مقالات

آیا گاز هلیوم خطرناک است؟

آیا گاز هلیوم خطرات خاصی دارد؟

هلیوم، گازی نجیب که ویژگی‌های خارق‌العاده آن باعث شده است کاربرد گسترده‌ای در حوزه‌های مختلف داشته باشد. به دلیل بی اثر بودن، این گاز خطرناک نبوده و فاقد هرگونه خاصیت اشتعال‌پذیری، انفجاری، و سمّی بودن است. 

گاز هلیوم به عنوان یکی از انواع گازهای نجیب به شمار می‌آید. این گونه گازها به خودی خود بی‌اثر یا خنثی هستند، بدان معنا که فاقد واکنش‌پذیری با دیگر انواع گازها می‌باشد. هلیوم حتی در زمان‌هایی که در مجاورت گاز اکسیژن نیز قرار گیرد واکنشی نشان نمی‌دهد، که این موضوع عدم اشتعال‌پذیری این گاز را به همراه دارد. از دیگر مشخصه‌های قابل توجه گاز می‌توان به عدم سمّی بودن اشاره نمود. پس، به این نتیجه می‌توان دست یافت که هلیوم گازی بی‌خطر است.

ویژگی‌های فوق به همراه سبک بودن گاز باعث شده‌اند تا هلیوم جهت اهداف مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. یکی از کاربردهای قابل توجه این گاز، پر کردن بادکنک و بالن است، که از آن به عنوان “گاز بادکنک یا بالن” نام برده می‌شود. بادکنک‌هایی که با این گاز پر می‌شوند می‌توانند به مدت 10 تا 12 ساعت در هوا معلق بمانند.

آیا تنفس گاز هلیوم خطرناک است؟

گاز هلیوم اساساً گازی بی‌خطر است. گاهی اوقات در جشن‌ها و مهمانی‌ها افراد برای تغییر صدای خود این گاز را تنفس می‌کنند. سوالی که ممکن است برای بسیاری از این افراد پیش آید این است که تنفس هلیوم خطرناک است؟

در پاسخ به این سوال بایستی بیان کرد که انجام این کار باعث وارد نمودن صدمات جدی به افراد شده و در برخی مواقع مرگ آن‌ها را به دنبال دارد. دلیل این امر این است که هلیوم جایگزین اکسیژن موجود در ریه‌ها شده و در این حالت بدن بجای اکسیژن، هلیوم را جذب می‌کند. طبق آمار منتشر شده، از سال 2000 تا 2019، حدود 2186 مورد صدمات مربوط به استنشاق هلیوم در بخش‌های اورژانس بیمارستان‌های ایالات متحده آمریکا گزارش شده است. اکثر بیماران را کودکان پسر بین 6 تا 12 سال تشکیل می‌دادند.

اگر سوالی دارید می توانید با ما تماس بگیرید یا به ما ایمیل بزنید و ما خوشحال خواهیم شد که بیشتر در مورد آن صحبت کنیم.

گاز هلیوم داخل بادکنک خطرناک است؟

گازی که جهت بادکردن بادکنک استفاده می‌شود کاملاً ایمن بوده و باعث ایجاد خطر برای افراد نمی‌کند. این موضوع به بی‌اثر بودن هلیوم برمی‌گردد که هیچ گونه واکنش‌پذیری با دیگر گازها ندارد. همان‌طور که پیشتر بیان شد، تغییر صدا با گاز هلیوم خطرناک است، و استنشاق این گاز می‌تواند تبعاتی برای افراد به همراه داشته باشد.

انفجار گاز هلیوم

این گاز به دلیل خنثی بودن، فاقد خاصیت انفجاری می‌باشد. هم‌چنین، ممکن است این سوال برای بسیاری از افراد پیش آید که آیا گاز هلیوم قابل اشتعال است؟ در پاسخ به این سوال می‌بایست به این نکته اشاره کرد که این گاز به دلیل بی‌اثر بودن با گاز اکسیژن واکنش نداده، در نتیجه اشتعال‌پذیر نیست.

آیا خوردن گاز هلیوم خطرناک است؟

بسته به میزان گاز هلیومی که وارد ریه‌ها می‌شود، استنشاق آن پیامدهایی به دنبال دارد. تنفس یک باره گاز مطلوب بوده و باعث تغییر صدای فرد می‌شود. در این حالت ممکن است فرد کمی احساس سرگیجه، حالت تهوع و سبکی سر داشته باشد. تنفس بیش از حد گاز باعث خفگی فرد و مرگ او می‌گردد.

ترکیدن بادکنک هلیومی خطرناک است؟

گاهی اوقات در اثر بیش از حد باد کردن یا سوراخ شدن، ترکیدن بادکنک اتفاق می‌افتد. این موضوع خطری به همراه ندارد. اما، نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که افراد از استنشاق گاز هلیوم آزاد شده در اثر ترکیدن بادکنک باید خودداری کنند.

خطرات گاز هلیوم و بایدها و نبایدهای استفاده از این گاز‌

همان‌طور که بیان شد، گاز هلیوم گازی کاملاً بی‌خطر و ایمن است، و فاقد اشتعال‌پذیری، خاصیت انفجاری، و سمّی بودن است. در این مطلب به بررسی خطرات گاز هلیوم پرداختیم از میان آنها نکته مهمی که بایستی در رابطه با این نوع گاز به آن توجه داشت این است که تنفس گاز می‌تواند خطراتی برای سلامتی فرد به دنبال داشته باشد. در صورت داشتن هرگونه سوال و ابهامی در رابطه با گاز هلیوم می‌توانید از طریق بخش دیدگاه‌ها با کارشناسان مجموعه ارتباط برقرار کرده تا اطلاعات بیشتری کسب کنید. علاوه بر آن، این عزیزان آماده دریافت نظرات سازنده شما در رابطه با این موضوع هستند.

منابع

https://helium2go.com.au/dangers-inhaling-helium/

https://www.healthline.com/health/inhaling-helium#what-happens

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *