دسته بندی نشده

کپسول 50 لیتری؛ انواع تا مشخصات فنی آن

کپسول 50 لیتری

گازها امروزه در حوزه‌های مختلفی نظیر پزشکی، صنعت و مراکز علمی و تحقیقاتی نقش مهمی ایفا می‌کنند. سوالی که این‌جا قابل تأمل می‌باشد، نحوه ذخیره و انتقال آن‌هاست. برای تحقق این امر، مخزن‌هایی به نام سیلندر یا کپسول گاز طراحی شده‌اند که می‌توان با استفاده از آن‌ها گازها را ذخیره و انتقال داد.

بسته به میزان مصرف و نوع گاز ذخیره شده، از کپسول‌های گاز با حجم‌های متفاوت نظیر 5، 10، 15، 20، 40 و 50 لیتری استفاده می‌شود. در این میان، سیلندرهای 50 لیتری به دلیل اهمیت ویژه آن‌ها در حوزه پزشکی از اهمیت بالایی برخوردار هستند. از این نوع کپسول برای ذخیره‌سازی گازهای تنفسی نظیر اکسیژن استفاده می‌شود و در مراکز درمانی برای بیمارانی که از مشکل تنفسی رنج می‌برند کاربرد دارند. در ادامه این موضوع، به عناوینی مختلفی پیرامون کپسول‌های50 لیتری پرداخته می‌شود.

انواع کپسول 50 لیتری

همانند دیگر انواع کپسول‌های گاز، کپسول‌های گاز50 لیتری به دو صورت بدون درز (یک‌پارچه) و جوشی (درزدار) یافت می‌شوند. دلیل این نام‌گذاری این است که در حالت بدون درز، از یک ورق یک‌پارچه بدون هیچ گونه جوش و برشی در آن استفاده می‌شود، درحالی که کپسول‌های جوشی ساخته شده از دو یا چند ورق می‌باشند، و درز و جوش در بدنه آن‌ها یافت می‌شود. نوع درزدار به دلیل وجود جوش و برش توانایی تحمل فشار بالا را ندارد، از این رو به طور معمول از آن‌ها برای ذخیره گازهای مایع شده با فشار پایین استفاده می‌شود. درمقابل، کپسول‌های یک‌پارچه برای ذخیره کردن گازهای فشرده شده و هم‌چنین گازهای مایع شده با فشار بالا کاربرد دارند. 

انواع رنگ های کپسول های گاز 50 لیتری

رنگ کپسول‌های گاز 50 لیتری با توجه به نوع گازی که درون آن نگهداری می‌شود می‌تواند متفاوت باشد که در جدول زیر، نوع کپسول گاز به همراه رنگ بدنه آن آورده شده است.

نوع کپسول گازرنگ بدنه کپسول گاز
اکسیژنسفید
آرگونسبز تیره
متانقرمز
استیلنمارون
کربن دی اکسیدخاکستری
کربن مونواکسیدقرمز
رنگ بدنه مارون (عنابی)
نوع کپسول گازرنگ بدنه کپسول گاز
هیدروژنقرمز
نیتروژن (ازت)مشکی / طوسی
هلیومطوسی
پروپانقرمز
نیتروژن اکسایدآبی
هوای خشکمشکی / طوسی
رنگ بدنه مشکی (صنعتی) / طوسی (آزمایشگاهی)

انواع سیلندرهای 50 لیتری براساس فلز سازنده

سیلندرهای گاز براساس نوع ماده مورد استفاده جهت ساخت آن‌ها به سه دسته کربن استیل، آلومینیوم و فولاد ضدزنگ طبقه‌بندی می‌شوند، که در میان آن‌ها کربن استیل بیشتر برای ساخت بدنه کپسول‌های گاز استفاده می‌شود. از این نوع کپسول برای ذخیره‌سازی گازهای خنثی با واکنش‌پذیری بسیار کم استفاده می‌شود. کپسول‌هایی که از آلومینیوم ساخته می‌شوند، سبک بوده و می‌توان از آن‌ها به عنوان کپسول‌های قابل حمل استفاده کرد. از فولاد ضدزنگ برای ذخیره کردن گازهایی استفاده می‌شود که خاصیت خورندگی شدیدی دارند.

مشخصات فنی کپسول 50 لیتری

در میان کپسول‌ها با حجم‌های متفاوت، کپسول50 لیتری از وزن بیشتری برخوردار است، که این موضوع ناشی از حجم بالای آن است. این نوع کپسول به طور معمول از کربن استیل ساخته می‌شود، که این ماده استحکام فوق‌العاده‌ای برای آن‌ها فراهم می‌کند و آن‌ها را در برابر ضربه‌ها مقاوم می‌سازد. از دیگر مشخصات فنی کپسول‌های50 لیتری می‌توان به یک‌پارچه (بدون درز) بودن آن‌ها اشاره کرد. وزنی معادل50 کیلوگرم دارند و ضخامت و ارتفاع آن‌ها به طور معمول به ترتیب برابر 232 و 1520 میلی‌متر است.

اجزای سیلندرهای 50 لیتری

اجزای تشکیل دهنده کپسول گاز50 لیتری به طور معمول شامل بدنه، کلاهک و شیر سیلندر می‌باشند، که در ادامه به توضیح هریک از آن‌ها پرداخته می‌شود:

بدنه

از دو قسمت تنه و گلوئی ساخته شده و اطلاعاتی پیرامون مشخصات کپسول بر روی آن درج می‌شود.

کلاهک

به عنوان یک محافظ برای شیر سیلندر عمل می‌کند تا از هرگونه آسیب احتمالی به آن حین جابجایی جلوگیری به عمل آورد.

شیر گاز

سیلندرها به دو صورت راست‌گرد و چپ‌گرد بوده که از راست‌گرد برای گازهای خنثی نظیر گاز هلیوم و از چپ‌گرد برای گازهای آتش‌زا و خطرناک نظیر گاز هیدروژن استفاده می‌شود.

کاربرد سیلندرهای 50 لیتری

کپسول‌های گاز 50 لیتری در حوزه‌های مختلفی کاربرد دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به صنعت، مراکز درمانی و بیمارستان‌ها و مراکز علمی و دانشگاهی اشاره کرد. در بخش صنعت، از این گاز در پتروشیمی و هم‌چنین برای جوشکاری استفاده می‌شود. در حوزه پزشکی، سیلندرهای50 لیتری کاربرد گسترده‌ای برای اکسیژن رسانی به بیماران دارد. در مراکز علمی و دانشگاهی نیز از این کپسول‌ها برای دستگاه‌های آنالیز مواد استفاده می‌شود.

نکات ایمنی سیلندرهای 50 لیتری

هنگام نگهداری و استفاده از کپسول‌های گاز، بهتر است به نکاتی توجه شود، که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است:

  • از قراردادن کپسول‌های گاز به صورت افقی جلوگیری کرده و آن‌ها را در حالت عمودی قرار دهید.
  • مکانی که برای نگهداری کپسول‌های گاز در نظر گرفته می‌شود می‌بایست دارای تهویه بوده و از نور خورشید به دور باشد.
  • در صورت نگهداری کپسول گازهای سمّی، بهتر است آن‌ ها را به دور از کپسول‌های دیگر و در مکانی مجزا نگهداری کرد.
  • از وارد کردن هرگونه ضربه به کپسول‌های گاز خودداری کرده و هنگام جوشکاری بهتر است در فاصله‌ای دور نگه‌داری شوند.
  • در صورتی که درون کپسول، گاز اکسیژن نگهداری می‌شود، بهتر است آن‌ها را به دور از کپسول‌های گاز سوختی و هم‌چنین نور خورشید نگه‌داری کرد.

شارژ کپسول گاز 50 لیتری

بسته به نوع کپسول، کپسول‌های گاز 50 لیتری قابلیت شارژ یا شارژ نکردن را دارند. نوع یک بار مصرف را فقط یک بار می‌توان بعد از پر شدن استفاده کرد و قابلیت شارژ مجدد ندارند. در صورت شارژ مجدد، می‌تواند خطراتی به همراه داشته باشند. اما، سیلندرهای قابل شارژ را می‌توان بیش از چند بار پر و استفاده کرد.

سیلندر گاز فشار قوی

سیلندرهای گاز فشار قوی در صنایع کاربرد گسترده‌ای دارند و برای ذخیره کردن برخی از گازهای فشرده پرمصرف نظیر نیتروژن، هیدروژن، هلیوم، دی اکسید کربن و اکسیژن استفاده می‌شوند. اندازه کپسول‌های گاز فشار قوی متغیر است که گستره آن بین 20 تا 300 فوت مکعب (براساس میزان حجم) می‌باشد.

تجهیزات همراه با کپسول گاز 50 لیتری

بسته به نوع کپسول گازی که استفاده می‌شود، ممکن است تجهیزات جانبی همراه با کپسول استفاده شود. به عنوان مثال، از رگلاتور (تنظیم کننده) برای گازهای هلیوم و از مانومتر برای کاهش فشار اکسیژن و نمایش میزان خروجی آن استفاده می‌شود.

کشورهای سازنده کپسول گاز 50 لیتری

کشورهای زیادی در سرتاسر جهان در زمینه تولید کپسول گاز50 لیتری فعالیت دارند. شرکت‌هایی که در ایران در زمینه فروش کپسول‌های گاز فعال هستند، به طور معمول، کپسول‌های گاز خود را از کشورهای مختلفی به خصوص چین وارد می‌کنند. برای اطلاع از شرکت سازنده کپسول، می‌توان به اطلاعات درج شده در بدنه آن رجوع کرد.

نکات مهم هنگام خرید کپسول گاز 50 لیتری

هنگام خرید کپسول گاز 50 لیتری، توصیه می‌شود به نکات زیر توجه شود:

  • دقت شود که بدنه سیلندر فاقد هرگونه عیب و نقص مثل فرورفتگی یا برآمدگی باشد.
  • شیر و کلاهک سیلندر می‌بایست بدون عیب و نقص باشد. در صورت مشاهده زدگی، بایستی از خرید آن جلوگیری کرد.
  • به اطلاعات حک شده بر روی بدنه سیلندر دقت کنید. این اطلاعات حاوی اطلاعاتی نظیر شماره سیلندر، سال ساخت، شرکت و کشور تولید کننده می‌باشد.

عوامل مؤثر بر قیمت کپسول گاز 50 لیتری

عوامل مختلفی می‌توانند بر قیمت کپسول گاز50 لیتری تأثیرگذار باشند. یکی از این عوامل، درصد خلوص گاز است، که رابطه مستقیمی با قیمت گاز دارد. برای نشان دادن میزان درصد خلوص گازها از گرید استفاده می‌شود، که بین 1 تا 5 متغیر است. گازهایی که درصد خلوص بالا دارند، گرید 5 به خود می‌گیرند. نوع گازی که درون کپسول ذخیره می‌شود نیز می‌تواند بر قیمت آن اثرگذار باشد. از دیگر عوامل مهم و مؤثر بر قیمت کپسول گاز، حجم آن است که هرچه حجم گاز بیشتر باشد، قیمت کپسول نیز بیشتر است.

قیمت و خرید کپسول گاز 50 لیتری

همان‌طور که در این مقاله بیان شد، سیلندرهای گاز50 لیتری کاربرد گسترده‌ای در حوزه پزشکی و صنعت دارند. شرکت “بنیان گاز” یکی از شرکت‌های شناخته شده در زمینه واردات و فروش انواع مختلف سیلندرهای گاز 50 لیتری است. این شرکت، مفتخر است کپسول‌های گاز 50 لیتری را با بهترین کیفیت و نازل‌ترین قیمت در اختیار خریداران محترم قرار دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون سیلندرهای گاز50 لیتری و هم‌چنین آگاهی از قیمت‌های به روز آن‌ها می‌توان با ما تماس حاصل فرمائید. همکاران گرامی آماده پاسخ‌گویی به سوالات خریداران محترم می‌باشند.

خرید آنلاین کپسول گاز 50 لیتری (چینی)

شرکت “بنیان گاز” یکی از شرکت‌های فعال در زمینه واردات و عرضه کپسول‌های گاز 50 لیتری است. این شرکت، کپسول‌های گاز را از شرکت‌های شناخته شده وارد می‌کند. خریداران محترم می‌توانند کپسول‌های گاز خود را با آگاهی کامل پس از یک مشاوره آنلاین خریداری کنند.

منابع:

https://engineer.decorexpro.com/en/gaz/equip/skolko-kubov-gaza-v-50-litrovom-ballone.html

https://jtcylinderracks.com/common-gas-cylinder-sizes-and-their-purposes/

https://www.ehss.vt.edu/programs/CGC_cylinders.php

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.