کربن دی اکسید CO2، گازی که بیشتر آن را به عنوان گاز گلخانه‌ای می‌شناسیم. جالب است بدانید سالانه درحدود 230 میلیون تن از این گاز در صنایع مختلف استفاده می‌شود که بخش عمده آن مربوط به صنعت تولید اوره است.

در این مقاله قصد داریم به گاز دی اکسید کربن بپردازیم. اگر پیرامون این گاز سؤالاتی دارید پیشنهاد می‌کنیم تا انتها ما را همراهی کنید. به شما این اطمینان را می‌دهیم که پاسخ پرسش‌های خود را از لابه‌لای مطالب دریافت خواهید کرد.

  • ویژگی‌های گاز CO2: بی رنگ، ترش مزه، حاوی بویی تند
  • کاربردهای گاز CO2: جوشکاری، تهیه غذا و نوشیدنی، تولید کود، کپسول آتش نشانی، پتروشیمی
  • معایب گاز CO2: اثر گلخانه‌ای و گرمایش زمین، تولید باران اسیدی
  • تفاوت گاز CO2 خوراکی و صنعتی: نمونه خوراکی درجه خلوص بیشتر (میزان ناخالصی کمتر) دارد.

گاز CO2 چیست؟

پیش از پرداختن به موضوعات مختلف پیرامون گاز دی اکسید کربن، بهتر است بدانیم گاز CO2  چیست؟

گاز کربنیک یا همان دی اکسید کربن گازی بی‌رنگ است که بویی تند و طعمی ترش دارد. این گاز اگرچه به عنوان یکی از گازهای گلخانه‌ای شناخته می‌شود، بخشی از جو زمین را تشکیل می‌دهد. تولید گاز CO2  در اثر احتراق مواد کربن دار، خروج گازهای آتشفشانی، تخمیر و تنفس موجودات زنده صورت می‌گیرد. همانند دیگر انواع گازها، کربن دی اکسید از ویژگی‌هایی برخوردار است که در ادامه به آن‌ها پرداخته می‌شود.

گاز CO2: گازی با خواص منحصربه‌فرد

همانطور که در بخش قبل بیان شد، بوی تند، مزه ترش و بی رنگ بودن از مهم‌ترین مشخصات گاز CO2  به شمار می‌آیند. علاوه بر آن، این گاز ویژگی‌های دیگری نیز دارد که در جدول زیر به آن‌ها اشاره شده است.

جرم مولی

44g/mol 

دانسیته (فاز گازی)

1.98g/L 

نقطه جوش

78.5°C- 

چگالی نسبی

  21at 1.53°C 

انحلال پذیری در آب

0.9vol/vol  at 20 °C

گاز CO2و نقش آن در گرمایش زمین

یکی از مهم‌ترین عوارض گاز CO2، اثر گلخانه‌ای می‌باشد. در این حالت، گاز کربنیک تابش‌های منعکس شده از سطح زمین را به دام انداخته و موجب گرم شدن کره زمین می‌شود. گازهای گلخانه‌ای نظیر کربن دی اکسید همچنین می‌توانند با رطوبت موجود در هوا ترکیب شده و تولید باران‌های اسیدی کنند که این موضوع خطر جدی برای موجودات زنده محسوب می‌شود.

گاز CO2 و کاربردهای متنوع آن

بسیاری از افراد این ذهنیت را دارند که گاز دی اکسید کربن گازی کاملاً مضر است. اما، واقعیت چیز دیگری است. گاز کربنیک به عنوان یکی از عناصر مهم در فتوسنتز گیاهان به شمار می‌آید. همچنین، مقدار بهینه آن کمک بزرگی به تنظیم دمای زمین می‌کند.

در کنار این فواید، گاز در صنعت به طور گسترده استفاده می‌شود. از جمله کاربرد گاز CO2، جوشکاری، کپسول‌های آتش نشانی، به عنوان مبرد، جراحی لاپاراسکوپی جهت دمیدن، کربوکسی تراپی (ترمیم پوست)، باد کردن قایق‌ها و جلیقه‌های نجات غریق، انفجار معدن زغال سنگ، رشد گیاهان در گلخانه‌ها، بی‌حرکت کردن حیوانات قبل از کشتار و نوشابه‌های گازدار می‌باشند.

کپسول گاز: ابزاری برای ذخیره‌سازی گاز CO2

از آنجایی که ماهیت کربن دی اکسید، گاز است، استفاده از آن نیازمند ذخیره‌سازی درون سیلندرهای گاز می‌باشد. کپسول گاز CO2 به دو صورت صنعتی و خوراکی عرضه می‌شود، که این دو نمونه ویژگی‌های متفاوتی دارند. در ادامه، به 2 تفاوت گاز CO2 خوراکی و صنعتی اشاره می‌شود:

تفاوت گاز CO2 خوراکی و صنعتی

گاز CO2 صنعتی

.

گاز CO2 صنعتی نسبت به نمونه خوراکی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وجود ناخالصی بیشتر در گاز  CO2 صنعتی باعث شده است تا این نمونه گاز کاربردهای معمول‌تری داشته باشد. از این گاز در کارخانجات، ساخت و ساز، فروشگاه‌ها و و دیگر مراکز استفاده می‌شود.

گاز CO2 خوراکی

گاز CO2 خوراکی درجه خلوص بیشتر (مقدار ناخالصی کمتر) نسبت به نمونه صنعتی دارد.

گاز کربن دی اکسید خوراکی در تهیه مواد غذایی و همچنین نوشیدنی استفاده می‌شود. به دلیل حساس بودن این موضوع، گاز CO2 خوراکی درجه خلوص بالاتری (9/99%) در مقایسه با صنعتی (99%) دارد. ناخالصی‌هایی که در گاز کربنیک خوراکی یافت می‌شوند شامل اکسیژن، هیدروکربن‌ها، بنزن و استالدهید می‌باشند.

قیمت گاز CO2

تا این بخش از مقاله سعی شد تا اطلاعات جامعی پیرامون گاز کربن دی اکسید در اختیار شما قرار گیرد. اکنون، با دانشی که دارید می‌توانید به خرید گاز CO2 بپردازید. پیش از خرید، توجه به این نکته ضروریست که قیمت هر کیلو گاز CO2  و همچنین سیلندر حاوی این گاز متأثر از عواملی می‌باشد که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره شده است:

  • خوراکی یا صنعتی بودن: انتظار می‌رود به دلیل درصد خلوص بالاتر، قیمت گاز CO2 خوراکی بیشتر از نمونه صنعتی باشد.
  • حجم کپسول: سیلندرهای گاز کربن دی اکسید در حجم‌های متفاوتی تولید و عرضه می‌شوند که این موضوع باعث شده قیمت‌های مختلفی داشته باشند.
  • نو یا دست دوم بودن سیلندر: کپسول CO2 دست دوم هزینه کمتری برای خریدار دارد.
  • کشور سازنده: سیلندرهای کربن دی اکسید ساخت کشورهای ایران و چین از قیمت کمتری نسبت به دیگر برندها برخوردار هستند.

با توجه به متغیر بودن قیمت سیلندر گاز کربنیک، توصیه می‌شود جهت استعلام قیمت، با کارشناسان ما در فروشگاه “بنیان گاز” تماس گرفته تا شما را از آخرین قیمت این محصول مطلع سازند.

گاز CO2: مضر اما بسیار کاربردی

در این مقاله، به گاز دی اکسید کربن پرداختیم و دیدم که این گاز اگرچه در گرم شدن کره زمین می‌تواند نقش داشته باشد، ولی کاربردهای گسترده‌ای در صنایع مختلف دارد. همچنین، بیان کردیم که کپسول‌های گاز CO2 به طور معمول به دو صورت خوراکی و صنعتی عرضه می‌شوند که نمونه خوراکی از درصد خلوص بیشتری برخوردار است.

 به عنوان جمع بندی، یکی از قابلیت‌هایی که برای شما خوانندگان عزیز فراهم شده است طرح پرسش‌های خود از طریق بخش بیان دیدگاه‌ها می‌باشد. همچنین، شما می‌توانید از این راه نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید تا در کوتاه‌ترین زمان پاسخگوی آن‌ها باشیم.

سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Call Now Buttonتماس با کارشناسان فروش