بیشتر افرادی که در زمینه پزشکی فعالیت دارند احتمالاً با گازهای طبی یا پزشکی آشنا هستند، اما بسیاری از کسانی که خارج از این صنعت هستند ممکن است ندانند گاز طبی چیست و چرا اینقدر مهم است. این مقاله تمامی آنچه را که باید در مورد گازهای پزشکی بدانید را پوشش می‌دهد.

فهرست مطالب

گازهای طبی چیست؟

اگر به زبان ساده بخواهیم بگوییم گاز طبی چیست، گازیست که در فرآیند درمان بیماران و هم‌چنین تشخیص و پیشگیری از بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرد. گازهای طبی با نام گازهای پزشکی نیز شناخته می‌شوند. به دو صورت تک گازی و یا مخلوط (ترکیبی از چندگاز) در دسترس هستند.

این محصول در انواع مختلفی عرضه می‌شود که شامل اکسیژن، هوا، نیتروز اکسید، دی‌اکسیدکربن و نیتروژن می‌شوند. عمده مصرف گازهای طبی در مراکز درمانی می‌باشد، که از نمونه‌های آن می‌توان به اتاق عمل بیمارستان‌ها، کلینیک، اورژانس، بخش مراقبت ویژه و آمبولانس اشاره کرد.

انواع گازهای طبی

گازهای پزشکی تنوع زیادی دارند. اما، برخی از آن‌ها بیشترین استفاده را در بیمارستان‌ها دارند. در ادامه، به 5 مورد از مهم‌ترین و پرکاربردترین انواع گازهای طبی اشاره می‌شود:

مهم‌ترین کاربردهای گازهای طبی

در بخش قبل بیان شد که گازهای طبی عمدتاً کاربردهای پزشکی دارند. این گازها برای تنفس بیماران استفاده می‌شوند که تأمین گاز از طریق کپسول انجام می‌گیرد. تجهیزاتی که وظیفه آنالیز نمونه‌های خونی و فرآورده‌های بیولوژیکی را برعهده دارند از گازهای پزشکی استفاده می‌کنند. در انکولوژی، گازها برای درمان تومورهای سرطانی بسیار مفید هستند. لیزرهایی که در جراحی‌ها کاربرد دارند از گازهای طبی استفاده می‌کنند. استریل کردن تجهیزات یکی دیگر از مصارف گازهای پزشکی می‌باشد.

کپسول گازهای طبی چیست؟

پیش از پرداختن به موضوع استاندارد رنگ‌بندی، بهتر است بدانیم کپسول گازهای طبی چیست؟ کپسول یا سیلندر محفظه‌ای فلزی برای نگهداری گازهای پزشکی می‌باشد و در سایزهای مختلف به فروش می‌رسد.

سیلندر گازهای پزشکی که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند، براساس نوع کاربردی که دارند، دارای رنگ‌بندی‌‌های مختلفی هستند. در مقیاس جهانی، از دو سیستم ایزو و آمریکا و در کشورمان ایران، از استانداردهای  ISIRI 304  و  ISIRI 712برای تعیین رنگ کپسول‌های گاز پزشکی استفاده می‌شود. استاندارد 304 به طور معمول برای سیلندرهای گازهای پزشکی و استاندارد 712 برای دیگر انواع گازها (نظیر صنعتی) کاربرد دارند.

گازهای طبی و کپسول های طبی چیست؟

سیلندرهای گازهای طبی چه رنگی هستند؟

رنگ‌بندی کپسول گازهای طبی (کدگذاری رنگی) یکی از شیوه‌های شناسایی این محصول است، که در جدول زیر رنگ برخی از مهم‌ترین سیلندر گازهای پزشکی آمده است:

گاز

رنگ

گاز

رنگ

اکسیژن

سفید

هلیوم

قهوه‌ای

نیتروز اکسید

آبی

نیتروژن

سیاه

کربن دی اکسید

خاکستری

هوای پزشکی

سیاه و سفید

قیمت و خرید کپسول گازهای طبی

ما در "بنیان گاز" مفتخریم کپسول‌ گازهای طبی خود را با حذف واسطه در اختیار شما قرار می‌دهیم. این موضوع باعث شده تا محصولات ما هزینه کمتری نسبت به رقبا داشته باشند. قبل از خرید توجه داشته باشید که هزینه سیلندرهای گازهای پزشکی متأثر از فاکتورهای مختلفی نظیر حجم، کشور تولید کننده، نوع گاز ذخیره شده و نو یا دست دوم بودن محصول می‌باشد. در این راستا، همکاران ما آماده‌اند تا شما را در طول مسیر خرید، از استعلام قیمت گرفته تا ثبت سفارش، همراهی کنند.

گازهای طبی: متنوع با کاربردهای پزشکی فراوان

گازهای پزشکی، همانطور که به آن‌ها پرداختیم، دسته‌ای از انواع گازها می‌باشند که از اتاق‌های عمل گرفته تا تجهیزات پزشکی، همگی از آن‌ها سود می‌برند. گازها انواع مختلفی دارند که هرکدام از آن‌ها با اهداف خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. علاوه بر گاز، اطلاعاتی پیرامون سیلندرهای گازهای طبی نیز ارائه شد و متوجه شدیم که از استانداردهای مختلفی برای رنگ‌بندی آن‌ها استفاده می‌شود و گاز موجود درون کپسول تعیین کننده رنگ بدنه و گلوئی آن است.     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
تماس با کارشناسان فروش