انواع کاربردهای گاز اکسیژن

کاربرد گاز اکسیژن چیست؟

کاربردهای گاز اکسیژن بسیار متنوع و گسترده بوده و در فولادسازی و سایر فرآیندهای پالایش و ساخت فلزات، کارخانجات مواد شیمیایی، داروسازی، فرآوری نفت، کاغذسازی و تولید شیشه و سرامیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گاز همچنین برای حفاظت از محیط زیست و در تصفیه خانه‌ها و تأسیسات پساب شهری و صنعتی کاربرد دارد.

کاربرد گاز اکسیژن در بدن انسان

کاربرد گاز اکسیژن در حوزه پزشکی

کاربرد اصلی گاز اکسیژن در حوزه پزشکی عمدتاً برای اکسیژن تراپی (اکسیژن درمانی) می‌باشد. از این شیوه برای درمان بیماری‌هایی که در آن بدن قادر به جذب اکسیژن کافی نیست، نظیر ذات الریه، آمفیزم و نارسایی قلبی، استفاده می‌شود. هم‌چنین، افرادی که در اثر گاز مونواکسیدکربن دچار مسمومیّت می‌شوند را می‌توان با این گاز درمان کرد.

از دیگر موارد استفاده از گاز O2 می‌توان به جراحی‌ها اشاره نمود. این گاز همچنین می‌تواند به عنوان یک عامل ضدعفونی کننده برای از میان بردن باکتری‌های بی هوازی مفید باشد. این گونه باکتری‌ها معمولاً با قرارگیری در معرض گاز کشته می‌شوند. “بنیان گاز” یکی از تأمین‌کنندگان اصلی گاز طبی و صنعتی در ایران می‌باشد.

Application of oxygen in medicine

کاربرد گاز اکسیژن در صنایع دریایی

یکی از کاربردهای جالب گاز اکسیژن در حوزه دریایی مربوط به پرورش ماهی می‌باشد. این گونه موجودات برای رشد خود نیاز به دوز دقیقی از اکسیژن خالص دارند. این موضوع می‌تواند کمک شایانی به رشد سریع ماهی‌ها و هم‌چنین جلوگیری از بیمار شدن آن‌ها کند.

کاربرد در پتروشیمی

اکسیژن در پالایشگاه‌ها برای غنی‌سازی هوای ورودی به کراکینگ‌های کاتالیزوری مناسب می‌باشد، که باعث افزایش ظرفیت واحدها می‌گردد. علاوه بر کراکینگ‌های کاتالیزوری، این گاز در واحدهای بازیابی گوگرد، بازیابی کاتالیزورها، و احتراق و تخریب کامل مواد خطرناک و زائد در کوره‌های زباله سوز نیز استفاده می‌شود.

کاربرد گاز اکسیژن در حوزه آب و فاضلاب

کاربرد گاز اکسیژن در حوزه محیط زیست مربوط به تصفیه بیولوژیکی فاضلاب‌ها می‌شود. در این حالت، به جای هوا از اکسیژن در تصفیه فاضلاب استفاده می‌شود، که این موضوع می‌تواند افزایش ظرفیت تصفیه‌خانه‌ها را در پی داشته باشد. تزریق این گاز به فاضلاب باعث کاهش تشکیل هیدروژن سولفید شده، که به نوبه خود کاهش خوردگی و بو را در پی دارد. یکی دیگر از موارد استفاده از گاز اکسیژن، تولید اوزون است، که به عنوان جایگزینی مناسب برای کلر در تصفیه آب آشامیدنی استفاده می‌شود.

کاربرد گاز اکسیژن در حمل و نقل

در حوزه حمل و نقل و خودروسازی این گاز به طور چشمگیری مورد استفاده قرار می‌گیرد. اکسیژن به عنوان یک گاز برش پلاسما، یک گاز کمکی برای برش لیزری کاربرد دارد و در برخی مواقع در مقادیر کم به گازهای محافظ اضافه می‌گردد. علاوه بر کاربردهای فوق، از این گاز برای تولید انرژی در ژنراتورها و وسایل نقلیه (نظیر خودروها، هواپیماها و کشتی‌ها) که به منبع الکتریکی خود متصل نیستند استفاده می‌شود.

کاربرد گاز اکسیژن در صنعت هوافضا

اکسیژن در صنعت هوافضا به عنوان یک عامل اکسیدکننده استفاده می‌شود. در این حالت، اکسیژن مایع با هیدروژن مایع وارد واکنش شده، که نتیجه آن تولید نیروی رانش مورد نیاز برای برخاستن راکت‌ها و موشک‌ها است. هم‌چنین، لباس‌های فضانوردان به گونه‌ای طراحی می‌شوند، که اکسیژن خالص برای تنفس آن‌ها را فراهم می‌کنند.

کاربرد ورزشی گاز اکسیژن (کوهنوردی)

یکی از چالش‌هایی که کوهنوردان به هنگام صعود از ارتفاعات با آن روبرو می‌شوند، کاهش فشار اکسیژن است. برای مقابله با این مشکل، این گونه افراد به هنگام کوهنوردی در ارتفاعات بالا مخازن گاز اکسیژن فشرده با خود حمل می‌کنند.

کاربرد گاز اکسیژن در جوشکاری

کاربرد گاز اکسیژن در صنعت فولاد

جالب است بدانید عمده مصرف گاز اکسیژن در صنعت فولاد است. از این گاز برای غنی‌سازی هوا و افزایش دمای احتراق کوره‌های فولادسازی استفاده می‌شود. در طول فرآیند ساخت فولاد، کربن با اکسیژن ترکیب شده و تولید اکسیدهای کربنی می‌کند، که به صورت گاز خارج می‌شوند. گاز از طریق لنس مخصوص وارد حمام فولادی می‌شود. علاوه بر فولاد، از اکسیژن برای تولید فلزات دیگر نظیر مس، سرب، و روی نیز استفاده می‌شود.

کاربرد گاز اکسیژن در صنعت سرامیک و شیشه

گاز اکسیژن در صنعت سرامیک و شیشه جهت تولید شعله موردنیاز برای ذوب استفاده می‌شود. استفاده از این گاز به جای هوا منجر به ایجاد شعله با دمای بالاتر، افزایش راندمان شعله، کاهش آلاینده‌های حاوی نیتروژن و هم‌چنین کاهش مصرف و هزینه انرژی می‌گردد.

کاربرد گاز اکسیژن در صنعت کاغذسازی

گاز اکسیژن به‌عنوان یک ماده شیمیایی سفیدکننده (Bleaching) در صنعت کاغذسازی اهمیت فزاینده‌ای دارد. علت استفاده از عامل سفیدکننده در فرآیند تولید کاغذ، حذف لیگنین موجود در خمیر است. در گذشته، کلر برای این منظور کاربرد داشته، اما در فرآیندهای جدید از اکسیژن برای فرآیند سفید کردن استفاده می‌شود، که باعث کاهش آلودگی آب می‌گردد. ترکیب اکسیژن با سود سوزآور می‌تواند جایگزینی مناسب برای هیپوکلریت و دی‌اکسید کلر در فرآیند سفید کردن باشد، که این موضوع هزینه‌های کمتری را به همراه دارد.

کاربرد گاز اکسیژن در صنعت کاغذسازی

کاربردهای دیگر

  • سیلندرهای گاز اکسیژن کاربرد گسترده‌ای در بیمارستان‌های زمینی نظامی دارند.
  • اکسیژن عنصری ضروری برای رشد سلول‌ها در فرمانتورها و بایوراکتورها می‌باشد.
  • گاز اکسیژن یکی از اجزای اصلی مخلوط گازی مورد استفاده در کپسول‌های غواصی است.
  • این گاز قابل مصرف در بویلرها و هیترهای صنعتی است. هم‌چنین، از آن می‌توان در فرآیند جذب کربن استفاده کرد.
فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
جستجو
×