذیر نیست، خاصیت انفجاری نیز ندارد. خاصیت اکسیدکنندگی که دارد می‌تواند باعث بروز انفجار شود. 4 علت اصلی انفجار در محیط‌هایی که از گاز O2  استفاده می‌کنند عبارتند از:

 • نشت اکسیژن از منابع این گاز (نظیر کپسول‌های گاز اکسیژن)
 • استفاده از موادی که با گاز O2 سازگاری ندارند مثل روغن و گریس
 • بی‌دقتی به‌هنگام کار با تجهیزاتی که از گاز اکسیژن استفاده می‌کنند
 • استفاده از اکسیژن برای دستگاه‌هایی که برای این گاز طراحی نشده‌اند

روش‌های پیشگیری از خطرات گاز اکسیژن

خطرات گاز O2 را می‌توان از طریق انجام اقدامات پیشگیرانه به حداقل رساند. یکی از بهترین شیوه‌های پیشگیری این است که گاز در معرض مواد اشتعال‌پذیر قرار نگیرد. همچنین، غلظت گاز O2  در یک محیط نباید از حدی فراتر رود. جلوگیری از این موضوع نیازمند استفاده از تجهیزات سالم (شیلنگ، لوله و شیر) و مراقبت از آن‌ها می‌باشد. تهویه خوب همچنین خطر افزایش مقدار اکسیژن در محیط را کاهش می‌دهد. توجه به نکات ایمنی نقش مهمی در به حداقل رساندن خطرات گاز اکسیژن دارد که در ادامه، به مهم‌ترین دستورالعمل‌های لازم حین کار با اکسیژن اشاره می‌شود.

مهم‌ترین نکات ایمنی پیرامون گاز اکسیژن

گاز اکسیژن اگرچه گازی ایمن است، ولی در برخی شرایط می‌تواند خطراتی به همراه داشته باشد. به منظور پیشگیری از این خطرات بایستی به نکات ایمنی زیر هنگام کار با گاز اکسیژن توجه کرد:

 • از اسپری‌های آئروسل مانند خوشبو کننده‌های هوا یا اسپری مو در نزدیکی منابع اکسیژن استفاده نکنید. آئروسل‌ها بسیار اشتعال‌پذیر هستند.
 • از کرم‌ها و لوسیون‌های قابل اشتعال مانند وازلین (ژله نفتی) یا لوسیون‌های دست حاوی روغن خودداری کنید. به جای آن‌ها، از محصولات برپایه آب استفاده کنید.
 • هرگز منابع اکسیژن را روغن‌کاری نکنید و آن‌ها را با دست‌های چرب استفاده نکنید.
 • استفاده از ضدعفونی‌کننده‌های دست حاوی الکل خودداری کنید، مگر اینکه آن‌ها را کاملاً به پوست خود بمالید و قبل از دست زدن به تجهیزات اکسیژن اجازه دهید دست‌هایتان کاملاً خشک شوند.
 • منابع گرما و شعله را حداقل پنج فوت از محل استفاده یا ذخیره‌سازی گاز اکسیژن دور نگه دارید.
 • هنگام پخت و پز با گاز از اکسیژن استفاده نکنید.
 • هنگام استفاده از گاز از هیچ وسیله برقی مانند سشوار، اتو مو و پد گرم کننده استفاده نکنید.
 • اگر هنگام خواب از اکسیژن استفاده می‌کنید، از ملافه‌های %100 پنبه‌ای استفاده کنید که احتمال ایجاد الکتریسیته ساکن کمتر است.

آیا گاز اکسیژن قابل اشتعال است؟

اکسیژن، گازی سوختنی و قابل اشتعال نیست؛ اما، برخلاف هوا و گازهای دیگر نظیر گاز نیتروژن و گازهای نجیب، این گاز بسیار واکنش‌پذیر است. با موادی چون روغن و گریس به شدت واکنش می‌دهد و منسوجات، لاستیک و حتی فلزات را می‌سوزاند. سؤالی که ممکن است در این‌جا پیش آید این است که نقش اکسیژن در فرآیند آتش‌سوزی چیست؟ آتش‌سوزی از سه عامل سوخت، حرارت (گرما) و ماده اکسید کننده ناشی می‌شود. گاز O2 به‌عنوان یک عامل اکسنده در مثلث آتش نقش ایفا می‌کند.

Hazards of oxygen flammability

گاز اکسیژن و خطرات آن

در این مقاله سعی کردیم ایده روشنی در رابطه با خطرات گاز اکسیژن به شما بدهیم. همان‌طور که بیان شد، این گاز اشتعال‌پذیر و انفجاری نیست. اما، اگر مقدار گاز از حد نرمال افزایش یابد و مواد سوختی به‌ویژه روغن و گریس در محیط حضور داشته باشند باعث انفجار و آتش‌سوزی می‌شود.

هم‌چنین، به نکاتی ایمنی پیرامون گاز O2 اشاره شد تا از طریق اطلا‌ع‌رسانی به اعضای خانواده خود و دوستان توانسته باشید از بروز هرگونه حادثه و صدمات جبران‌ناپذیر ناشی از آن پیشگیری کنید. برای اطلاع از قیمت کپسول اکسیژن میتوانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید تا با اطلاع از قیمت روز خرید خود را در کمال آرامش خاطر انجام دهید. چنان‌چه به اطلاعات بیشتری در این مورد نیاز دارید و یا سؤالی بدون پاسخ برای شما باقی مانده است می‌توانید با همکاران ما در مجموعه از طریق بخش “بیان دیدگاه‌ها” ارتباط برقرار کنید. این عزیزان در کوتاه‌ترین زمان پاسخگوی شما هستند.

سوالات متداول

آیا منابع گاز اکسیژن خاصیت انفجاری و اشتعال‌پذیری دارند؟

خیر، فاقد خاصیت انفجاری و اشتعال‌پذیری هستند. در یک منبع اکسیژن نظیر کپسول یا سیلندر، گاز O2 به عنوان یک اکسید کننده (نه سوخت) عمل می‌کند. این گاز قابل اشتعال نیست و به خودی خود مشتعل نمی‌شود و نمی‌سوزد. در مقابل، اکسیژن باعث آتش گرفتن مواد سوختنی می‌شود.

آیا امکان سیگار کشیدن در مجاورت منابع گاز اکسیژن وجود دارد؟

خیر، به دلیل احتمال آتش‌سوزی و انفجار از کشیدن سیگار در مجاورت آن‌ها باید پرهیز کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
جستجو
×