مقالات

کاربرد کپسول اکسیژن در صنعت جوشکاری

کاربرد کپسول اکسیژن در صنعت جوشکاری چیست؟

بسیاری از شما ممکن است با شنیدن نام کپسول اکسیژن جوشکاری به این موضوع فکر کنید که این محصول صرفاً برای فرآیند جوشکاری طراحی شده است. اما، این نوع سیلندر می‌تواند مصارف صنعتی دیگری نیز داشته باشد. اهمیت سیلندرهای گاز اکسیژن جوشکاری باعث شد تا در این مقاله به آن بپردازیم. این مقاله می‌تواند راهنمای خوبی برای شما به هنگام خرید این محصول باشد.  

کاربرد کپسول اکسیژن در صنعت جوشکاری

استفاده از سیلندر گاز اکسیژن در جوشکاری یکی از مهم‌ترین کاربردهای این محصول به شمار می‌آید. نکته جالب این است که جوشکاری اکسی استیلن، جایی که اکسیژن به‌عنوان عامل اکسیدکننده استفاده می‌شود، خود به‌طور گسترده در صنعت اتومبیل‌سازی، پتروشیمی و پالایشگاه و بسیاری دیگر از صنایع کاربرد دارد.

همانطور که پیش‌تر هم بیان شد، کپسول گاز اکسیژن تنها در صنعت جوشکاری مصرف نمی‌شود و دیگر صنایع نیز قابل استفاده می‌باشد.

حجم‌های پرکاربرد کپسول اکسیژن در صنعت جوشکاری

کپسول‌های گاز اکسیژن در حجم‌های متفاوتی عرضه می‌شوند. هنگام انتخاب این محصول برای صنعت جوشکاری، توجه به این نکته ضروریست که کپسول حجم سبکی داشته باشد تا به‌راحتی قابل حمل باشد. دلیل این موضوع این است که جوشکاران در بسیاری از مواقع نیاز دارند جهت سرویس‌دهی از مکانی به مکان دیگر جابجا شوند.

در میان انواع سیلندرهای اکسیژن، حجم‌های 10 و 20 لیتری سبک بوده و مناسب فرآیند جوشکاری هستند. همچنین، کپسول‌های اکسیژن آلومینیومی در مقایسه با نمونه فولادی وزن کمتری دارند؛ اما، قیمت آن‌ها بیشتر است.

از کپسول اکسیژن برای چه نوع جوشکاری های استفاده می شود؟

بدون شک، جوشکاری اکسی استیلن مهم‌ترین نوع جوشکاری می‌باشد که در آن از کپسول گاز اکسیژن استفاده می‌شود. در این نوع جوشکاری که به‌عنوان جوشکاری گازی نیز شناخته می‌شود، گازهای اکسیژن و استیلن به ترتیب به عنوان عامل اکسیدکننده و سوخت عمل می‌کنند. جالب است بدانید درصورت انتخاب صحیح نسبت‌های این دو گاز، شعله‌ای بسیار داغ درحدود 3200 درجه سانتیگراد ایجاد می‌شود.

نکات ایمنی در جوشکاری با گاز اکسیژن

گاز اکسیژن به دلیل خاصیت اکسیدکنندگی که دارد، می‌تواند با مواد قابل اشتعال ترکیب و باعث آتش‌سوزی و حتی انفجار شود. از این رو، به هنگام کار با این گاز در جوشکاری نیاز است به دستورالعمل‌های ایمنی توجه شود، که از جمله این موارد می‌توان به تهویه مناسب، استفاده از وسایل محافظتی نظیر عینک و دستکش، جایگزین کردن شیلنگ‌های گاز اکسیژن معیوب با سالم و وارسی مرتب شیلنگ از نظر نشتی اشاره نمود.

خطرات کپسول اکسیژن جوشکاری

نکته مهم پیرامون گاز اکسیژن این است که این گاز خود دچار احتراق نمی‌شود؛ ولی، درصورت تماس با مواد سوختنی باعث آتش‌سوزی و انفجار می‌گردد. خطر اصلی سیلندرهای اکسیژن، نشت گاز است که فضایی غنی از این گاز ایجاد می‌کند. اگر سطح اکسیژن در محیط به بالاتر از %21 برسد، آتش‌سوزی اتفاق می‌افتد. برخی از خطرات مرتبط با کپسول‌های گاز اکسیژن عبارتند از:

  • سیلندرهایی که در معرض گرما قرار دارند می‌توانند منفجر شوند.
  • عدم جایگزینی نادرست سیلندر اکسیژن با دیگر گازها نظیر هوای فشرده باعث رخداد آتش‌سوزی و انفجارهای مرگبار می‌شود.
  • کپسول حاوی گاز اکسیژن در اثر تماس با مواد قابل احتراق مانند روغن، گریس، پلاستیک‌ها و فلزات خاص می‌تواند ایجاد آتش‌سوزی و انفجار کند.
  • کپسول‌های آسیب دیده و معیوب می‌توانند باعث آتش‌سوزی یا انفجار شوند. آسیب به سیلندرها به دلیل جابجایی و نگهداری نادرست آن‌ها (مثل ضربه به‌هنگام سقوط از وسایل نقلیه یا ارتفاع) اتفاق می‌افتد.
  • نشت اکسیژن باعث ایجاد محیطی غنی از این گاز می‌کند. نشتی می‌تواند ناشی از شیلنگ‌های آسیب دیده، سوپاپ‌های فرسوده و معیوب، اتصالات شل و باز ماندن شیرهای کپسول به‌هنگام استفاده نکردن از آن باشد.

قیمت کپسول اکسیژن جوشکاری

عوامل مختلفی در تعیین قیمت سیلندرهای اکسیژن برای جوشکاری دخیل هستند که شامل:

حجم سیلندر

از آنجایی که سیلندرهای اکسیژن جوشکاری در حجم‌های مختلفی تولید می‌شوند قیمت‌های متفاوتی دارند.

برند تولید کننده

کپسول‌های اکسیژن جوشکاری که امروزه در ایران به فروش می‌رسند عمدتاً از نوع چینی و ایرانی هستند که قیمت مناسب‌تری نسبت به برندهای دیگر دارند.

خرید یا اجاره

اجاره کپسول اکسیژن برای جوشکاری به طور معمول هزینه کمتری در مقایسه با خرید آن دارد.

درجه خلوص

هرچه درجه خلوص سیلندر گاز اکسیژن بیشتر باشد، هزینه آن نیز بالاتر است.

نو یا دست دوم بودن

قیمت کپسول اکسیژن جوشکاری دست دوم بیشتر از نمونه نو می‌باشد.

خرید به صورت مستقیم یا از طریق واسطه

تهیه سیلندر اکسیژن برای جوشکاری به طور مستقیم از فروشنده اصلی هزینه کمتری برای خریدار دارد. بنیان گاز یکی از تأمین‌کنندگان اصلی سیلندرهای اکسیژن برای جوشکاری می‌باشد که می‌تواند این محصول را بدون واسطه و با قیمتی مقرون به صرفه در اختیار مشتریان قرار ‌دهد. برای خرید کپسول اکسیژن جهت مصارف جوشکاری می‌توانید با کارشناسان فروش تماس حاصل نموده تا شما را از قیمت به‌روز این محصول مطلع سازند.

کپسول اکسیژن: ابزاری مهم در صنعت جوشکاری

در این مقاله به حجم مناسب کپسول‌های اکسیژن برای جوشکاری پرداختیم تا فرآیند این صنعت به درستی انجام گردد. در پایان، تمام تلاش‌ها بر این بود تا اطلاعات جامعی پیرامون کپسول‌های اکسیژن جوشکاری در اختیار شما قرار دهیم. با به اشتراک گذاشتن نظرات، پیشنهادات و سؤالات خود از طریق بخش بیان دیدگاه‌ها می‌توانید به هرچه بهتر شدن مطالب به ما کمک کنید.

در پایان، تمام تلاش‌ها بر این بود تا اطلاعات جامعی پیرامون کپسول‌های اکسیژن جهت استفاده درجوشکاری در اختیار شما قرار دهیم. با به اشتراک گذاشتن نظرات، پیشنهادات و سؤالات خود از طریق بخش بیان دیدگاه‌ها می‌توانید به هرچه بهتر شدن مطالب به ما کمک کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *