هلیوم بی ضرر؟ حقایق پنهان درباره خطرات احتمالی گاز هلیوم

یکی از سؤالاتی که ممکن است برایتان پیش آمده باشد این است که گاز هلیوم با وجود اینکه غیرقابل اشتعال و غیرانفجاری است می‌تواند خطرناک باشد؟ جالب است بدانید که این گاز هلیوم در صورت عدم رعایت اقدامات ایمنی می‌تواند خطرآفرین باشد. تنها در کشور آمریکا و بین سال‌های 2000 تا 2019، 2186 مورد صدمات مربوط به تنفس هلیوم گزارش شده است. علاوه بر استنشاق، هلیوم خطرات دیگری دارد که در این مطلب به توضیح آن‌ها میپردازیم.

مهم‌ترین خطرات گاز هلیوم

گاز هلیوم به باور بسیاری از افراد گازی بدون خطر است. اما، اگر احتیاط‌های لازم پیرامون آن انجام نشود می‌تواند باعث خطراتی برای افراد شود که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود:

Khatarat Helium
جستجو
خطرات احتمالی استفاده از گاز هلیوم

استنشاق گاز هلیوم و آسیب‌های جسمانی

افراد برای تغییر صدای خود، هلیوم را از منابع مختلف نظیر بادکنک یا سیلندر گاز استنشاق می‌کنند بایستی بدانید این امر خطرات جدی برای سلامت شما دارد، که یکی از آن‌ها سرگیجه می‌باشد، زیرا در این حالت به جای اکسیژن، هلیوم خالص وارد ریه‌ها می‌شود که هیپوکسی یا کم‌اکسیژنی را در پی دارد.

علاوه بر کم‌اکسیژنی، تنفس هلیوم باعث آسیب به بافت ریه می‌شود که مشکلات تنفسی و در مواردی تخریب ریه را در پی دارد. استنشاق گاز همچنین می‌تواند باعث ایجاد تغییر ناگهانی در فشار گوش داخلی شود که این موضوع خود منجر به سرگیجه و آسیب به قدرت شنوایی می‌شود.

خطر ایجاد خفگی با هلیوم

یکی از جدی‌ترین خطرات هلیوم ایجاد خفگی است. هلیوم، گازی بی بو و بی رنگ است. هنگامی که به مقدار زیاد استنشاق می‌شود، جایگزین اکسیژن موجود در ریه‌ها شده و باعث خفگی افراد می‌شود.

استنشاق هلیوم از کپسول گاز تحت فشار بسیار خطرناک است. به دلیل بیشتر بودن فشار گاز هلیوم نسبت به هوا، این گاز به داخل ریه‌ها نفوذ کرده و باعث خونریزی یا ترکیدن آن‌ها می‌شود، که می‌تواند مرگ فرد را در پی داشته باشد.

عوارض استفاده از هلیوم برای صدا

تغییر صدا با هلیوم به دلیل بالاتر بودن سرعت حرکت صوت در این گاز نسبت به هوا (تقریباً دو برابر) اتفاق می‌افتد. هلیوم در مقایسه با هوا چگالی کمتری دارد. زمانی که فرد گاز را تنفس می‌کند، صدا با سرعت بیشتری در تارهای صوتی حرکت می‌کند که باعث ایجاد صداهای خنده‌آور می‌شود.

در رابطه با خطرناک بودن تغییر صدا با گاز هلیوم می‌توان گفت استنشاق مقدار کمی از این گاز خطری در پی ندارد. اما، تنفس حجم زیادی از آن می‌تواند خطرناک باشند. استنشاق طولانی مدت هلیوم منجر به کمبود اکسیژن در ریه‌ها و خون شود، که این موضوع به نوبه خود می‌تواند باعث آسیب مغزی و در مواردی مرگ فرد شود.

Possible effects of helium on sound
Helium is a neutral and safe gas

گاز هلیوم داخل بادکنک چه خطری ممکن است داشته باشد؟

گازی که جهت بادکردن بادکنک استفاده می‌شود ایمن بوده و ایجاد خطر برای افراد نمی‌کند. این موضوع به بی‌اثر بودن هلیوم برمی‌گردد که هیچ گونه واکنش‌پذیری با دیگر گازها حتی اکسیژن ندارد. اما، همان‌طور که دیدیم، گاز هلیوم در برخی مواقع خطرناک است که خطر اصلی آن مربوط به استنشاق این گاز است.

ترکیدن بادکنک هلیومی خطرناک است؟

بسیاری از شماها احتمالاً صدای ترکیدن بادکنک هلیومی را شنیده‌اید که چقدر بلند است! جالب است بدانید که ترکیدن بادکنک زمانی اتفاق می‌افتد که فشار گاز درون آن بیشتر از ظرفیت نگهداری بادکنک باشد. ترکیدن بادکنک هلیومی به خودی‌خود خطرناک نیست، اما قرارگیری در مجاورت گاز هلیوم می‌تواند باعث کم اکسیژنی برای فرد شود.

آیا خوردن هلیوم خطری دارد؟

زمانی که فرد در معرض گاز هلیوم قرار می‌گیرد، بجای اکسیژن، شروع به بلعیدن این گاز می‌کند که می‌تواند خطرناک باشد. تنفس گاز هلیوم باعث ایجاد عوارضی چون هیپوکسی می‌شود که در این حالت فرد نمی‌تواند به طور عادی نفس بکشد. توصیه می‌شود در صورت مشاهده منبع گاز هلیوم از آن دوری کنید.

هدف ما از این مقاله، آشنایی شما با خطرات گاز هلیوم پیش از تهیه این محصول و استفاده ایمن از این گاز بود. اگر به دنبال تأمین کننده‌ای مطمئن برای خرید گاز هلیوم مورد نیاز خود هستید، باید به شما بگوئیم که ما در بنیان گاز آماده‌ایم تا این محصول را با نازل‌ترین قیمت و در هر مقداری که می‌خواهید در اختیار شما قرار دهیم. هلیوم را می‌توانید به‌صورت آنلاین یا حضوری خریداری کنید. جهت خریدی راحت و مطمئن می‌توانید با ما تماس بگیرید و از قیمت به‌روز آن مطلع شوید.

خطرات هلیوم و بایدها و نبایدهای استفاده از این گاز‌

گاز هلیوم با وجود اینکه سوختنی و انفجاری نیست، خطراتی دارد که در این مقاله به بررسی مهم‌ترین آن‌ها پرداخته شد. هنگام استفاده از این گاز نباید آن را تنفس کرد، زیرا باعث کاهش سطح اکسیژن خون و در پی آن، عوارضی در بدن می‌شود. در این مطلب تمام سعی ما بر آن بود تا شما را با خطرات گاز هلیوم آشنا کنیم. با این حال، اگر سوال و ابهامی در رابطه با هریک از بخش‌ها دارید می‌توانید از طریق بخش “بیان دیدگاه‌ها” با ما ارتباط برقرار کنید تا در کوتاه‌ترین زمان پاسخگوی شما باشیم.

سوالات متداول

آیا گاز هلیوم سمّی است؟

هلیوم در صورت استنشاق در مقادیر کم سمّی نیست. مخلوط این گاز با اکسیژن برای درمان برخی بیماری‌های تنفسی استفاده می‌شود. نکته مهم در اینجا این است که تنفس مستقیم گاز هلیوم خالص از یک مخزن تحت فشار خطرناک است و می‌تواند منجر به خفگی شود، زیرا جایگزین اکسیژن خون می‌شود.

آیا هلیوم گازی واکنش پذیر است؟

خیر، هلیوم یک گاز بی اثر است، به این معنی که در شرایط عادی با عناصر یا ترکیبات دیگر واکنش نشان نمی‌دهد و به آسانی با سایر مواد پیوندهای شیمیایی ایجاد نمی‌کند.

آیا هلیوم رادیواکتیو است؟

خیر، هلیوم گازی رادیواکتیو نیست و نسبت به انسان و محیط زیست هیچ‌گونه سمیّتی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
تماس با کارشناسان فروش