مقالات

کپسول گاز CO2 از کاربردها تا قیمت آن

گاز دی اکسید کربن گازیست که نام آن را بارها و بارها در زندگی شنیده‌ایم. این گاز را بیشتر به دلیل نقش آن در آلودگی هوا و اثر گلخانه‌ای می‌شناسیم. جالب است بدانید گاز CO2 فارغ از اینکه می‌تواند در آلوده شدن هوا نقش داشته باشد کاربردهای گسترده‌ای در بخش‌های مختلف صنعتی دارد. از آنجایی که کربن دی اکسید یک گاز است بایستی آن را درون کپسول‌های گاز ذخیره کرد تا حمل و نقل و استفاده از آن آسان گردد. اهمیت چشمگیر سیلندر گاز CO2  ما را بر آن داشت تا در این مقاله به جنبه‌های مختلف آن بپردازیم. پس، از شما می‌خواهیم تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

گاز دی اکسید کربن

بسیاری از شما گاز سیاهی که از اگزوز ماشین خارج می‌شود را به چشم دیده‌اید. این گاز حاوی مقادیر زیادی کربن دی اکسید است که از احتراق کامل سوخت خودرو بوجود می‌آید. گاز CO2  تنها در اینجا یافت نمی‌شود بلکه در هوای بازدمی به هنگام تنفس حیوانات، سوختن مواد کربن‌دار و فرآیند تخمیر نیز وجود دارد.

اما، ویژگی‌های گاز CO2  چیست؟ این گاز بی رنگ با بویی تند ضعیف و طعمی ترش است. گاز دی اکسید کربن سهم قابل توجهی در گرمایش جهانی داشته است و به عنوان یکی از انواع گازهای گلخانه‌ای شناخته می‌شود. اگرچه این گاز به عنوان یکی از آلاینده‌های هوا محسوب می‌شود اما می‌تواند کاربردهای مفید صنعتی و پزشکی نیز داشته باشد. استفاده از گاز کربن دی اکسید نیازمند ذخیره‌سازی آن درون سیلندرهای گاز است. در ادامه، به کاربردهای متنوع کپسول گاز CO2  اشاره می‌شود.

کاربرد کپسول گاز CO2

یکی از معمول‌ترین کاربردهای گاز دی اکسید کربن استفاده از آن به عنوان گاز مبرد یا سردساز است. در این حالت از گاز CO2 جامد یا یخ خشک استفاده می‌شود. خاصیت بی اثر بودن (عدم واکنش‌پذیری با مواد دیگر) این گاز باعث شده است تا کاربردهای دیگری نیز داشته باشد. در ادامه این موضوع به 11 کاربرد کپسول گاز دی اکسید کربن پرداخته می‌شود.

کاربردها

کپسول گاز CO2 جوشکاری

از کربن دی اکسید به عنوان گاز محافظ در جوشکاری میگ و مگ (MIG/MAG) استفاده می‌شود که جوش‌ها را در برابر اکسیداسیون حفظ می‌کند. این گاز همچنین در ترکیب با گاز آرگون می‌تواند سرعت جوشکاری را ارتقا و نیاز به عملیات پردازش پس از جوشکاری کاهش دهد.

کپسول گاز CO2 کشاورزی 

سیلندر حاوی کربن دی اکسید کاربردهای متفاوتی در صنعت کشاورزی دارد که شامل:

  • گاز CO2  در فرآیند تصفیه غلات به منظور از بین بردن حشرات و محافظت از محصولات در سیلوها یا سایر تأسیسات ذخیره‌سازی کاربرد دارد.
  • این گاز را می‌توان به منظور ساخت برخی از کودها استفاده کرد.
  • هوای گلخانه‌ها را می‌توان با دی اکسید کربن غنی‌سازی کرد. این موضوع این امکان را برای محصولات زراعی فراهم می‌کند تا فتوسنتز را به شیوه‌ای بهینه انجام دهند.

کپسول گاز CO2 آتش نشانی

گاز کربن دی اکسید به عنوان یک خاموش کننده آتش شناخته می‌شود. این گاز با حذف اکسیژن از مثلث آتش (سوخت، اکسیژن و گرما) و همچنین با خنک کردن سوخت (گاز به هنگام خروج از کپسول سرد می‌شود) به اطفا حریق کمک می‌کند.

کپسول گاز CO2 خوراکی (صنعت غذا و نوشیدنی)

یکی از کاربردهای آشنای گاز دی اکسید کربن در صنعت نوشیدنی، نوشابه گازدار است. علت استفاده از گاز، جلوگیری از رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها می‌باشد. کپسول گاز CO2 خوراکی به منظور اهداف دیگری در صنعت غذا و نوشیدنی استفاده می‌شود که شامل:
دی اکسید کربن برای کافئین زدایی قهوه مناسب است.
این گاز به دلیل برخورداری از خواص خنک کنندگی می‌تواند محصولات غذایی را حین حمل و نقل سرد نگه دارد.
گاز برای انجماد سریع و همچنین در ترکیب با اتیلن اکساید برای استریلیزاسیون سرد مواد غذایی مفید است. 
CO2 به عنوان گاز بی اثر می‌تواند از مواد غذایی حین تولید محافظت کند. همچنین، این گاز امکان خارج کردن راحت مواد غذایی از ظروف‌ خود فراهم می‌کند.

کپسول گاز CO2 پزشکی

گازکربن دی اکسیددر ترکیب با گاز اکسیژن پزشکی می‌تواند به تحریک تنفس کمک کند.

کپسول گاز CO2 صنعتی

گاز CO2 در صنایع شیمیایی کاربرد فراوانی دارد. از گاز به عنوان ماده اولیه برای تولید متانول و اوره استفاده می‌شود.

تولید فلزات

دی اکسید کربن به دلیل برخورداری از خاصیت خنک کنندگی می‌تواند برای سفت کردن مواد مذاب درون قالب‌های ریخته‌گری مؤثر واقع شود.

پتروشیمی

در صنعت نفت و پتروشیمی، گاز CO2 را به چاه‌های نفت پمپاژ می‌کنند تا به راحتی بتوان نفت را استخراج کرد. در طول این فرآیند، گاز تا حدی حل شده که این موضوع باعث چسبناک‌تر شدن روغن و استخراج آسان نفت از سنگ بستر می‌گردد.

ساختمان سازی

گلوله‌های یخ خشک (دی اکسید کربن جامد) برای زدودن رنگ از سطوح استفاده می‌شوند. این فرآیند جایگزین خوبی برای سندبلاست به شمار می‌آید زیرا هزینه پاکسازی را کاهش می‌دهد.

محیط زیست

شاید برای شما شگفت آور باشد گاز CO2 که آلاینده هوا بوده اکنون می‌تواند به عنوان یک گزینه دوست‌دار محیط زیست استفاده شود! حقیقت از آنجا ناشی می‌شود که این گاز به عنوان پیشران در قوطی‌های آئروسل استفاده می‌شود و نسبت به دیگر گزینه‌ها سازگاری بیشتری با محیط زیست دارد.

قیمت کپسول گاز CO2

همانطور که در بخش قبل بیان شد، سیلندر گاز کربن دی اکسید کاربردهای فراوانی دارد. قیمت این محصول متأثر از عوامل مختلفی می‌باشد که در زیر بیان شده‌اند:

  • نو یا دست دوم بودن: قیمت کپسول گاز CO2 دست دوم به مراتب کمتر از مدل نو آن می‌باشد.
  • نوع کاربرد: قیمت کپسول با توجه به استفاده‌ای که از آن می‌شود (خوراکی، صنعتی و غیره) متغیر است. 
  • کوچک و بزرگ بودن: سیلندرها در حجم‌های مختلفی تولید می‌شوند که هزینه کپسول گاز CO2 کوچک (حجم کمتر) پایین‌تر از نمونه بزرگ است.

با توجه به موارد بیان شده در بالا، چنانچه قصد خرید کپسول گاز CO2 را دارید توصیه می‌کنیم پیش از خرید با کارشناسان ما در مجموعه “بنیان گاز” تماس حاصل کنید تا شما را از قیمت‌های به‌روز این محصول مطلع سازند.

کپسول گاز CO2: مفید یا مضر …؟

در مقاله‌ای دیگر به گاز کربن دی اکسید و سیلندر حاوی این گاز پرداختیم و متوجه شدیم صرف نظر از اینکه گاز CO2 می‌تواند در آلوده کردن هوا و گرمایش جهانی نقش داشته باشد کاربردهای بی‌شماری دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به صنایع غذایی، نوشیدنی، پزشکی، صنعتی و غیره اشاره کرد. در انتها، ممکن است با سؤالاتی پیرامون این موضوع مواجه شده باشید. برای یافتن پاسخ پرسش‌های خود کافیست با کارشناسان ما از طریق بخش “بیان دیدگاه‌ها” ارتباط برقرار کنید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *