مقالات

از راهنمایی تا نکات مهم در نگهداری از شیلنگ های کره ای

شیلنگ کره ای چیست و چند نوع دارد؟

شیلنگ کره ای یک ابزار جانبی مهم و پراستفاده در جوشکاری و برشکاری به شمار می‌آید، که راهی امن برای انتقال گازهای مختلف فراهم می‌کند. از آن‌جایی که این دو فرآیند می‌توانند برای افراد خطرآفرین باشند، لازم است به یک سری نکات ایمنی در رابطه با تجهیزات جوشکاری و برشکاری به‌ویژه شیلنگ توجه شود. این نکات تنها محدود به زمان استفاده از این ابزار نشده، و هنگام خرید محصول و پس از اتمام کار نیز شامل می‌شود. در ادامه، به نکاتی مهم پیرامون نگهداری از شیلنگ کره‌ای به‌عنوان یکی از انواع مهم این ابزار پرداخته می‌شود؛ و در نهایت به نکته ای که بایستی حین خرید توجه نمود می پردازیم.

1. شیلنگ‌ها را نباید بجای یکدیگر استفاده و یا تعویض کرد.

همان‌طور که بیان شد، شیلنگ‌ها کاربرد مخصوص به خود را دارند، و ویژگی‌های آن‌ها متناسب با نوع گاز جریان یافته درون آن‌ها می‌باشد.

به عنوان مثال، شیلنگ‌های مورد استفاده برای گازهای اکسیژن/استیلن را نباید با یکدیگر تعویض و یا مخلوط کرد. درصورتی که گرفتگی در شیلنگ گاز استیلن اتفاق افتد، نباید برای رفع آن از شیلنگ اکسیژن استفاده کرد. هم‌چنین، اگر گاز سوختی وارد شیلنگ گاز اکسیژن شود، دیگر قابل استفاده نبوده و لوله جدیدی باید جایگزین آن شود.

2. شیلنگ‌ها را  قبل از استفاده به طور کامل وارسی کنید.

یکی دیگر از نکات ایمنی به هنگام کار با این ابزار جانبی، چک کردن شیلنگ از نظر وجود هرگونه سوراخ، نشتی، ساییدگی، ترک و پیچ خوردگی است. استفاده از شیلنگ‌های آسیب‌دیده و معیوب می‌تواند خطرات جدی برای فرد به همراه داشته باشد. از این رو، در صورت مواجه با آن‌ها بایستی با نمونه سالم خود جایگزین شوند.

3. شیلنگ‌ها جدا از هم تخلیه شوند.

یکی از نکاتی که پیش از استفاده شیلنگ‌ها بایستی بدان توجه نمود این است که آن‌ها را باید از گازهای غیرمتناسب با خود تخلیه کرد. به عنوان مثال، شیلنگ‌های گاز اکسیژن را باید از هرگونه گاز غیر از آن تخلیه نمود. یکی از دستورالعمل‌های لازم حین تخلیه این است که این عمل باید به ترتیب صورت گیرد تا از تداخل دیگر انواع گازها در محیط جلوگیری به عمل آید.

4. متورم شدن پودر تالک درون شیلنگ امری ضروری است.

به هنگام استفاده از شیلنگ جدید، پودر تالک موجود روی دیواره داخلی آن بایستی باد شود، تا از مسدود شدن مسیر شعله جلوگیری شود. هم‌چنین، از تا کردن این وسیله به هنگام استفاده اجتناب شود، و تا حد امکان از هرگونه آسیب مکانیکی محافظت گردد.

5. شیلنگ و متعلقات آن را حداقل دو بار در سال آزمایش و بازرسی کنید.

وارسی شیلنگ تنها به هنگام خرید آن محدود نشده و توصیه می‌شود این عمل حداقل دو بار در سال به طور کامل انجام گردد. انجام این کار باعث می‌شود تا از پایبندی آن‌ها با استانداردها و مقررات اطمینان حاصل گردد.

6. از کشیدن شیلنگ روی سطوح سخت جلوگیری شود.

طراحی برخی از انواع شیلنگ‌ها به گونه‌ای است، که قابلیت کشیده شدن روی سطوح تیز و ساینده را ندارند، و انجام این کار باعث آسیب دیدن آن‌ها می‌گردد. در صورت نیاز به انجام این کار، حتما بررسی شود که این ابزار برای چنین کاربردی طراحی شده است یا خیر.

شیلنگ جوشکاری چیست؟

7. محل و شرایط نگهداری شیلنگ بسیار مهم است.

یکی از توصیه‌هایی که در رابطه با محل نگه‌داری شیلنگ می‌شود، قرار دادن آن درون یک سیم‌پیچ منعطف و یا یک لوله سفت و سخت است، که این ابزار را از هرگونه آسیب فیزیکی در امان می‌دارد.

نگهداری شیلنگ بایستی در محلی خشک و تمیز و به دور از هرگونه نور خورشید، باران و برف صورت گیرد. در صورتی که شیلنگ در هوای سرد نگهداری شود، ممکن است به هنگام خم شدن، ترک بخورد. بهترین دمای نگهداری از آن، 15- تا 40 درجه سانتی‌گراد است.

شیلنگ و متعلقات همراه آن را بایستی از حشرات و موجوداتی که باعث جویدن آن می‌شوند، محافظت کرد. هم‌چنین، از تماس آن‌ها با مواد شیمیایی خطرناک نظیر اسیدها، بازها، روغن‌ها و حلال‌های شیمیایی خودداری شود.

8. فشار کاری شیلنگ از مقدار مجاز آن تجاوز نکند.

فشار کاری یکی از مشخصه‌هایی است، که هنگام کار با شیلنگ باید به آن توجه داشت. این وسیله باید در فشاری کمتر از فشار مجاز یا ماکزیمم فشار کاری تعیین شده کار کند. در صورتی که نیاز به تغییر فشار داشتید، آن را به آرامی کم کنید، تا در معرض تغییر آنی فشار قرار نگیرد.

9. محل و شرایط نگهداری شیلنگ بسیار مهم است.

شیلنگ‌هایی که امروزه در بازار در دسترس هستند، برای کاربردی خاص طراحی شده‌اند. بنابراین، توصیه می‌شود قبل از خرید این محصول به مشخصات فنی آن توجه شود تا متناسب با نیازهای کاربر باشد. از جمله مشخصات مهمی که بایستی چک شود می‌توان به طول، نوع، برند، قطر داخلی، دما، فشار کاری، فشار انفجاری، و تاریخ تولید اشاره نمود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مشخصات شیلنگ می‌توانید به مقاله رجوع کنید.

در رابطه با برند این محصول می‌توان گفت که کشورهای مختلفی در سراسر دنیا در زمینه تولید شیلنگ فعالیت دارند. در این میان، شیلنگ کره‌ای به یکی از مهم‌ترین و پرطرفدارترین نمونه‌ها تبدیل شده، که از دلائل آن می‌توان به استفاده از مواد مرغوب در ساخت آن‌ها، کیفیت فوق‌العاده، استحکام بالا، و تحمل فشار زیاد اشاره نمود. علاوه بر این ویژگی‌ها، قیمت شیلنگ کره‌ای مناسب و مقرون‌به‌صرفه می‌باشد. بنیان گاز به عنوان یکی از واردکننده اصلی و نمایندگی‌های شیلنگ کره‌ای در ایران آماده ارائه این محصول به شما مشتریان عزیز می‌باشد.

شیلنگ تک‌قلو کره‌ای و شیلنگ دوقلو کره‌ای دو نوع اصلی شیلنگ کره‌ای می‌باشند، که قابل استفاده برای جوشکاری و برشکاری هستند. نمونه جوشکاری سازگار با گازهای بوتان/اکسیژن و هم‌چنین مخلوط گازهای آرگون، بوتان، و دی‌اکسیدکربن/اکسیژن بوده و از گازهای اکسیژن/استیلن در شیلنگ هوابرش کره‌ای استفاده می‌شود.

جنس شیلنگ از دیگر پارامترهای مهم به هنگام خرید آن محسوب می‌شود. نوع ماده مورد استفاده در ساخت این ابزار پراستفاده بایستی متناسب با نوع گاز و یا ماده شیمیایی جریان یافته درون آن باشد. برخی از مواد شیمیایی نظیر آمونیاک و کلر محدودیت‌هایی دارند و می‌بایست سازگاری آن‌ها با نوع شیلنگ چک شود.

راهنمای نگهداری از شیلنگ کره ای

به عنوان سخن پایانی، نگهداری و مراقبت از شیلنگ کره‌ای نیازمند رعایت کردن دستورالعمل‌هایی می‌باشد، که انجام صحیح آن‌ها می‌تواند تأثیر چشمگیری در عملکرد و طول عمر محصول داشته باشد. در این مقاله سعی بر آن گردید تا به طور کامل به نکات مهم در نگهداری شیلنگ جوشکاری و برشکاری کره‌ای پرداخته شود، که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به متناسب بودن ویژگی‌های فنی آن با نیازهای فرد، عدم استفاده از آن برای گازهای مختلف، وارسی مرتب شیلنگ، و مراقبت از آن در یک محیط مناسب اشاره کرد. در صورت داشتن هرگونه نظر و یا سوال پیرامون این موضوع می‌توانید از طریق بخش دیدگاه‌ها با کارشناسان مجموعه ارتباط برقرار کنید.

منابع

www.orient-hose.com

www.rexarc.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *