50 liter capsule

کپسول‌های 50 لیتری

کپسول‌های 50 لیتری به عنوان یکی از انواع مهم سیلندرهای گازی توجه ویژه‌ای را به خود جذب کرده‌اند، که از مهم‌ترین دلایل آن می‌توان به توانایی این ابزار در ذخیره‌سازی انواع مختلفی از گازها، حجم بالا در مقایسه با انواع دیگر سیلندرهای گازی، کاربرد گسترده و هزینه مقرون به صرفه اشاره نمود.

  • انواع کپسول 50 لیتری: براساس جنس و گازی که درون خود نگهداری می‌کنند به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شوند.
  • انواع رنگ‌های کپسول‌های گاز 50 لیتری: رنگ بدنه و گلوئی کپسول براساس نوع گاز ذخیره شده متفاوت است
  • مشخصات فنی کپسول گاز 50 لیتری: از جنس فولاد، وزن بین 50 تا 60 کیلوگرم، ضخامت و ارتفاع به ترتیب برابر با 232 و 1520 میلی‌متر، فشار کاری 200 بار و فشار تست 300 بار
  • کاربرد سیلندرهای گاز 50 لیتری: پتروشیمی و پالایشگاه، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، صنایع غذایی، داروسازی، تصفیه آب، مراکز درمانی و بیمارستان‌ها
  • انواع سیلندرهای گاز 50 لیتری براساس نوع فلز سازنده: کربن استیل، آلومینیوم و فولاد ضدزنگ
  • اجزای کپسول گاز 50 لیتری: بدنه، کلاهک و شیر سیلندر
  • تجهیزات همراه با کپسول گاز 50 لیتری: رگلاتور (تنظیم کننده) و مانومتر
  • کشورهای سازنده کپسول گاز 50 لیتری: چین، ژاپن، هند و کره جنوبی
  • عوامل مؤثر بر قیمت کپسول گاز 50 لیتری: مشخصات فنی نظیر جنس سیلندر، محتویات گازی، برند تولید کننده، نو یا دست دوم بودن و قیمت ارز

گازها امروزه در حوزه‌های مختلف نقش مهمی ایفا می‌کنند. سوالی که این‌جا قابل تأمل می‌باشد، نحوه ذخیره و انتقال آن‌هاست. برای این منظور، مخزن‌هایی به نام سیلندر یا کپسول گاز طراحی شده‌اند که می‌توان با استفاده از آن‌ها، گازها را ذخیره‌سازی و نگهداری کرد. بسته به میزان مصرف، از کپسول‌های گاز با حجم‌های متفاوت استفاده می‌شود. در این میان، سیلندرهای 50 لیتری به دلیل ظرفیت بالا از اهمیت بالایی برخوردار هستند. در ادامه این موضوع، به عناوین مختلفی پیرامون این محصول پرداخته می‌شود.

ویژگی‌های فنی

مشخصات سیلندرهای 50 لیتری

در میان کپسول‌ها با حجم‌های متفاوت، سیلندرهای 50 لیتری از وزن بیشتری برخوردار هستند که این موضوع ناشی از حجم بالای آن‌ها است. مواد مورد استفاده برای ساخت آن‌ها به طور معمول کربن استیل، آلومینیوم و فولاد ضدزنگ می‌باشد. وزنی معادل 50 تا 60 کیلوگرم دارند و ضخامت و ارتفاع آن‌ها به ترتیب برابر با 232 و 1520 میلی‌متر است.

مهر 1401 با مجموعه شما آشنا شدم و هدفم خرید کپسول های گاز بود ولی اصلا آشنایی با مدل های آن و اینکه چطور میشه شارژ کرد، نداشتم. بعد از کلی پرس و جو در بازار تونستم با فروشگاه شما آشنا بشم و خرید کنم و الان نزدیک به شش ماه هست که با شما آشنا شدم و چندین بار خرید کردم و خیلی از این بابت راضی هستم.

50 liter industrial capsule

انواع کپسول‌های 50 لیتری

همانند دیگر انواع کپسول‌های گاز، سیلندرهای گاز50 لیتری در دو نوع بدون درز (یک‌پارچه) و جوشی (درزدار) یافت می‌شوند. نمونه بدون درز از یک ورق یک‌پارچه بدون هیچ گونه جوش و برشی در آن ساخته می‌شود، درحالی که کپسول‌های درزدار ساخته شده از دو یا چند ورق می‌باشند و در بدنه آن‌ها درز و جوش یافت می‌شود. 

نوع درزدار به دلیل وجود جوش و برش توانایی تحمل فشار بالا را ندارد، از این رو به طور معمول از آن‌ها برای ذخیره گازهای مایع شده با فشار پایین استفاده می‌شود. درمقابل، کپسول‌های یک‌پارچه برای ذخیره کردن گازهای فشرده شده و هم‌چنین گازهای مایع شده با فشار بالا کاربرد دارند. 

انواع رنگ بندی سیلندرهای پنجاه لیتری

رنگ کپسول‌های گاز پنجاه لیتری با توجه به نوع گازی که درون آن‌ها نگهداری می‌شود می‌تواند متفاوت باشد که در جدول زیر، نوع کپسول گاز به همراه رنگ بدنه آن آورده شده است.

نوع کپسول گاز

رنگ بدنه

اکسیژن

سفید

آرگون

سبز تیره

متان

قرمز

استیلن

مارون

کربن دی اکسید

خاکستری

کربن مونواکسید

قرمز

نوع کپسول گاز

رنگ بدنه

هیدروژن

قرمز

نیتروژن (ازت)

مشکی (صنعتی) و طوسی (آزمایشگاهی)

هلیوم

طوسی

پروپان

قرمز

نیتروژن اکساید

آبی

هوای خشک

مشکی (صنعتی) و طوسی (آزمایشگاهی)

انواع این نوع سیلندرها براساس فلز سازنده

سیلندرهای گاز پنجاه لیتری براساس نوع ماده مورد استفاده جهت ساخت آن‌ها به سه دسته کربن استیل، آلومینیوم و فولاد ضدزنگ طبقه‌بندی می‌شوند، که در میان آن‌ها کربن استیل بیشتر برای ساخت بدنه کپسول‌های گاز استفاده می‌شود. از این نوع کپسول برای ذخیره‌سازی گازهای خنثی با واکنش‌پذیری بسیار کم استفاده می‌شود. کپسول‌هایی که از آلومینیوم ساخته می‌شوند، سبک بوده و می‌توان از آن‌ها به عنوان کپسول‌های قابل حمل استفاده کرد. از فولاد ضدزنگ برای ذخیره کردن گازهایی استفاده می‌شود که خاصیت خورندگی شدیدی دارند.

کاربرد سیلندرهای 50 لیتری

کپسول‌های گاز 50 لیتری در حوزه‌های مختلفی کاربرد دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به صنعت، مراکز درمانی و بیمارستان‌ها و مراکز علمی و دانشگاهی اشاره کرد. در بخش صنعت، از این گاز در پتروشیمی و هم‌چنین برای جوشکاری استفاده می‌شود. در حوزه پزشکی، سیلندرها کاربرد گسترده‌ای برای اکسیژن رسانی به بیماران دارد. در مراکز علمی و دانشگاهی نیز از این کپسول‌ها برای دستگاه‌های آنالیز مواد استفاده می‌شود.

نکات ایمنی سیلندرهای 50 لیتری​

هنگام نگهداری و استفاده از کپسول‌های گاز، بهتر است به نکاتی توجه شود، که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است:

نحوه قرارگیری

از قراردادن کپسول‌های گاز به صورت افقی جلوگیری کرده و آن‌ها را در حالت عمودی قرار دهید.

دمای مکان نگهداری

مکانی که برای نگهداری کپسول‌های گاز در نظر گرفته می‌شود می‌بایست دارای تهویه بوده و از نور خورشید به دور باشد.

موقعیت مکانی مناسب

در صورت نگهداری کپسول گازهای سمّی، بهتر است آن‌ ها را به دور از کپسول‌های دیگر و در مکانی مجزا نگهداری کرد.

خودداری از آسیب دیدگی

از وارد کردن هرگونه ضربه به کپسول‌های گاز خودداری کرده و هنگام جوشکاری بهتر است در فاصله‌ای دور نگه‌داری شوند.

ممنوعیت نگهداری در صورت وجود گاز اکسیژن

در صورتی که درون کپسول، گاز اکسیژن نگهداری می‌شود، بهتر است آن‌ها را به دور از کپسول‌های گاز سوختی و هم‌چنین نور خورشید نگه‌داری کرد.

شارژ کپسول گاز

برخی از کپسول‌های گاز پنجاه لیتری قابل شارژ هستند؛ اما، مدل‌هایی از آن‌ها نیز موجود است که یک بار مصرف بوده و قابل شارژ نیستند. نوع یک بار مصرف را فقط یک بار می‌توان بعد از پر شدن استفاده کرد و قابلیت شارژ مجدد ندارند. انجام این کار می‌تواند خطراتی به همراه داشته باشد. اما، سیلندرهای قابل شارژ را می‌توان بیش از چند بار پر و استفاده کرد.

سیلندر گاز فشار قوی

سیلندرهای گاز فشار قوی در صنایع کاربرد گسترده‌ای دارند و برای ذخیره کردن برخی از گازهای فشرده پرمصرف نظیر نیتروژن، هیدروژن، گاز هلیوم، دی اکسید کربن و اکسیژن استفاده می‌شوند. اندازه کپسول‌های گاز فشار قوی متغیر است که گستره آن بین 20 تا 300 فوت مکعب (براساس میزان حجم) می‌باشد.

Equipment with cylinders

تجهیزات همراه با کپسول گاز 50 لیتری

بسته به نوع کپسول گازی که استفاده می‌کنید، تجهیزات جانبی مختلف همراه آن‌ها عرضه می‌شود. به عنوان مثال، از رگلاتور یا مانومتر (تنظیم کننده فشار) برای کنترل فشار گاز خروجی از سیلندرها استفاده می‌شود.

کشورهای سازنده کپسول گاز 50 لیتری

کشورهای زیادی در سرتاسر جهان در زمینه تولید کپسول گاز50 لیتری فعالیت دارند. شرکت‌هایی که در ایران در زمینه فروش کپسول‌های گاز فعال هستند، به طور معمول، کپسول‌های گاز خود را از کشورهای مختلفی به خصوص چین وارد می‌کنند. برای اطلاع از شرکت سازنده کپسول، می‌توان به اطلاعات درج شده در بدنه آن رجوع کرد.

کپسول های گاز پنجاه لیتری

نکات مهم هنگام خرید

هنگام خرید کپسول گاز 50 لیتری، توصیه می‌شود به نکات زیر توجه شود:

دقت شود که بدنه سیلندر فاقد هرگونه عیب و نقص مثل فرورفتگی یا برآمدگی باشد.

شیر و کلاهک سیلندر می‌بایست بدون عیب و نقص باشد. در صورت مشاهده زدگی، بایستی از خرید آن جلوگیری کرد.

به اطلاعات حک شده روی بدنه سیلندر دقت کنید. این اطلاعات شامل شماره محصول، سال تولید، شرکت به همراه کشور سازنده کپسول می‌باشد.

کپسول های گاز پنجاه لیتری

عوامل مؤثر بر قیمت

عوامل مختلفی می‌توانند بر قیمت کپسول گاز50 لیتری تأثیرگذار باشند. یکی از این عوامل، درصد خلوص گاز است، که رابطه مستقیمی با قیمت گاز دارد. برای نشان دادن میزان درصد خلوص گازها از گرید استفاده می‌شود، که بین 1 تا 5 متغیر است. گازهایی که درصد خلوص بالا دارند، گرید 5 به خود می‌گیرند. نوع گازی که درون کپسول ذخیره می‌شود نیز می‌تواند بر قیمت آن اثرگذار باشد. از دیگر عوامل مهم و مؤثر بر قیمت کپسول گاز، حجم آن است که هرچه حجم گاز بیشتر باشد، قیمت کپسول نیز بیشتر است.

قیمت و خرید کپسول گاز 50 لیتری

همان‌طور که در این مقاله بیان شد، سیلندرهای گاز50 لیتری کاربرد گسترده‌ای در زمینه‌های مختلف دارند. شرکت “بنیان گاز” یکی از شرکت‌های شناخته شده در زمینه واردات و فروش انواع مختلف سیلندرهای گاز 50 لیتری است. این شرکت، محصولات خود را از شرکت‌های شناخته شده در کشور چین تأمین می‌کند که از بهترین کیفیت و نازل‌ترین قیمت برخوردار هستند.

امکان خرید به صورت آنلاین و حضوری برای شما خریداران محترم فراهم شده است. جهت آگاهی از قیمت‌های به روز سیلندرهای گاز50 لیتری می‌توانید با شماره‌های تماس درج شده در وبسایت شرکت تماس حاصل فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
جستجو
×