کپسول گاز اکسیژن چیست و چه کاربردی دارد؟

سیلندر گاز یک ابزار نگهدارنده است که یک ترکیب گازی را با فشار زیاد برای استفاده در حوزه‌های مختلف به‌ویژه صنعت ذخیره می‌کند. شکل فیزیکی ترکیب ذخیره شده می‌تواند گاز یا مایع باشد، اما خروجی نهایی در نهایت یک گاز است. کپسول‌، امکان ذخیره گازهای موردنیاز در محیط‌های صنعتی را فراهم می‌کنند به‌گونه‌ای که به‌راحتی قابل حمل هستند و با ایمنی بالا می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. در این مطلب می‌خواهیم نگاهی به یکی از کپسول‌های مهم گاز یعنی سیلندرهای اکسیژن، انواع، کاربردها و نیز خطرات مرتبط با آن‌ها بیندازیم.

گاز اکسیژن

کپسول گاز اکسیژن

کپسول‌های گاز، مخازنی فلزی هستند که گازهای مختلف را به صورت فشرده درون خود ذخیره و نگهداری می‌کنند. سیلندر جزء جدایی‌ناپذیر مراکز صنعتی به شمار می‌آید چون‌که حامل گازهای مهم نظیر اکسیژن یا همان گاز O2  است. همانطور که می‌دانیم گازO2  برای ادامه حیات تمامی موجودات زنده ضروری می‌باشد. این گاز، ویژگی‌های متفاوتی دارد. نه رنگ دارد و نه بو و نه مزه. علاوه بر این‌که بیشترین فراوانی را در پوسته زمین دارد، در هوا و آب نیز یافت می‌شود.  

اکسیژن به دو صورت گاز فشرده و مایع عرضه می‌شود. نمونه گازی به طور معمول از تقطیر برودتی هوا تولید و با فشار زیاد درون کپسول‌های آلومینیومی یا فولادی ذخیره و نگهداری می‌شود. در مقابل، برای تهیه اکسیژن مایع، گاز را تا دمای تقریباً 183- درجه سانتی‌گراد سرد می‌کنند. سپس، درون مخازن فلزی ذخیره می‌شود تا آن را خنک نگه دارد. هنگامی که در معرض دماهای بالاتر قرار می‌گیرد، اکسیژن مایع دوباره به گاز تبدیل می‌شود.

همانند تمامی گازهایی که استفاده می‌کنیم، سیلندرهای حاوی گاز اکسیژن دارای مشخصاتی مثل حجم یا سایز، فشار، جنس بدنه و رنگ هستند که در بخش بعد به توضیح این ویژگی‌ها می‌پردازیم.

مشاوره رایگان تلفنی با بنیان گاز

در سریعترین زمان ممکن با شماره 88914614

...

ویژگی ها و ارزش های ما

بنیان گاز به منظور حفظ ارزش های سازمانی اولویت و وظیفه خود را جلب رضایت مشتریان دانسته است، ما با بهره‌گیری از تکنولوژی روز به ارائه خدمات ارزنده فروش محصولات و تامین قطعات یدکی محصولات تحت پوشش می پردازیم.

مشاوره رایگان

تحویل فوری

نصب و راه اندازی

آموزش

تعمیرات

Oxygen

مشخصات سیلندر اکسیژن

در قسمت قبل متوجه شدیم که کپسول گاز اکسیژن چیست. مخازنی که برای نگهداری گازO2  استفاده می‌شوند خصوصیاتی دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود:

جنس

موادی که برای ساخت این محصول استفاده می‌شوند فولاد یا آلومینیوم هستند. اگر قصد کاهش هزینه‌های خود را دارید نمونه فولادی توصیه می‌شود چون‌که قیمت کمتری نسبت به دیگری دارد.

ظرفیت

سیلندرهای گازO2 در حجم‌ها یا سایزهای مختلفی تولید می‌شوند. برخی از آن‌ها بزرگ هستند و جابجایی آن‌ها دشوار است. این گونه کپسول‌ها مناسب برای مراکز صنعتی می‌باشند. سیلندرهایی که کوچک هستند قابل حمل یا پرتابل بوده و معمولاً برای مصارف خانگی و نیز مراکز درمانی استفاده می‌شوند.

تجهیزات جانبی

سیلندرهای گازO2 در حجم‌ها یا سایزهای مختلفی تولید می‌شوند. برخی از آن‌ها بزرگ هستند و جابجایی آن‌ها دشوار است. این گونه کپسول‌ها مناسب برای مراکز صنعتی می‌باشند. سیلندرهایی که کوچک هستند قابل حمل یا پرتابل بوده و معمولاً برای مصارف خانگی و نیز مراکز درمانی استفاده می‌شوند.

فشار

سیلندرهای اکسیژن به سه صورت کم فشار (فشار گاز کمتر از 2 بار)، فشار متوسط (فشار گاز درحدود 4 بار) و پرفشار (فشار گاز بیش از 137 بار) عرضه می‌شوند. مدل‌هایی که در ایران یافت می‌شوند عمدتاً از نوع پرفشار هستند.

رنگ

سیلندرهای اکسیژن بسته به کشور سازنده، سیستم رنگ‌گذاری (آمریکا یا ISO) و اینکه آیا گاز پزشکی یا صنعتی درون آن‌ها ذخیره شده است به رنگ سبز، سفید و یا سیاه و سفید عرضه می‌شوند. سیستم رنگ‌بندی در ایران براساس ایزو می‌باشد. در این حالت، اکسیژن پزشکی دارای بدنه و گلوئی سفید است. در سیستم آمریکایی، این محصول به رنگ سبز است. سیلندرهایی که برای نگهداری گاز اکسیژن صنعتی استفاده می‌شوند به رنگ کاملاً مشکی یا دارای گلوئی سفید و بدنه مشکی هستند.

انواع کپسول اکسیژن

مخازنی که به عنوان کپسول برای ذخیره‌سازی گاز اکسیژن مورد استفاده قرار می‌گیرند در مدل‌های متنوعی عرضه می‌شوند که نیاز شما به این محصول را برطرف می‌سازند.

کاربرد کپسول اکسیژن

بسته به گریدی که دارند، کاربرد کپسول‌های گاز اکسیژن متفاوت است. سیلندرهای گاز O2 پزشکی جهت اکسیژن‌رسانی به بیمارانی که از مشکلات تنفسی رنج می‌برند، مثل آمفیزم، ذات‌الریه، کرونا، اختلالات قلبی (نارسایی احتقانی قلب) و اختلالات فشار خون شریانی ریوی، استفاده می‌شوند.

در صنعت، بخش عمده مصرف سیلندرهای گاز اکسیژن در تبدیل سنگ آهن به فولاد می‌باشد. همچنین، در صنایع شیمیایی برای تولید اتیلن اکسید، ماده اولیه بسیاری از محصولات مثل پلیمرهای ضدیخ و پلی استر (پیش‌سازهای بسیاری از پلاستیک‌ها و پارچه‌ها)، کاربرد دارد. از دیگر مصارف صنعتی کپسول گاز O2، برشکاری و جوشکاری فلزات، به عنوان اکسیدکننده در سوخت موشک و تصفیه آب می‌باشند. استفاده از این محصول تنها به حوزه پزشکی و صنعتی محدود نمی‌شود و توسط فضانوردان، غواصان، کوه‌نوردان، محققان و ورزشکاران حرفه‌ای نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربردها و نکات ایمنی کار با کپسول اکسیژن جوشکاری

یکی از مصارف صنعتی سیلندر اکسیژن، جوشکاری و برشکاری است. این محصول معمولاً به همراه کپسول گاز استیلن برای تولید شعله بسیار داغ استفاده می‌شود. هنگام کار با کپسول اکسیژن جوشکاری باید به دستورالعمل‌های ایمنی زیر توجه داشت:

 • هنگام کار با سیلندر باید از محافظ چشم و دست استفاده کرد.
 • هنگام استفاده نکردن از کپسول یا حمل‌ و نقل آن برای تحویل، سر را با درپوش بپوشانید.
 • اتصالات رگلاتور و سیلندر را برای اطمینان از عدم وجود ذرات آلاینده پاک کنید.
 • تمام اتصالات نظیر اتصالات کپسول، رگولاتور و فلومتر را محکم کنید.
 • هرگز سیلندر اکسیژن را با گازهای دیگر پر نکنید.
 • هنگامی که فشار به کمتر از 2 بار رسید، سیلندر را تعویض کنید تا از ورود آلاینده‌ها از جمله رطوبت جلوگیری شود.
 • سیلندرهای اکسیژن را حداقل چندین متر دور از منابع سوختنی، گرما (مانند شعله) و وسایل برقی نگه دارید.
 • اطمینان حاصل کنید که کیفیت اکسیژن تضمین شده است. به عنوان مثال، دارای گواهی کیفیت کارخانه یا گواهی آزمایش آنالایزر باشد.
 • سیلندرها باید در موقعیت ایمن قرار گیرند به‌گونه‌ای که امکان سقوط یا افتادن آن‌ها وجود نداشته باشد. برای این کار می‌توانید آن‌ها را با زنجیر به دیوار وصل کنید یا برای جابجایی از چرخ دستی استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از سردرگمی، سیلندرهای پر و خالی را از هم جدا کرده و برچسب بزنید.
 • در معرض گرما یا سرمای شدید قرار نگیرند و از آلودگی روغن و گریس محافظت شوند.
تفاوت ها

تفاوت کپسول اکسیژن با ...

تفاوت کپسول هوا و اکسیژن

سیلندر گاز اکسیژن و هوا تفاوت‌هایی در شکل ظاهری دارند. رنگ کپسول هوا در مقیاس آزمایشگاهی طوسی با گلوئی مشکی و در مقیاس صنعتی مشکی با گلئوی سبز می‌باشد. سیلندرهای گاز اکسیژن در مقیاس آزمایشگاهی به طور معمول به رنگ سفید می‌باشند. کاربرد کپسول گاز اکسیژن بیشتر از سیلندر هوا می‌باشد و از آن در صنعت، پزشکی و مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی استفاده می‌شود.

تفاوت کپسول اکسیژن ایرانی و چینی

کپسول‌های گاز اکسیژن که امروزه در کشور عرضه می‌شوند به طور معمول به صورت ایرانی و چینی می‌باشند. این دو مدل سیلندر تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و از کیفیت فوق‌العاده‌ای برخوردار هستند. هم‌چنین، قیمت مقرون به صرفه‌ای نسبت به نمونه اروپایی دارند.

تفاوت کپسول های گاز ایرانی و چینی

تفاوت کپسول اکسیژن پزشکی و صنعتی

مهم‌ترین تفاوت کپسول اکسیژن پزشکی و صنعتی، درجه خلوص آن‌ها می‌باشد. سیلندرهای گاز O2 به دلیل این‌که برای درمان‌های پزشکی نظیر اکسیژن‌رسانی به بیماران استفاده می‌شود درجه خلوص بسیار بالاتری (مقدار ناخالصی موجود در گاز بسیار کمتر) نسبت به گازهای صنعتی دارند.

تفاوت کپسول اکسیژن صنعتی و پزشکی

فرق کپسول اکسیژن با CO2

اولین تفاوت کپسول گاز O2 و کربن‌دی‌اکسید CO2  ظاهر آن‌ها می‌باشد. از رنگ سفید برای سیلندر گاز اکسیژن در مقیاس آزمایشگاهی استفاده می‌شود. در مقابل، بدنه سیلندر گاز ‌دی اکسیدکربن به رنگ خاکستری است. از دیگر تفاوت‌های این دو سیلندر، کاربرد آن‌هاست. از کپسول گاز CO2  جهت گازدار کردن نوشیدنی‌ها و هم‌چنین خنثی‌سازی ترکیبات شیمیایی استفاده می‌شود.

چگونگی تست و تشخیص سیلندر اکسیژن از کپسول نیتروژن

سیلندرهای اکسیژن باید هر پنج سال یک بار تحت آزمایش فشار هیدرواستاتیک قرار گیرند. هدف از این آزمایش، ارزیابی استحکام و نشتی آن‌ها می‌باشد. برای این منظور، کپسول‌ها با آب پر شده و تحت فشار قرار می‌گیرند.

تشخیص سیلندرهای حاوی گاز O2 از کپسول ازت یا نیتروژن با کمک روش‌های مختلفی انجام می‌شود. اصلی‌ترین راه، برچسب اطلاعات روی گلوئی کپسول است. نام گاز همیشه روی این قسمت حک می‌شود. یکی دیگر از شیوه‌های شناسایی، رنگ سیلندر است. کپسول ازت معمولاً بدنه خاکستری با گلوئی مشکی دارد. در مقابل، کپسول‌های اکسیژن به رنگ سبز، سفید یا سیاه و سفید هستند.

خطرات کپسول گاز اکسیژن

اکسیژن قابل اشتعال نیست اما می‌تواند باعث تسریع در آتش‌سوزی و افزایش شدت آن شود. این موضوع یکی از دلائل انفجار کپسول اکسیژن است. برای جلوگیری از آن نیاز است سیلندر اکسیژن را به دور از شعله‌های آتش و مواد قابل اشتعال نظیر سیگار، کوره، روغن، رنگ و تینر و محصولات حاوی روغن نگه دارید. همچنین نباید از تجهیزات الکتریکی در اطراف مخزن حاوی گاز O2 استفاده کنید. جرقه تجهیزات الکتریکی می‌تواند باعث آتش سوزی شود.

یکی دیگر از خطرات سیلندر اکسیژن، سقوط است. از آنجایی که کپسول، سنگین است، افتادن آن می‌تواند باعث آسیب یا شکستگی شود. در صورت شکستن، هوای خروجی می‌تواند آن را به هوا پرتاب کند. توصیه می‌شود برای جلوگیری از این مشکل، آن را در یک گاری محکم کنید.

هزینه کپسول گاز اکسیژن

قیمت کپسول گاز اکسیژن

همانطور که دیدیم، سیلندرهای گاز اکسیژن ویژگی‌های مختلفی دارند و در مدل‌های گوناگونی عرضه می‌شوند. تحقیق و مقایسه مدل‌ها و ویژگی‌های مختلف برای یافتن بهترین قیمت کپسول اکسیژن با توجه به نیازها و بودجه شما امری مهم است. ما در بنیان گاز به‌عنوان تأمین کننده‌ اصلی سیلندر گاز O2  بر کیفیت محصول تمرکز کرده‌ایم و محصولات با کیفیتی را در اختیار شما قرار می‌دهیم. ما آماده‌ایم تا نیازهای شما را براساس ظرفیت و گرید کپسول برطرف سازیم.

خرید آنلاین محصولات اکنون به یک تجربه ساده تبدیل شده است. می‌توانید با توجه به دسته‌بندی محصولات خرید کنید، مدل‌های گوناگون را مرور کنید و ویژگی‌ها را به راحتی مقایسه کنید. اگر هزینه کپسول را نمی‌دانید نگران نباشید! جهت استعلام قیمت می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

نظرات مشتریان

هرگونه اطلاعات پیرامون سیلندر اکسیژن می‌خواهید خوشحال می‌شویم نظرات، پیشنهادات و سؤالات خود را با ما در میان بگذارید می‌توانید به بخش بیان دیدگاه‌ها رفته و با ما ارتباط برقرار کنید.

کپسول اکسیژن: ابزاری ضروری در صنعت

در این مقاله به ارائه کپسول اکسیژن پرداختیم و دیدیم که سیلندر، ابزاری مناسب برای ذخیره‌سازی اکسیژن مایع و گازی است. همچنین، بیان کردیم که این محصول دارای مشخصه‌هایی مثل فشار، جنس، رنگ، ظرفیت و برخورداری یا عدم برخورداری از تجهیزات جانبی می‌باشد. در بخش دیگری از مقاله دیدیم که کاربرد گاز O2  براساس گرید و نیز حالت فیزیکی اکسیژن متفاوت است که یکی از مصارف اصلی آن در صنعت است. 

سوالات متداول

هر آنچه که نیاز دارید در خصوص کپسول گاز اکسیژن بدانید می توانید از ما بپرسید تا کارشناسان ما در کوتاهترین زمان ممکن پاسخ گویی شما باشند.

تمامی کپسول‌های اکسیژن به صورت یک بار مصرف نبوده و نمونه‌ای از آن‌ها نیز وجود دارد که قابل شارژ کردن می‌باشند. نمونه یک بار مصرف قابلیت شارژ و استفاده مجدد را نداشته و انجام این کار می‌تواند خطرات جدی برای فرد به دنبال داشته باشد.

کپسول اکسیژن از جنس فولاد یا آلومینیوم تولید می‌شوند. مکانی که برای این محصول در نظر گرفته می‌شود بایستی خشک و فاقد رطوبت بوده و سیلندر را باید به دور از کپسول گاز اشتعال‌پذیر، نور مستقیم خورشید، منبع حرارتی، شعله، جرقه و مدارات الکتریکی نگه‌داری کرد.

کپسول‌های گاز به دو صورت یکپارچه و جوشی دیده می‌شوند. حالت اول که با نام “بدون درز” نیز شناخته می‌شود به طور معمول برای نگه‌داری گازها با فشار بالا نظیر گاز اکسیژن کاربرد دارد. در مقابل، کاربرد سیلندر جوشی یا درزدار برای ذخیره‌سازی گاز با فشار پایین مثل کربن‌دی‌اکسید می‌باشد.

کپسول‌های گاز اکسیژن که در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند، مدل ایرانی و چینی هستند، که دارای مصارف خانگی، صنعتی، آزمایشگاهی و طبی دارند. هر دو مدل از کیفیت بسیار بالا و قیمت بسیار مناسبی برخوردار هستند.

گازهای طبی

استفاده از کپسول‌ اکسیژن نیازمند رعایت کردن نکاتی می‌باشد، که از مهم‌ترین آن‌ها عدم وارد کردن ضربه به سیلندر، نگه‌داری آن به صورت عمودی و به دور از گازهای منفجره و اشتعال‌پذیر و درج اطلاعات مهم نظیر سال تولید، وزن، حجم، برند و کشور تولید کننده بر روی بدنه سیلندر می‌باشند.

گاز اکسیژن نسبت به هوا از خاصیت اکسیدکنندگی قوی‌تری آن برخوردار است، از این رو تولید شعله با دمای بالاتری می‌کند. این گاز برای برش و جوش فلزات قابل استفاده می‌باشد. برای انجام این کار توصیه می‌شود از کپسول اکسیژن با گرید صنعتی استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Call Now Buttonتماس با کارشناسان فروش