دی اکسید کربن (CO2)، گازی که بیشتر آن را به عنوان یک گاز گلخانه‌ای می‌شناسیم. جالب است بدانید سالانه درحدود 230 میلیون تن از این گاز در صنایع مختلف استفاده می‌شود که بخش عمده آن مربوط به صنعت تولید اوره است. در این مقاله قصد داریم به گاز دی اکسید کربن و کپسول حاوی این گاز بپردازیم. اگر پیرامون آن‌ها سؤالاتی دارید پیشنهاد می‌کنیم تا انتها ما را همراهی کنید. به شما این اطمینان را می‌دهیم که پاسخ پرسش‌های خود را از لابه‌لای مطالب دریافت خواهید کرد.

 • ویژگی‌های گاز CO2:  بی رنگ، ترش مزه، حاوی بویی تند
 • معایب گاز CO2:  اثر گلخانه‌ای و گرمایش زمین، تولید باران اسیدی
 • تفاوت گاز  دی اکسید کربن خوراکی و صنعتی: نمونه خوراکی درجه خلوص بیشتر (ناخالصی کمتر) دارد.
 • کاربردهای کپسول گاز دی اکسید کربن:  جوشکاری، تهیه غذا و نوشیدنی، تولید کود، کپسول آتش نشانی، پزشکی، نجات غریق، معادن

گاز دی اکسید کربن (CO2) چیست؟

دی اکسید کربن، گازی که با اسامی دیگری نظیر کربن دی اکسید، گاز کربنیک و گاز CO2 شناخته می‌شود. این گاز بخشی از جو زمین را تشکیل می‌دهد. تولید گاز CO2 در اثر احتراق مواد کربن‌دار، خروج گازهای آتشفشانی، تخمیر و تنفس موجودات زنده صورت می‌گیرد. همانند دیگر انواع گازها، کربن دی اکسید ویژگی‌هایی دارد که در ادامه به آن‌ها پرداخته می‌شود.

مهم‌ترین ویژگی‌ها و مشخصات گازCO2

بوی تند، مزه ترش و بی رنگ بودن از شاخص‌ترین خصوصیات گاز CO2  به شمار می‌آیند. علاوه بر آن‌ها، این گاز ویژگی‌های دیگری نیز دارد که در جدول مقابل قابل مشاهده هستند.

جرم مولی

44g/mol 

دانسیته (فاز گازی)

1.98g/L 

نقطه جوش

78.5°C- 

چگالی نسبی

  21at 1.53°C 

انحلال پذیری در آب

0.9vol/vol  at 20 °C

انواع گاز دی اکسید کربن (CO2)

 گاز کربن دی اکسید در دو نوع صنعتی و خوراکی عرضه می‌شود، که این دو ویژگی‌ها و کاربردهای متفاوتی دارند. در ادامه، به تفاوت‌های گاز CO2 خوراکی و صنعتی اشاره می‌شود:

تفاوت گاز CO2 خوراکی و صنعتی

گاز CO2 صنعتی

.گاز CO2 صنعتی نسبت به نمونه خوراکی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وجود ناخالصی بیشتر در گاز  CO2 صنعتی باعث شده است تا این نمونه گاز کاربردهای معمول‌تری داشته باشد. از این گاز در کارخانجات، ساخت و ساز، فروشگاه‌ها و و دیگر مراکز استفاده می‌شود.

گاز CO2 خوراکی

گاز CO2 خوراکی درجه خلوص بیشتر (مقدار ناخالصی کمتر) نسبت به نمونه صنعتی دارد.

گاز کربن دی اکسید خوراکی در تهیه مواد غذایی و همچنین نوشیدنی استفاده می‌شود. به دلیل حساس بودن این موضوع، گاز CO2 خوراکی درجه خلوص بالاتری (9/99%) در مقایسه با صنعتی (99%) دارد. ناخالصی‌هایی که در گاز کربنیک خوراکی یافت می‌شوند شامل اکسیژن، هیدروکربن‌ها، بنزن و استالدهید می‌باشند.

گاز اکسیژن

گاز CO2 و نقش آن در گرمایش زمین

گاز CO2 می‌تواند در گرم شدن زمین نقش مهمی ایفا کند. این گاز تابش‌های منعکس شده از سطح زمین را به دام انداخته و موجب گرمایش کره زمین می‌شود. گازهای گلخانه‌ای نظیر گاز کربنیک همچنین می‌توانند با رطوبت موجود در هوا ترکیب شده و تولید باران‌های اسیدی کنند که این موضوع خطر جدی برای موجودات زنده محسوب می‌شود.

11 کاربرد گاز دی اکسید کربن

گاز دی اکسید کربن (CO2) گازیست که نام آن را بارها و بارها در زندگی شنیده‌ایم. گازی که ردپای آن را می‌توان در آلودگی هوا و گرم شدن زمین یافت. جالب است بدانید گاز CO2 فارغ از آنکه بتواند در آلوده شدن هوا نقش داشته باشد، کاربرد زیادی در بخش‌های مختلف صنعتی دارد. در ادامه، 11 کاربرد گاز دی اکسید کربن توضیح داده می‌شود.

گاز CO2 آتش نشانی

گاز کربن دی اکسید به عنوان یک خاموش کننده آتش شناخته می‌شود. این گاز با حذف اکسیژن از مثلث آتش (سوخت، اکسیژن و گرما) و همچنین با خنک کردن سوخت (گاز به هنگام خروج از کپسول سرد می‌شود) به اطفا حریق کمک می‌کند.

 

گاز CO2 خوراکی (صنعت غذا و نوشیدنی)

یکی از کاربردهای معروف گاز دی اکسید کربن در صنعت نوشیدنی، نوشابه گازدار است. علت استفاده از گاز، جلوگیری از رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها می‌باشد.

گاز CO2 خوراکی به منظور اهداف دیگری در صنعت غذا و نوشیدنی استفاده می‌شود که شامل:
1) دی اکسید کربن برای کافئین زدایی قهوه مناسب است.
2) این گاز به دلیل برخورداری از خواص خنک کنندگی می‌تواند محصولات غذایی را حین حمل و نقل سرد نگه دارد.
3) گاز برای انجماد سریع و همچنین در ترکیب با اتیلن اکساید برای استریلیزاسیون سرد مواد غذایی مفید است.
4) CO2 به عنوان گاز بی اثر می‌تواند از مواد غذایی حین تولید محافظت کند. همچنین، این گاز امکان خارج کردن راحت مواد غذایی از ظروف‌ خود فراهم می‌کند.

گاز CO2 جوشکاری

از کربن دی اکسید به عنوان گاز محافظ در جوشکاری میگ و مگ (MIG/MAG) استفاده می‌شود که جوش‌ها را در برابر اکسیداسیون حفظ می‌کند. این گاز همچنین در ترکیب با  گاز آرگون می‌تواند سرعت جوشکاری را ارتقا و نیاز به عملیات پردازش پس از جوشکاری کاهش دهد.

گاز CO2 کشاورزی

گاز کربنیک کاربردهای متفاوتی در صنعت کشاورزی دارد که شامل:

 • گاز CO2  در فرآیند تصفیه غلات به منظور از بین بردن حشرات و محافظت از محصولات در سیلوها یا سایر تأسیسات ذخیره‌سازی مفید است.
 • این گاز را می‌توان به منظور ساخت برخی از کودها استفاده کرد.
 • هوای گلخانه‌ها را می‌توان با دی اکسید کربن غنی‌سازی کرد. این موضوع این امکان را برای محصولات زراعی فراهم می‌کند تا فتوسنتز را به شیوه‌ای بهینه انجام دهند.

گاز CO2 پزشکی

گاز کربن دی اکسید در ترکیب با گاز اکسیژن پزشکی می‌تواند به تحریک تنفس کمک کند.

گاز CO2 صنعتی

گاز CO2 در صنایع شیمیایی کاربرد فراوانی دارد. از گاز به عنوان ماده اولیه برای تولید متانول و اوره استفاده می‌شود.

تولید فلزات

دی اکسید کربن به دلیل برخورداری از خاصیت خنک‌کنندگی می‌تواند برای منجمد کردن مواد مذاب درون قالب‌های ریخته‌گری مؤثر واقع شود.

ساختمان سازی

گلوله‌های یخ خشک (دی اکسید کربن جامد) برای زدودن رنگ از سطوح استفاده می‌شوند. این فرآیند جایگزین خوبی برای سندبلاست به شمار می‌آید، زیرا هزینه پاکسازی را کاهش می‌دهد.

سردسازی

گاز CO2 جامد یا یخ خشک می‌تواند برای خنک نگه داشتن مواد غذایی، داروها و نمونه‌های بیولوژیکی کاربرد دارد.

پتروشیمی

در صنعت نفت و پتروشیمی، گاز CO2 را به چاه‌های نفت پمپاژ می‌کنند تا به راحتی بتوان نفت را استخراج کرد. در طول این فرآیند، گاز تا حدی حل شده که این موضوع باعث چسبناک‌تر شدن روغن و استخراج آسان نفت از سنگ بستر می‌شود.

محیط زیست

شاید برای شما شگفت‌آور باشد گازی که آلاینده هوا بوده اکنون می‌تواند در نقش یک دوست‌دار محیط زیست ظاهر شود! حقیقت از آنجا ناشی می‌شود که کربن دی اکسید به عنوان پیشران در قوطی‌های آئروسل استفاده می‌شود و نسبت به دیگر گزینه‌ها سازگاری بیشتری با محیط زیست دارد.

خطرات گاز کربنیک صنعتی و نکات ایمنی پیرامون آن

گاز کربنیک صنعتی در برخی مواقع می‌توانند خطراتی برای انسان و محیط زیست ایجاد کنند. این گاز در حالت معمول غیر سمّی است. اما، گاهی اوقات، گاز به دلایلی چون نشتی سیلندر، از آن خارج شده و در یک منطقه جمع می‌شود که در این حالت می‌تواند هوا یا اکسیژن مورد نیاز برای تنفس را جابجا کند. هنگامی که سطح اکسیژن به پایین‌تر از حد خاصی برسد باعث عوارضی چون افزایش تعداد تنفس، ضربان قلب، تهوع، بیهوشی و حتی آسیب مغزی و مرگ شود. بنابراین، توصیه می‌شود به دستورالعمل‌های ایمنی پیرامون استفاده از گاز  کربن دی اکسید توجه شود.

گاز CO2 علاوه بر اینکه می‌تواند برای انسان‌ها خطرآفرین باشد، برای محیط زیست نیز یک چالش جدی محسوب می‌شود. این گاز یکی از گازهای گلخانه‌ای شناخته می‌شود و بیشترین تأثیر را بر گرمایش جهانی دارد. غلظت گاز کربنیک در اتمسفر زمین در سال‌های اخیر افزایش یافته است که عمدتاً از سوزاندن سوخت‌های فسیلی ناشی می‌شود.

کپسول گاز کربنیک یا گاز CO2

تا این بخش از مقاله پیرامون جنبه‌های مختلف گاز کربن دی اکسید صحبت شد. از آنجایی که ماهیت CO2 گاز است، استفاده از آن نیازمند ذخیره‌سازی درون سیلندرهای گاز می‌باشد. این موضوع باعث تسهیل در حمل و نقل گاز کربنیک نیز می‌شود. کپسول‌های حاوی گاز دی اکسید کربن مصارف مختلفی دارند که در بخش بعدی به آن‌ها می‌پردازیم.

کاربرد کپسول گاز CO2

کپسول CO2 در صنایع مختلف به طور فراوان استفاده می‌شود. از جمله کاربردهای این محصول می‌توان جوشکاری، کپسول‌های آتش نشانی، به عنوان مبرد، در جراحی لاپاراسکوپی، کربوکسی تراپی (ترمیم پوست)، جهت باد کردن قایق‌ها و جلیقه‌های نجات غریق، انفجار معادن زغال سنگ، رشد گیاهان در گلخانه‌ها، بی‌حرکت کردن حیوانات قبل از کشتار و در نوشابه‌های گازدار نام برد.

کپسول co2 آتش نشانی 50 لیتری

شارژ کپسول CO2

یکی از قابلیت‌هایی که سیلندرهای CO2 از آن برخوردار هستند این است که پس از خالی شدن، می‌توانید آن‌ها را در مراکز مختلف شارژ کنید. با توجه به کاربردی که دارند (آکواریومی، جوشکاری، خوراکی و غیره)، قیمت شارژ کپسول CO2 متفاوت است. به طور معمول، قیمت شارژ کپسول CO2 جوشکاری کمتر از دیگر مدل‌ها می‌باشد که دلیل این امر را می‌توان گرید پایین آن دانست.

کپسول گاز: ابزاری برای ذخیره‌سازی گاز CO2

قیمت و خرید کپسول گاز CO2

پیش از اقدام به خرید سیلندر گاز دی اکسید کربن، توجه به این نکته ضروریست که قیمت این محصول تحت تأثیر عواملی مختلف تغییر می‌کند که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره شده است:

 • کاربرد: قیمت کپسول CO2 با توجه به نوع مصرف آن (جوشکاری، خوراکی، صنعتی و غیره) متغیر است.
 • حجم: سیلندرها در ظرفیت‌های متفاوتی تولید و عرضه می‌شوند که این موضوع باعث شده قیمت‌های مختلفی داشته باشند.
 • نو یا کارکرده: سیلندر CO2 دست دوم هزینه کمتری برای خریدار دارد.
 • کشور سازنده: کپسول‌های ساخت ایران و چین از قیمت مقرون به صرفه‌تری نسبت به دیگر مدل‌ها برخوردار هستند.
 • لوازم جانبی: برخی از شرکت‌ها، سیلندرهای خود را با مانومتر یا رگلاتور CO2 به فروش می‌رسانند که می‌تواند بر هزینه محصول تأثیر گذارد.

مجموعه بنیان گاز توانسته است با حذف واسطه‌ها، کپسول‌های خود را با هزینه‌ای مناسب و رقابتی عرضه کند. با توجه به متغیر بودن قیمت گاز CO2، توصیه می‌شود پیش از خرید گاز CO2 با کارشناسان ما در شرکت تماس گرفته و استعلام قیمت بگیرید.

گاز CO2: مضر اما بسیار کاربردی

در این مطلب، به گاز دی اکسید کربن پرداختیم و دیدم که این گاز اگرچه در گرم شدن کره زمین می‌تواند نقش داشته باشد، ولی کاربردهای گسترده‌ای در صنایع مختلف دارد. همچنین، بیان کردیم که گاز CO2 به طور معمول به دو صورت خوراکی و صنعتی عرضه می‌شود که نمونه صنعتی درصد خلوص کمتر ولی کاربرد بیشتری نسبت به خوراکی دارد.

 به عنوان جمع بندی، یکی از قابلیت‌هایی که برای شما خوانندگان عزیز فراهم شده است طرح پرسش‌های خود از طریق بخش بیان دیدگاه‌ها می‌باشد. همچنین، شما می‌توانید از این راه نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید تا در کوتاه‌ترین زمان پاسخگوی آن‌ها باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
جستجو
×