کپسول های گاز 50 لیتری و مشخصات آن به چه صورت است؟

کپسول‌های 50 لیتری

کپسول‌های 50 لیتری به عنوان یکی از انواع مهم سیلندرهای گازی توجه ویژه‌ای را به خود جذب کرده‌اند، که از مهم‌ترین دلایل این امر می‌توان به توانایی آن‌ها در ذخیره‌سازی انواع مختلفی از گازها، حجم بالا در مقایسه با انواع دیگر سیلندرهای گازی، کاربرد گسترده و هزینه مقرون به صرفه آن اشاره نمود. "بنیان گاز" به عنوان یکی از بزرگترین و شناخته‌شده‌ترین واردکنندگان سیلندرهای گازی 50 لیتری این آمادگی را دارد تا این محصول را با کیفیتی فوق‌العاده و قیمتی مناسب در اختیار شما خریداران محترم قرار دهد. 

  • انواع کپسول 50 لیتری: بدون درز (یک‌پارچه) و جوشی (درزدار)، غیرقابل شارژ (یک بار مصرف) و قابل شارژ
  • انواع رنگ‌های کپسول‌های گاز 50 لیتری: رنگ بدنه کپسول براساس نوع گاز ذخیره شده متفاوت است
  • مشخصات فنی کپسول گاز 50 لیتری: از جنس فولاد، وزن بین 50 تا 60 کیلوگرم، ضخامت و ارتفاع به ترتیب برابر با 232 و 1520 میلی‌متر، فشار کاری 200 بار و فشار تست 300 بار
  • کاربرد سیلندرهای گاز 50 لیتری: پتروشیمی و پالایشگاه، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، صنایع غذایی، داروسازی، تصفیه آب، مراکز درمانی و بیمارستان‌ها
  • انواع سیلندرهای گاز 50 لیتری براساس نوع فلز سازنده: کربن استیل، آلومینیوم و فولاد ضدزنگ
  • اجزای کپسول گاز 50 لیتری: بدنه، کلاهک و شیر سیلندر
  • تجهیزات همراه با کپسول گاز 50 لیتری: رگلاتور (تنظیم کننده) و مانومتر
  • کشورهای سازنده کپسول گاز 50 لیتری: چین، ژاپن، هند و کره جنوبی
  • عوامل مؤثر بر قیمت کپسول گاز 50 لیتری: درصد خلوص گاز، نوع گاز و حجم گاز

گازها امروزه در حوزه‌های مختلفی نظیر پزشکی، صنعت و مراکز علمی و تحقیقاتی نقش مهمی ایفا می‌کنند. سوالی که این‌جا قابل تأمل می‌باشد، نحوه ذخیره و انتقال آن‌هاست. برای تحقق این امر، مخزن‌هایی به نام سیلندر یا کپسول گاز طراحی شده‌اند که می‌توان با استفاده از آن‌ها گازها را ذخیره و انتقال داد.

بسته به میزان مصرف و نوع گاز ذخیره شده، از کپسول‌های گاز با حجم‌های متفاوت نظیر 5، 10، 15، 20، 40 و 50 لیتری استفاده می‌شود. در این میان، سیلندرهای 50 لیتری به دلیل اهمیت ویژه آن‌ها در حوزه پزشکی از اهمیت بالایی برخوردار هستند. از این نوع کپسول برای ذخیره‌سازی گازهای تنفسی نظیر گاز اکسیژن استفاده می‌شود و در مراکز درمانی برای بیمارانی که از مشکل تنفسی رنج می‌برند کاربرد دارند. در ادامه این موضوع، به عناوینی مختلفی پیرامون کپسول‌های50 لیتری پرداخته می‌شود.

انواع کپسول‌های 50 لیتری

همانند دیگر انواع کپسول‌های گاز، کپسول‌های گاز50 لیتری به دو صورت بدون درز (یک‌پارچه) و جوشی (درزدار) یافت می‌شوند. دلیل این نام‌گذاری این است که در حالت بدون درز، از یک ورق یک‌پارچه بدون هیچ گونه جوش و برشی در آن استفاده می‌شود، درحالی که کپسول‌های جوشی ساخته شده از دو یا چند ورق می‌باشند، و درز و جوش در بدنه آن‌ها یافت می‌شود. نوع درزدار به دلیل وجود جوش و برش توانایی تحمل فشار بالا را ندارد، از این رو به طور معمول از آن‌ها برای ذخیره گازهای مایع شده با فشار پایین استفاده می‌شود. درمقابل، کپسول‌های یک‌پارچه برای ذخیره کردن گازهای فشرده شده و هم‌چنین گازهای مایع شده با فشار بالا کاربرد دارند. 

انواع رنگ بندی

رنگ کپسول‌های گاز 50 لیتری با توجه به نوع گازی که درون آن نگهداری می‌شود می‌تواند متفاوت باشد که در جدول زیر، نوع کپسول گاز به همراه رنگ بدنه آن آورده شده است.

مهر 1401 با مجموعه شما آشنا شدم و هدفم خرید کپسول های گاز بود ولی اصلا آشنایی با مدل های آن و اینکه چطور میشه شارژ کرد، نداشتم. بعد از کلی پرس و جو در بازار تونستم با فروشگاه شما آشنا بشم و خرید کنم و الان نزدیک به شش ماه هست که با شما آشنا شدم و چندین بار خرید کردم و خیلی از این بابت راضی هستم.

انواع این نوع سیلندرها براساس فلز سازنده

سیلندرهای گاز براساس نوع ماده مورد استفاده جهت ساخت آن‌ها به سه دسته کربن استیل، آلومینیوم و فولاد ضدزنگ طبقه‌بندی می‌شوند، که در میان آن‌ها کربن استیل بیشتر برای ساخت بدنه کپسول‌های گاز استفاده می‌شود. از این نوع کپسول برای ذخیره‌سازی گازهای خنثی با واکنش‌پذیری بسیار کم استفاده می‌شود. کپسول‌هایی که از آلومینیوم ساخته می‌شوند، سبک بوده و می‌توان از آن‌ها به عنوان کپسول‌های قابل حمل استفاده کرد. از فولاد ضدزنگ برای ذخیره کردن گازهایی استفاده می‌شود که خاصیت خورندگی شدیدی دارند.

مشخصات فنی

در میان کپسول‌ها با حجم‌های متفاوت، کپسول50 لیتری از وزن بیشتری برخوردار است، که این موضوع ناشی از حجم بالای آن است. این نوع کپسول به طور معمول از کربن استیل ساخته می‌شود، که این ماده استحکام فوق‌العاده‌ای برای آن‌ها فراهم می‌کند و آن‌ها را در برابر ضربه‌ها مقاوم می‌سازد. از دیگر مشخصات فنی کپسول‌های50 لیتری می‌توان به یک‌پارچه (بدون درز) بودن آن‌ها اشاره کرد. وزنی معادل50 کیلوگرم دارند و ضخامت و ارتفاع آن‌ها به طور معمول به ترتیب برابر 232 و 1520 میلی‌متر است.

مشخصات فنی کپسول

اجزای سیلندرهای گاز

اجزای تشکیل دهنده کپسول گاز به طور معمول شامل بدنه، کلاهک و شیر سیلندر می‌باشند، که در ادامه به توضیح هریک از آن‌ها پرداخته می‌شود:

کلاهک کپسول های گازی یا کلاهک سیلندرهای گازی


کلاهک

به عنوان یک محافظ برای شیر سیلندر عمل می‌کند تا از هرگونه آسیب احتمالی به آن حین جابجایی جلوگیری به عمل آورد.

شیر سیلندر یا کپسول های گازی


شیر گاز

سیلندرها به دو صورت راست‌گرد و چپ‌گرد بوده که از راست‌گرد برای گازهای خنثی نظیر گاز هلیوم و از چپ‌گرد برای گازهای آتش‌زا و خطرناک نظیر گاز هیدروژن استفاده می‌شود.

بدنه سیلندرها یا کپسوهای گازی


بدنه

از دو قسمت تنه و گلوئی ساخته شده و اطلاعاتی پیرامون مشخصات کپسول بر روی آن درج می‌شود.

کپسول های پنجاه لیتری و نمای نزدیک از شیر سیلندرها

کاربرد سیلندرهای 50 لیتری

کپسول‌های گاز 50 لیتری در حوزه‌های مختلفی کاربرد دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به صنعت، مراکز درمانی و بیمارستان‌ها و مراکز علمی و دانشگاهی اشاره کرد. در بخش صنعت، از این گاز در پتروشیمی و هم‌چنین برای جوشکاری استفاده می‌شود. در حوزه پزشکی، سیلندرها کاربرد گسترده‌ای برای اکسیژن رسانی به بیماران دارد. در مراکز علمی و دانشگاهی نیز از این کپسول‌ها برای دستگاه‌های آنالیز مواد استفاده می‌شود.

نکات ایمنی سیلندرهای 50 لیتری​

هنگام نگهداری و استفاده از کپسول‌های گاز، بهتر است به نکاتی توجه شود، که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است:

نحوه قرارگیری

از قراردادن کپسول‌های گاز به صورت افقی جلوگیری کرده و آن‌ها را در حالت عمودی قرار دهید.

دمای مکان نگهداری

مکانی که برای نگهداری کپسول‌های گاز در نظر گرفته می‌شود می‌بایست دارای تهویه بوده و از نور خورشید به دور باشد.

موقعیت مکانی مناسب

در صورت نگهداری کپسول گازهای سمّی، بهتر است آن‌ ها را به دور از کپسول‌های دیگر و در مکانی مجزا نگهداری کرد.

خودداری از آسیب دیدگی

از وارد کردن هرگونه ضربه به کپسول‌های گاز خودداری کرده و هنگام جوشکاری بهتر است در فاصله‌ای دور نگه‌داری شوند.

ممنوعیت نگهداری در صورت وجود گاز اکسیژن

در صورتی که درون کپسول، گاز اکسیژن نگهداری می‌شود، بهتر است آن‌ها را به دور از کپسول‌های گاز سوختی و هم‌چنین نور خورشید نگه‌داری کرد.

شارژ کپسول گاز

بسته به نوع کپسول، کپسول‌های گاز 50 لیتری قابلیت شارژ یا شارژ نکردن را دارند. نوع یک بار مصرف را فقط یک بار می‌توان بعد از پر شدن استفاده کرد و قابلیت شارژ مجدد ندارند. در صورت شارژ مجدد، می‌تواند خطراتی به همراه داشته باشند. اما، سیلندرهای قابل شارژ را می‌توان بیش از چند بار پر و استفاده کرد.

سیلندر گاز فشار قوی

سیلندرهای گاز فشار قوی در صنایع کاربرد گسترده‌ای دارند و برای ذخیره کردن برخی از گازهای فشرده پرمصرف نظیر نیتروژن، هیدروژن، گاز هلیوم، دی اکسید کربن و اکسیژن استفاده می‌شوند. اندازه کپسول‌های گاز فشار قوی متغیر است که گستره آن بین 20 تا 300 فوت مکعب (براساس میزان حجم) می‌باشد.

رگلاتور اکسیژن صنعتی_ تجهیزات همراه کپسولها

تجهیزات همراه با کپسول گاز 50 لیتری

بسته به نوع کپسول گازی که استفاده می‌شود، ممکن است تجهیزات جانبی همراه با کپسول استفاده شود. به عنوان مثال، از رگلاتور (تنظیم کننده) برای گازهای هلیوم و از مانومتر برای کاهش فشار اکسیژن و نمایش میزان خروجی آن استفاده می‌شود.

کشورهای سازنده کپسول گاز 50 لیتری

کشورهای زیادی در سرتاسر جهان در زمینه تولید کپسول گاز50 لیتری فعالیت دارند. شرکت‌هایی که در ایران در زمینه فروش کپسول‌های گاز فعال هستند، به طور معمول، کپسول‌های گاز خود را از کشورهای مختلفی به خصوص چین وارد می‌کنند. برای اطلاع از شرکت سازنده کپسول، می‌توان به اطلاعات درج شده در بدنه آن رجوع کرد.

کپسول های گاز پنجاه لیتری

نکات مهم هنگام خرید

هنگام خرید کپسول گاز 50 لیتری، توصیه می‌شود به نکات زیر توجه شود:

دقت شود که بدنه سیلندر فاقد هرگونه عیب و نقص مثل فرورفتگی یا برآمدگی باشد.

شیر و کلاهک سیلندر می‌بایست بدون عیب و نقص باشد. در صورت مشاهده زدگی، بایستی از خرید آن جلوگیری کرد.

به اطلاعات حک شده بر روی بدنه سیلندر دقت کنید. این اطلاعات حاوی اطلاعاتی نظیر شماره سیلندر، سال ساخت، شرکت و کشور تولید کننده می‌باشد.

کپسول های گاز پنجاه لیتری

عوامل مؤثر بر قیمت

عوامل مختلفی می‌توانند بر قیمت کپسول گاز50 لیتری تأثیرگذار باشند. یکی از این عوامل، درصد خلوص گاز است، که رابطه مستقیمی با قیمت گاز دارد. برای نشان دادن میزان درصد خلوص گازها از گرید استفاده می‌شود، که بین 1 تا 5 متغیر است. گازهایی که درصد خلوص بالا دارند، گرید 5 به خود می‌گیرند. نوع گازی که درون کپسول ذخیره می‌شود نیز می‌تواند بر قیمت آن اثرگذار باشد. از دیگر عوامل مهم و مؤثر بر قیمت کپسول گاز، حجم آن است که هرچه حجم گاز بیشتر باشد، قیمت کپسول نیز بیشتر است.

قیمت و خرید کپسول گاز 50 لیتری

“بنیان گاز” یکی از فروشگاه های شناخته شده در زمینه واردات و فروش انواع مختلف سیلندرهای گاز است. این مجموعه، مفتخر است کپسول‌های گاز 50 لیتری را با بهترین کیفیت و نازل‌ترین قیمت در اختیار خریداران محترم قرار دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون سیلندرهای گاز 50 لیتری و هم‌چنین آگاهی از قیمت‌های به روز آن‌ها می‌توان با ما تماس حاصل فرمائید. همکاران گرامی آماده پاسخ‌گویی به سوالات خریداران محترم می‌باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Call Now Buttonتماس با کارشناسان فروش