مقالات

پالت کپسول اکسیژن از تولید تا خرید

پالت کپسول های اکسیژن چیست و چه کاربردهای دارد؟

گاهی اوقات در برخی مراکز نظیر بیمارستان‌ها مصرف گاز اکسیژن زیاد است، که دسترسی همزمان به چند کپسول گاز اکسیژن در محل امری ضروری می‌باشد. نگهداری و جابجایی همزمان چند سیلندر گاز با کمک پالت سیلندر اکسیژن امکان‌پذیر است. خرید این تجهیز به طور معمول از فروشگاه‌هایی که در زمینه تأمین کپسول‌های گاز فعالیت دارند صورت می‌گیرد، که این مراکز عمده رک سیلندر خود را براساس مشخصات مورد نیاز مشتریان تولید می‌کنند.

پالت کپسول اکسیژن چیست؟

پالت سیلندر اکسیژن با نام‌های مختلفی نظیر باندل، رک یا باکس کپسول شناخته می‌شود. مصرف گاز اکسیژن در برخی محیط‌های پزشکی و صنعتی زیاد است و استفاده از یک کپسول به تنهایی نمی‌تواند نیاز این حجم بالای گاز را برطرف سازد. از این رو، چند سیلندر گاز به طور همزمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاربرد پالت کپسول اکسیژن نه تنها نگهداری و حمل همزمان چند سیلندر را آسان می‌سازد، بلکه از شارژ زیاد و جابجایی دشوار آن‌ها ممانعت به عمل می‌آورد.

تأمین فشار ثابتی از گاز اکسیژن از دیگر فواید پالت کپسول اکسیژن است. بدین معنی که اگر فشار یکی از سیلندرهای گاز کاهش پیدا کرد، مابقی این افت فشار را جبران کرده و فشار ثابتی برای مصرف کننده فراهم می‌کنند.

پالت کپسول گاز اکسیژن چیست؟

ساخت پالت کپسول اکسیژن

دو روش اتصالات پیچ و مهره استیل و اتصال جوشی آرگون از جمله مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین شیوه‌های ساخت باکس کپسول اکسیژن می‌باشند. همان‌طور که از نام آن پیداست، روش اول برمبنای استفاده از پیچ و مهره برای ساخت رک سیلندر می‌باشد. در روش دوم از جوشکاری با گاز آرگون برای تولید باندل استفاده می‌شود، که نسبت به روش اول تولید با مقاومت بیشتر در برابر خوردگی و تغییرات دمایی می‌باشد.

تفاوت باندل با پالت اکسیژن در چیست؟

باندل و پالت با هم تفاوتی ندارند و هر دو یکسان هستند. به طور کلی، باکس‌هایی که برای حمل کپسول‌های گاز استفاده می‌شوند ویژگی‌هایی دارند، که شامل:

جنس

این محصول از مواد مختلفی تولید می‌شود، که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به فولاد ضدزنگ (استنلس استیل) و فولاد کربنی (کربن استیل) اشاره نمود.

رنگ

از آن‌جایی که باکس‌های سیلندر به طور عمده براساس نیاز مشتریان ساخته می‌شوند می‌توانند رنگ‌های مختلفی داشته باشند.

تعداد

تعداد سیلندر گازی که توسط باندل نگهداری می‌شوند متفاوت بوده که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان پالت کپسول اکسیژن 2 تایی، 6 تایی، 9 تایی، 16 تایی، 20 تایی و 22 تایی نام برد.

ثابت یا قابل حمل بودن

برخلاف پالت‌های ثابت که قابل جابجایی نیستند، نوع قابل حمل را می‌توان به راحتی حمل و جابجا کرد. باندل‌های ثابت عمدتاً برای کپسول‌هایی که قطر آن‌ها نسبت به ارتفاع کمتر است و سطح اتکای آن‌ها بر روی زمین زیاد نیست کاربرد دارند. نوع قابل حمل برای نگه‌داری کپسول با حجم‌های مختلف مناسب می‌باشد.

خرید و فروش پالت کپسول اکسیژن

مراکزی که در زمینه عرضه کپسول گاز فعالیت دارند، به طور معمول خرید و فروش پالت کپسول اکسیژن نیز انجام می‌دهند. مرکزی که از آن باندل سیلندر خریداری می‌شود باید معتبر و قابل اطمینان باشد. دلیل این امر این است که محصولات با کیفیت پایین می‌توانند بر عملکرد، نگهداری و جابجایی سیلندرهای گاز تأثیر منفی گذارند. قیمت، از دیگر فاکتورهای مهم خرید باندل است. از آن‌جایی که این محصول به طور عمده در مراکز بزرگ نظیر بیمارستان و صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد، بهتر است پالت کپسول هزینه مقرون‌به‌صرفه‌ای داشته باشد.  

قیمت پالت کپسول اکسیژن

مراکزی که در زمینه فروش پالت کپسول اکسیژن فعالیت دارند محصولات خود را به دو صورت عرضه می‌کنند. برخی از انواع باندل سیلندر از پیش آماده هستند. انواع دیگری از این محصول موجود است که براساس نیاز مشتریان ساخته می‌شوند. این موضوع می‌تواند یکی از عوامل تأثیرگذار بر قیمت باکس سیلندر باشد. از دیگر فاکتورهای مؤثر بر هزینه رک، نو یا دست دوم بودن آن است، که پالت کپسول اکسیژن دست دوم به طور معمول ارزان‌تر از حالت نو است. پیش از خرید این محصول توصیه می‌گردد با کارشناسان مجموعه ارتباط برقرار کرده تا علاوه بر دریافت مشاوره، از قیمت انواع مختلف باندل ها نیز مطلع گردید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *