دسته بندی نشده

تمام آنچه از سیلندرهای 50 لیتری هلیوم نمی دانید!

کپسول هلیوم پنجاه لیتری

گاز هلیوم: ویژگی‌ها و کاربردها

هلیوم یکی از شناخته شده ترین عناصر می‌باشد که در گروه 18 جدول تناوبی قرار دارد. این عنصر در حالت عادی به صورت گاز بوده و هیچ گونه واکنش‌پذیری ندارد، از این رو به آن گاز نجیب یا خنثی یا بی‌اثر گفته می‌شود. این عنصر پس از هیدروژن به عنوان سبک‌ترین گاز می‌باشد که فاقد رنگ، بو و مزه است. گاز هلیوم در دمای C° 9/268- به حالت مایع درمی‌آید. دمای جوش و انجماد این گاز نسبت به بسیاری از عناصر شناخته شده پایین‌تر است. به همین خاطر، به راحتی از طریق سرد کردن در فشار معمولی منجمد نمی‌شود و انجماد آن نیاز به اعمال فشار 25 اتمسفری در یک دمای C° 9/268-  می‌باشد. هلیوم درحدود 23 درصد از جرم جهان را تشکیل می‌دهد و از این نظر از نظر فراوانی بعد از هیدروژن دومین عنصر در کیهان است. از دیگر مکان‌هایی که می‌توان این عنصر را یافت، ستارگان است، جایی که هلیوم از طریق ذوب هسته‌ای از هیدروژن تولید می‌شود. اگرچه این عنصر به مقدار بسیار کمی در اتمسفر زمین و هم‌چنین در مواد معدنی رادیواکتیو، شهاب سنگ و چشمه‌های معدنی یافت می‌شود، در مقابل به وفور در گازهای طبیعی وجود دارند. میزان هلیوم در هوای معمولی، 5 قسمت در میلیون (واحدی برای اندازه‌گیری غلظت) و در پوسته زمین 8 قسمت در بیلیون می‌باشد.

گاز هلیوم با درصد خلوص 2/98 را می‌توان از گاز طبیعی جدا کرد. در این روش، اجزای مختلف گاز طبیعی را در دمای پایین و تحت فشار بالا مایع کرده و از هلیوم جدا می‌کنند. گاز هلیوم در مقیاس بالا را می‌توان از طریق مایع کردن هوا تولید کرد. در این حالت، برای تولید 112 مترمکعب گاز هلیوم نیاز به 1000 تن هواست. هلیوم کاربردهای مختلفی دارد. از این گاز به عنوان یک جو گاز بی اثر در جوشکاری فلزاتی نظیر آلومینیوم استفاده می‌کنند. هم‌چنین، گاز هلیوم در صنعت هوافضا برای رانش موشک کاربرد دارد. به دلیل اینکه هلیوم مایع سردترین ماده می‌باشد، از آن در صنایع برودتی استفاده می‌شود. از دیگر موارد استفاده از گاز هلیوم می‌توان به عنوان گاز تنفس برای غواصان و هم‌چنین برای تعیین قدمت سنگ‌ها و شهاب سنگ‌ها اشاره کرد.

کپسول های گاز پنجاه لیتری هلیوم

یکی از مهم‌ترین کاربردهای گاز هلیوم، استفاده از آن برای باد کردن بادکنک و یا بالن‌ها می‌باشد، که این موضوع ناشی از سبک بودن این گاز حکایت دارد. جهت استفاده از گاز هلیوم نیاز است در محفظه‌هایی ذخیره شوند، که علاوه بر ذخیره‌سازی، انتقال آن‌ها را نیز ممکن سازد. برای انجام این کار، مخزن‌هایی به نام سیلندر یا کپسول گاز طراحی شده‌اند که می‌توان با استفاده از آن‌ها گاز هلیوم را ذخیره و انتقال داد. در ادامه این بحث، به موضوعاتی پیرامون کپسول‌های گاز هلیوم پرداخته می‌شود.

خصوصیات کپسول 50 لیتری هلیوم

سیلندرهای 50 لیتری گاز هلیوم از ویژگی‌هایی برخوردار هستند که این ویژگی‌ها در هنگام خرید کپسول می‌توانند تأثیرگذار باشند. برخی از این خصوصیات به شکل ظاهری کپسول و برخی به گاز هلیوم ذخیره شده در سیلندر برمی‌گردند. از مهم‌ترین ویژگی‌های ظاهری سیلندرهای 50 لیتری گاز هلیوم می‌توان به ارتفاع، وزن، اندازه محیط استوانه‌ای، جنس بدنه و نوع شیر اشاره کرد. ارتفاع کپسول‌ها به طور معمول درحدود 158 سانتی‌متر است. وزن آن‌ها براساس کارخانه سازنده می‌تواند متفاوت باشد، که بین 50 تا 70 کیلوگرم متغیر است. محیط استوانه‌ای کپسول‌های50 لیتری گاز هلیوم در حدود 77 سانتی‌متر است. از فولاد به طور معمول برای ساخت این نوع کپسول استفاده می‌شود، که مقاومت بالایی به آن می‌دهد. شیرهای مورد استفاده در این نوع کپسول‌ها به صورت راست گرد و چپ گرد می‌باشند. بدنه کپسول‌های گاز هلیوم به طور معمول به رنگ خاکستری به گلوئی قهوه‌ای یا به طور کامل قهوه‌ای هستند. از ویژگی‌های گاز ذخیره شده در سیلندر می‌توان به فشار آن اشاره کرد. هنگام تست کردن، فشار گاز درون کپسول در حدود 300 بار بوده که هنگام کار با آن به 200 بار کاهش می‌یابد.

وسایل مورد نیاز همراه کپسول 50 لیتری گاز هلیوم

مهم‌ترین وسیله‌ای که همراه با کپسول‌های 50 لیتری گاز هلیوم می‌بایست تهیه شود، رگلاتور است، که روی شیر سیلندر سوار می‌شود. در صورتی که از کپسول با هدف پر کردن بادکنک استفاده می‌شود، از یک چسب مخصوص برای نگهداری بیشتر گاز هلیوم درون بادکنک نیز استفاده می‌شود.

ویژگی رگلاتور مناسب برای کپسول 50 لیتری هلیوم

رگلاتورهایی که برای کپسول‌های 50 لیتری گاز هلیوم استفاده می‌شود به صورت تک سر و دو سر می‌باشند، که استفاده از هر یک از آن‌ها وابسته به نوع بادکنک است. از تک سر برای بادکنک‌های لاتکس و از دو سر برای بادکنک‌های لاتکس و فویلی استفاده می‌شود. به دلیل خورنده نبودن گاز هلیوم، می‌توان از رگلاتور برنجی استفاده کرد.

گاز-هلیوم

نکات ایمنی مهم هنگام استفاده از کپسول‌های 50 لیتری گاز هلیوم

به هنگام استفاده از آن نیاز است به یک سری نکات ایمنی توجه شود، که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است:

  • سیلندر را در محیط‌های مرطوب نگهداری نکنید.
  • از وارد شدن ضربه به سیلندر گاز جلوگیری شود.
  • سیلندر را همیشه در مکانی تهویه شده و امن نگهداری و استفاده کنید.
  • سیلندر را از گرمای غیرعادی و مناطق خطرناک نظیر آتش دوری کنید.
  • در صورت بروز آتش سوزی، سیلندر را به محل امنی انتقال داده یا محل را تخلیه کنید.
  • سیلندر گاز را در حالت عمودی نگه دارید و آن را محکم ببندید تا از افتادن آن جلوگیری شود.
  • هنگام حمل سیلندرهای گاز با ون یا اتومبیل از ایمنی آن‌ها اطمینان حاصل کنید و آن‌ها را در مکان‌های تهویه شده قرار دهید.
  • در هنگام جابجایی سیلندر گاز یا عدم استفاده از آن نازل را بردارید. همیشه به یاد داشته باشید که شیر سیلندر را ببندید و قبل از برداشتن نازل، فشار آن را آزاد کنید.
  • گاز هلیوم در فشار بالا ذخیره می‌شود. برای جلوگیری از هرگونه حادثه، هرگز نباید سیلندر بدون نازل مناسب باز شود و در صورت عدم استفاده باید به طور ایمن مهروموم شود.

تأثیرات تغییر دما بر روی کپسول 50 لیتری گاز هلیوم

افزایش و کاهش دما می‌توانند بر کپسول گاز هلیوم تأثیر بگذارند. افزایش دما باعث انبساط گاز و افزایش حجم آن می‌گردد، که این خود خطر ترکیدگی کپسول را به دنبال دارد. در مقابل، کاهش دما رفتار برعکسی دارد که باعث انقباض گاز و کاهش حجم آن می‌گردد.

کاربردهای کپسول 50 لیتری هلیوم

همان‌طور که پیشتر بیان شد، گاز هلیوم کاربردهای متنوعی دارد. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به استفاده از آن به عنوان یک گاز بی اثر در جوشکاری اشاره کرد. هم‌چنین، غواصان از ترکیب گازهای هلیوم و اکسیژن برای تنفس استفاده می‌کنند، که دلیل این امر انحلال‌پذیری پایین گاز هلیوم در خون است. از دیگر کاربردهای گاز هلیوم، صنعت هوافضاست، جایی که از این گاز جهت پیشرانه موشک استفاده می‌کنند. به دلیل این‌که این گاز در حالت مایع به عنوان سردترین ماده شناخته شده در صنایع برودتی کاربرد گسترده‌ای دارد.

کپسول گاز هلیوم

با اندازه‌گیری مقدار هلیوم در سنگ‌ها و شهاب سنگ‌ها می‌توان قدمت آن‌ها را تعیین کرد. یکی از مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین موارد استفاده از گاز هلیوم، باد کردن بالن‌های پرواز و بادکنک‌هاست که ناشی از وزن سبک آن‌ها نسبت به هواست. این گاز در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی کاربرد دارند و در دستگاه‌های آنالیز گاز مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

مزیت‌های استفاده از کپسول 50 لیتری هلیوم

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های گاز هلیوم، خنثی بودن یا بی اثر بودن آن است که باعث می‌شود هیچ گونه برهم‌کنشی با دیگر گازها نداشته و خطری برای افراد ایجاد نکند. هم‌چنین، این گاز به دلیل سبک بودن استفاده‌های گوناگونی دارد که مهم‌ترین آن، استفاده برای پر کردن بادکنک‌ها و بالن‌های هواست. کپسول‌های 50 لیتری گاز هلیوم به طور معمول قابل شارژ هستند. از این رو، افراد می‌توانند از کپسول‌ها به دفعات متعدد استفاده کنند. از دیگر مزیت‌های این نوع کپسول‌ها، استفاده راحت از آن است، به گونه‌ای که می‌توان از آن‌ها در زمینه‌ها و حرفه‌های مختلف مورد استفاده قرار داد. قیمت کپسول‌های 50 لیتری گاز هلیوم در مقایسه با دیگر گازها ارزان‌تر بوده که این باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها برای افراد می‌شود. 

قیمت کپسول 50 لیتری هلیوم

قیمت کپسول‌های 50 لیتری گاز هلیوم متأثر از عوامل گوناگونی می‌باشد، که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به درصد خلوص گاز اشاره کرد. هر چه میزان درصد خلوص گاز بیشتر باشد، قیمت کپسول گاز نیز بیشتر است. هم‌چنین، فشار گاز بر قیمت کپسول گاز تأثیرگذار است، که فشار بالای گاز می‌تواند قیمت کپسول را افزایش دهد. از دیگر پارامترهای افزایش دهنده قیمت سیلندرهای50 لیتری گاز هلیوم، هزینه حمل و نقل است.

خرید کپسول هلیوم 50 لیتری

شرکت “بنیان گاز” یکی از شرکت‌های شناخته شده در زمینه واردات و عرضه کپسول‌های 50 لیتری گاز هلیوم است. این شرکت قادر است کپسول‌های 50 لیتری گاز هلیوم را با درصدهای خلوص بالا و با نازل‌ترین قیمت در اختیار خریداران گرامی قرار می‌دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و هم‌چنین آگاهی از قیمت‌های به روز این نوع کپسول می‌توانید با شماره‌های درج شده در وبسایت شرکت تماس حاصل فرمائید یا از طریق پیام رسان واتس آپ با همکاران ما ارتباط برقرار کنید.

سوالات متداول

منابع:

https://www.britannica.com/science/helium-chemical-element

https://www.linde-gas.no/en/images/Helium_instructions_UK_tcm630-180349.pdf

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.