آیا می‌دانستید بخش عمده هوایی که تنفس می‌کنیم گاز نیتروژن یا همان ازت است؟ همه افراد برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارند، با این حال هوا از ۷۸ درصد نیتروژن و تنها ۲۱ درصد اکسیژن و مقادیر ناچیزی گازهای دیگر تشکیل شده است. اگرچه بدن انسان از این گاز استفاده نمی‌کند، اما در کاربردهای مختلف صنعتی بسیار مفید است. استفاده از نیتروژن در صنعت یا دیگر حوزه‌ها با کمک مخازنی فلزی به نام سیلندر یا کپسول امکان‌پذیر است که قرار است در این مقاله به گاز ازت و مخازن نگهداری آن بپردازیم.

  • کاربرد گاز ازت: نفت و گاز، صنایع غذا و نوشیدنی، خاموش کردن آتش، صنایع شیمیایی، الکترونیک، کنترل آلودگی، داروسازی، معدن، لامپ سازی و تولید فولاد
  • ویژگی‌های گاز ازت: واکنش‌ناپذیر، بی بو، بی مزه، بی رنگ، اشتعال ناپذیر، غیرانفجاری، غیرسمّی
  • انواع کپسول گاز ازت براساس حجم: به دو دسته کوچک و بزرگ تقسیم می‌شوند.
  • قیمت کپسول گاز ازت: هزینه این محصول با توجه به فاکتورهایی چون ظرفیت، درصد خلوص (گرید)، کشور تولید کننده و قیمت ارز تعیین می‌شود.
مسیر آشنایی با گاز نیتروژن

گاز نیتروژن و کپسول گاز نیتروژن

نیتروژن، گازی که آن را با نام‌های دیگری مثل ازت می‌شناسیم. گازی دو اتمی با فرمول شیمیایی N2 که علاوه بر حالت گازی، به صورت مایع نیز ظاهر می‌شود. نیتروژن مایع به عنوان مبرد یا عامل سردساز استفاده می‌شود که قادر است غذاها و مواد بیولوژیکی را منجمد کند. برخلاف اکسیژن که بسیار واکنش‌پذیر است، گاز ازت هنگام قرارگیری در مجاورت گازهای دیگر واکنش نشان نمی‌دهد که این موضوع باعث شده تا این گاز به طور گسترده در بخش‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

گاز N2 جهت استفاده درون کپسول یا سیلندر با فشار زیاد ذخیره می‌شود. کپسول‌ها درواقع مخازنی فلزی با ظرفیت‌های مختلف هستند که جهت نگهداری و جابجایی راحت گاز استفاده می‌شوند. گاز ازت و نیز سیلندر حاوی آن دارای ویژگی‌هایی هستند که در ادامه به آن‌ها پرداخته می‌شود.

خواص و ویژگی‌های گاز نیتروژن

یکی از مشخصات منحصربه‌فرد گاز ازت، بی‌اثر یا خنثی بودن است، بدین معنی که گاز فاقد هرگونه برهمکنش با مواد دیگر است. غیر قابل اشتعال است و از احتراق مواد پشتیبانی نمی‌کند. فاقد بو، رنگ، مزه و خاصیت سمیّت است. علاوه بر این ویژگی‌ها، گاز N2 خواص مهم دیگری نیز دارد که در جدول زیر به آن‌ها اشاره شده است:

نماد اتمی

عدد اتمی

جرم اتمی

نقطه ذوب

نقطه جوش

چگالی (1atm, 0°C)

N2

7

14.0067

(345.8°f-)209.86°c-

(320.4°f-)195.8°c-

1.2506grams/liter

از مشخصات کپسول گاز نیتروژن چه میدانید؟

همانند خود گاز، سیلندرهای گاز نیتروژن نیز دارای ویژگی‌هایی می‌باشند. کپسول‌ها عمدتاً از جنس فولاد هستند. قابل شارژ بوده و همانند دیگر انواع سیلندرهای گازی، دارای وزن، قطر و ارتفاع هستند که براساس شرکت سازنده می‌توانند متفاوت باشند. کپسول‌های گاز نیتروژن مشخصات دیگری مثل درصد خلوص یا گرید دارند، که با توجه به این مشخصه، کاربرد کپسول گاز ازت متفاوت است. جدول زیر راهنمای کاملی برای انتخاب نوع درصد خلوص براساس نیاز شما فراهم می‌کند.

نوع کاربرد

درصد خلوص

نوع کاربرد

درصد خلوص

صنایع غذایی

99.9% - 99%

اطفاء حریق

95%

سیستم‌های جلوگیری از انفجار

98% - 95%

صنایع شیمیایی

99.9% - 95%

تست فشار

95%

قالب‌گیری تزریقی

99.5% - 99%

صنایع الکترونیک

99.995% - 99.95%

برش لیزری

99.995% - 99.95%

دارویی

99.995% - 99.95%

انواع کپسول‌های گاز نیتروژن براساس حجم

سیلندرهای گاز ازت براساس سایز یا ظرفیت در مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند که شامل 5، 10، 20، 40 و 50 لیتری می‌باشند. مخازن 5، 10 و 20 لیتری که حجم‌های پایینی دارند به راحتی قابل حمل هستند و مناسب برای کاربردهایی می‌باشند که نیاز به جابجایی آسان کپسول است. از سوی دیگر، کپسول‌هایی که سایز یا ظرفیت آن‌ها بالا است، نظیر 40 و 50 لیتری، می‌توانند حجم زیادی گاز ازت را در اختیار شما قرار دهند.

کاربردها و مصارف گاز نیتروژن

عدم واکنش‌پذیری نیتروژن بزرگترین مشخصه آن است و در نتیجه، از گاز برای جلوگیری از فرآیند اکسیداسیون در صنایع مختلف استفاده می شود. علاوه بر آن، گاز N2 کاربردهای دیگری نیز دارد که در همه آن‌ها، کپسول‌های گازی به‌عنوان مخازن ذخیره کننده گاز نقش مهمی را ایفا می‌کنند. در ادامه، 11 کاربرد گاز نیتروژن بیان می‌شود:

1. صنعت نفت و گاز

گاز ازت در صنعت نفت و پتروشیمی کاربردهای متفاوتی دارد که شامل:

  • پمپاژ به درون دیواره‌های مخازن نفت و گاز

یکی از مشکلاتی که حین استخراج نفت و گاز ممکن است پیش آید، کاهش فشار دیواره مخازن است. این موضوع تأثیر منفی بر جریان نفت و گاز به هنگام خروج به سطح دارد. گاز N2 می‌تواند در بازیابی فشار از دست رفته نقش مهمی ایفا کند.

  • خشک کردن خط لوله

نیتروژن گازی مفید برای خشک کردن خطوط لوله پس از تست هیدرواستاتیک یا هیدروتست (نوعی تست فشار) است. این گاز همچنین می‌تواند برای زدودن ذرات معلق در هوای درون لوله‌ها مؤثر واقع شود.

  • پاکسازی نیتروژنی

در این حالت ازت به عنوان یک پوشش در اطراف مخازن عمل می‌کند که به آن پوشش نیتروژنی گفته می‌شود. این گاز با حذف اکسیژن موجود در محیط کمک شایانی به جلوگیری از واکنش آن با هیدروکربن‌های فرّار و به تبع آن انفجار می‌کند.

  • تست فشار

اپراتورهای میدان نفتی از نیتروژن در طول آزمایش فشار پنوماتیک تجهیزات ایمنی مانند جلوگیری کننده‌های انفجار، درختان کریسمس و مخازن تحت فشار استفاده می‌کنند.

2. صنایع غذایی و نوشیدنی

گاز ازت با حذف اکسیژن موجود در بسته‌بندی مواد غذایی از فاسد شدن آن‌ها جلوگیری و به ماندگاری آن‌ها کمک می‌کند. علاوه بر آن، این گاز به عنوان یک بالشتک در اطراف غذا عمل کرده و از آسیب آن‌ها حین حمل و نقل ممانعت می‌کند.

 در صنعت نوشیدنی، این گاز به تنهایی (جایگزین گاز CO2) یا در ترکیب با کربن دی اکسید در بطری و قوطی‌های ماء الشعیر استفاده می‌شود. ازت در مقایسه با دی اکسید کربن تولید حباب‌های ریزتری می‌کند که به موجب آن حرکت ماء الشعیر به هنگام توزیع آسان می‌سازد.

3. تولید لامپ

گاز ازت در لامپ‌های تنگستنی کاربرد دارد. دلیل این امر این است که تنگستن در حضور اکسیژن می‌سوزد و بایستی از گازهای بی اثر بجای اکسیژن استفاده کرد. نیتروژن نسبت به دیگر گازهای خنثی نظیر آرگون، هلیوم و رادون قیمت کمتری دارد.

4. فولادسازی

استفاده از گاز ازت در آبکاری فولاد ضد زنگ تولید محصولی قوی‌تر (درجه سختی بیشتر) و مقاوم‌تر در برابر خوردگی می‌کند.

5. اطفاء حریق

یکی دیگر از مزایای استفاده از گاز نیتروژن، خاموش کردن آتش از طریق کاهش میزان اکسیژن موجود در محیط می‌باشد.

6. باد کردن لاستیک

گاز N2 می‌تواند برای باد کردن تایر خودرو و هواپیما مورد استفاده قرار گیرد. دلیل این امر این است که این گاز به سرعت گرم نمی‌شود و فشار ثابتی را در مدت زمان طولانی‌تر فراهم می‌کند. ازت همچنین به دلیل خشک بودن (این گاز هیچ رطوبتی ندارد) از اکسیداسیون و زنگ زدن رینگ لاستیک جلوگیری می‌کند.

8. صنایع الکترونیک

در صنایع الکترونیک از گاز N2 در فرآیند لحیم‌کاری به هنگام مونتاژ وسایل الکترونیکی استفاده می‌شود. استفاده از گاز کشش سطحی بین قطعه و محل لحیم کاری را کاهش داده و قطعه تمیزتر جدا می‌شود.

10. صنایع دارویی

تقریباً تمامی گروه‌های دارویی (حتی آنتی بیوتیک‌ها) حاوی مقداری ازت هستند. این گاز به شکل نیتروز اکسید به عنوان بی حس کننده نیز استفاده می شود.

7. صنایع شیمیایی

گاز ازت برای حذف اکسیژن از اتمسفرهای بسیار خطرناک و جلوگیری از انفجار در کارخانه‌های شیمیایی و تأسیسات تولیدی می‌تواند مفید واقع شود.

علاوه بر آن، این گاز به هنگام آماده‌سازی نمونه نیز استفاده می‌شود، زیرا کمک زیادی به کاهش حجم نمونه های شیمیایی می‌کند. نیتروژن در تولید کود، اسید نیتریک، نایلون، رنگ و مواد منفجره نیز کاربرد دارد.

9. کنترل آلودگی

گاز نیتروژن قابل استفاده برای حذف ترکیبات آلی فرّار از مایعات قبل از دور ریختن آن‌ها می‌باشد.

11. معادن

گاز N2 در معادن برای خاموش کردن سریع آتش از طریق حذف اکسیژن هوا کاربرد دارد. زمانی که قرار است منطقه‌ای به عنوان متروکه رها شود نیتروژن در آنجا استفاده شده تا اطمینان حاصل شود که منطقه منفجر نمی‌شود.

خطرات گاز نیتروژن

یکی از سؤالاتی که ممکن است برای شما پیش آید این است که آیا نیتروژن گازی خطرناک است؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم خیر. دلیل این امر این است که ازت، گازی خنثی و غیرواکنشی است. این گاز غیر سمّی بوده و فاقد هرگونه خاصیت اشتعال‌پذیری و انفجاری می‌باشد. نکته مهم در اینجا این است که در برخی مواقع فرد در معرض غلظت‌های متفاوتی از گاز N2 قرار می‌گیرد. این موضوع باعث جایگزینی گاز اکسیژن موجود در خون با این گاز شده که براساس میزان غلظت نیتروژن، اختلالات جسمی و ذهنی و حتی مرگ را در پی دارد. بنابراین، کار با کپسول ازت نیازمند رعایت کردن نکات ایمنی می‌باشد که برای اطلاع از آن‌ها می‌توانید به مقاله نکات مهم استفاده از کپسول‌های گاز رجوع کنید.

قیمت کپسول گاز ازت

تا این بخش سعی شد تمامی آنچه را که نیاز است پیرامون گاز ازت و سیلندر حاوی این گاز بدانید بیان شود. همانطور که دیدیم، گاز در مخازنی با ظرفیت‌های گوناگون تولید و توسط مراکز مختلفی به فروش می‌رسد. در این میان، مجموعه “بنیان گاز” توانسته با عرضه مستقیم و بدون واسطه، کپسول گاز ازت را با قیمتی مناسب در اختیار خریداران محترم قرار دهد. از آنجایی که سیلندرها در سایزها و گریدهای مختلفی عرضه می‌شوند قیمت متفاوتی دارند. از این رو، پیش از خرید آن توصیه می‌شود با کارشناسان مجموعه تماس نموده تا از قیمت کپسول گاز نیتروژن مطلع گردید.

ازت: گازی ایمن با کاربردهای گوناگون

گاز ازت، گازی ایمن و بی‌خطر است. این ویژگی باعث شده تا گاز N2 در صنایع و مراکز مختلف مثل نفت و گاز، غذا و نوشیدنی، دارویی و غیره کاربردهای فراوان و بی‌نظری داشته باشد. استفاده از گاز ازت با کمک کپسول‌های کوچک و بزرگ صورت می‌گیرد که براساس نیاز خود می‌توانید یکی از آن‌ها را تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
جستجو
×