ابزارآلات صنعتی, مقالات

دستگاه های گاز سنج پرتابل

دستگاه های گاز سنج پرتابل چیست

دستگاه‌های گازسنج ابزاری پرکاربرد برای تشخیص حضور گازهای مختلف در یک محیط و اندازه‌گیری غلظت آن‌ها می‌باشند. این دستگاه به دو صورت ثابت و قابل حمل (پرتابل یا غیرثابت) عرضه می‌شود که مدل پرتابل از مزایایی نسبت به نمونه ثابت برخوردار است. برای دانستن این موضوع و اطلاعاتی دیگر پیرامون دستگاه گازسنجی قابل حمل پیشنهاد می‌کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

گازسنج پرتابل چیست؟

دستگاه گازسنج پرتابل به طور معمول برای سنجش هوای اطراف کارکنان یک مرکز کاربرد دارد. این نوع گازسنج یا به صورت دستی استفاده می‌شود یا به لباس یا کمربند متصل می‌کنند. عملکرد این وسیله وابسته به باتری می‌باشد. زمانی که غلظت گازهای مورد نظر از حد مشخصی فراتر رفت دستگاه‌ شروع به آلارم یا هشدار دادن می‌کند که این هشدار قابل مشاهده یا شنیدن می‌باشد. از مکان‌هایی که در آن‌ها از دستگاه گازسنج پرتابل استفاده می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کارگران فاضلاب
  • رانندگانی که در زمینه حمل گاز فعالیت دارند.
  • کارگرانی که از مخازن ذخیره انرژی نظیر سوخت هواپیما نگهداری می کنند.

همانند دستگاه گازسنج ثابت، این وسیله دارای مزایا و معایبی است، که می‌توانید آن را در تصویر زیر مشاهده نمایید.

مزایا و معایب دستگاه گاز سنج پرتابل
مزایا و معایب دستگاه گاز سنج پرتابل

انواع دستگاه های گازسنج پرتابل

دستگاه‌های گازسنجی پرتابل براساس عواملی چون تک سنسوره (تک گازی) یا چند سنسوره (چند گازی)، دائمی یا یک بار مصرف بودن و همچنین برخورداری یا عدم برخورداری از پمپ به انواع مختلفی طبقه‌بندی می‌شوند که توضیح آن‌ها در زیر آمده است.

دستگاه های گازسنج پرتابل تک گاز

دستگاه گازسنج پرتابل تک گازی تنها قادر است یک گاز را شناسایی کند. از این نوع دستگاه به عنوان تک سنسوره نیز یاد می‌شود. از انواع دستگاه‌های گازسنج پرتابل تک گاز می‌توان دائمی و یک بار مصرف را نام برد.

دستگاه گازسنج پرتابل تک گاز 24 ماهه

دستگاه‌های گازسنج پرتابل تک گازی به دو صورت دائمی و یک بار مصرف طبقه‌بندی می‌شوند. در نوع یک بار مصرف، باتری قابل تعویض نیست، از این رو گازسنج بعد از زمان مشخصی دیگر قابل استفاده نیست. این نوع گازسنج‌ها به طور معمول طول عمری در حدود 1 تا 3 سال دارند. یکی از انواع گازسنج‌های تک گاز یک بار مصرف، 24 ماهه می‌باشد، که بعد از گذشت این زمان باتری آن‌ها قابل استفاده نبوده و گازسنج از کار می‌افتد.  

دستگاه گازسنج پرتابل تک گاز دائمی

نوع دیگر گازسنج‌های پرتابل تک گازی، دائمی یا چندبار مصرف هستند، بدین معنی که باتری آن‌ها قابل تعویض می‌باشد و می‌توان از آن‌ها به دفعات مکرر استفاده کرد. این نوع از دستگاه‌ها را باید هر ۶ ماه یک بار سرویس و کالیبره کرد. قطعاتی که به طور معمول در گازسنج پرتابل دائمی باید تعویض گردند می‌توان به باتری، اسکرین فیلتر، سنسور و برد اشاره کرد.

دستگاه های گازسنج پرتابل چند گاز

گازسنج‌های چندگاز یا به اصطلاح مولتی می‌توانند به طور همزمان چند نوع گاز را شناسایی و غلظت آن‌ها را اندازه‌گیری کنند. نمونه‌هایی که از این نوع گازسنج در بازار موجود هستند را می‌توان به گازسنج‌های چهارگازی و شش گازی اشاره کرد. مثالی از دسته مولتی، گازسنج‌های چهارگازی است که می‌توانند به طور همزمان گازهای اکسیژن، کربن مونواکسید، هیدروژن سولفید و گازهای اشتعال‌پذیر برپایه متان را تشخیص دهند.

انواع دستگاه های گازسنج پرتابل چند گاز

دستگاه‌های گازسنج پرتابل چند گازی به دو صورت پمپ دار و بدون پمپ طبقه‌بندی می‌شوند.

دستگاه های گازسنج پرتابل چند گاز پمپ دار

دستگاه‌های گازسنج پرتابل که همراه با پمپ هستند این امکان را به افراد می‌دهند که به راحتی هوا را از یک جو ناشناخته و بالقوه سمّی یا قابل احتراق به سمت خود کشیده و نتایج آن را مشاهده و ارزیابی کنند. هنگامی که ارزیابی هوا با استفاده از دستگاه‌ گازسنج صورت گرفت و از پاک بودن آن اطمینان حاصل گردید می توان با خیال راحت وارد منطقه مورد نظر شد.

دستگاه های گازسنج پرتابل چند گاز بدون پمپ

در مقابل، گازسنج‌هایی هم هستند که فاقد پمپ می‌باشند. گازسنج‌هایی که در آن‌ها پمپ تعبیه شده است می‌توانند با ایمنی و راحتی بیشتری گازها را تشخیص دهند. نکته مهم در این‌جا این است که داشتن یک پمپ، تأثیری بر دامنه تشخیص یا اثربخشی گازسنج‌ ندارد. گازسنج‌ها‌ چه با پمپ باشند چه بدون پمپ، فقط گازی را که مستقیماً با آن در تماس هستند را تشخیص می‌دهند. وجود پمپ در گازسنج، تأثیری بر مقدار گازی که توسط حسگرها اندازه‌گیری می‌شود، ندارد. در مقابل، پمپ این امکان را به افراد می‌دهد تا جو را در فاصله‌ای از گازسنج سنجش کنند. بنابراین، اگر دو گازسنج یکی با پمپ و دیگری بدون پمپ را در کنار هم قرار دهید، هر دو گازها را به یک سرعت تشخیص خواهند داد.

ویژگی و مشخصات فنی گازسنج یا آنالایزر

از مهم‌ترین ویژگی و مشخصات فنی گازسنج‌ها می‌توان به تک گازی یا چندگازی بودن، ویژگی باتری، مشخصات سنسور، قابلیت آن‌ها برای انجام کالیبراسیون و هم‌چنین وجود و عدم وجود پمپ دار آن‌ها اشاره کرد.

تأمین انواع دستگاه‌های گازسنج پرتابل

برندهای مختلفی از دستگاه‌های گازسنج در بازار یافت می‌شوند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به برندهای Honeywell، Wintact، Dräger  و MSA اشاره کرد.

خرید دستگاه گازسنج پرتابل

همان‌طور که بیان شد، انواع مختلفی از دستگاه‌های گازسنج پرتابل وجود دارد که قیمت آن‌ها با توجه به نوع آن متفاوت است. “بنیان گاز” یکی ازفروشگاه های شناخته شده در زمینه تهیه و عرضه دستگاه‌های گازسنج پرتابل بوده که می‌تواند این دستگاه را با بهترین کیفیت و نازل‌ترین قیمت در اختیار خریداران محترم قرار دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع مختلف دستگاه‌های گازسنج پرتابل و قیمت‌های به روز آن‌ها می‌توانید با شماره‌های تماس مجموعه ما تماس حاصل فرمائید.

سوالات متداول

گازسنج‌های پرتابل: ابزاری کاربردی جهت تشخیص گازهای پرمخاطره

در این مطلب بیان کردیم که این دستگاه به دلیل برخورداری از مزایایی نظیر کاربرد آسان توانسته به ابزاری مهم در تشخیص گازهای پرمخاطره تبدیل شود. همچنین به انواع مختلف این دستگاه اشاره شد. گازسنج‌های قابل حمل به دو صورت تک سنسوره (تک گازی) و چند سنسوره (مولتی) عرضه می‌شوند که مدل تک گازی یک بار مصرف یا دائمی و مدل چند گازی بدون پمپ یا پمپ دار می‌توانند باشند.

در آخر، به منظور بهره‌مندی از اطلاعات بیشتر پیرامون این تجهیز و همچنین بیان نظرات، پیشنهادات و سؤالات خود می‌توانید از طریق بخش “بیان دیدگاه‌ها” با ما ارتباط برقرار کنید.

منابع

https://www.fierceelectronics.com/sensors/what-a-gas-sensor

https://www.conceptcontrols.com/ca/blog/how-to-calibrate-your-gas-detector

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *