مقالات

گاز هلیوم اشتعال زاست؟

زمانی که نام هلیوم به گوش شما می‌رسد اولین چیزی که ممکن است در ذهن شما تداعی شود، بادکنک است. کاربرد این گاز تنها به این موضوع محدود نشده و از هلیوم در بسیاری از بخش‌ها استفاده فراوانی می‌شود. یکی از سؤالاتی که ممکن است برای بسیاری از افراد به‌ویژه کسانی که از این گاز جهت باد کردن بادکنک‌های جشن خود استفاده می‌کنند پیش آید این است که آیا گاز هلیوم آتش‌زاست؟ در این مقاله سعی داریم خطرات گاز هلیوم را مرور کنیم. اگر در پایان مقاله با ما همراه باشید به شما این اطمینان را می‌دهیم که پاسخ خود به این سؤال در لابه‌لای مطالب دریافت خواهید کرد.

  • خطرات گاز هلیوم: آتش‌سوزی، خطرات زیست‌محیطی، خفگی، خطرات حین جابجایی و ذخیره کردن کپسول‌های گاز هلیوم، آسیب به ریه‌ها و قدرت شنوایی
  • آتش‌زا بودن هلیوم: این گاز به دلیل خنثی بودن فاقد اشتعال‌پذیری است.
  • انفجار بادکنک‌های هلیومی: هلیوم از آن‌جایی که گازی نجیب یا بی اثر است فاقد خاصیت انفجاری است.
  • استنشاق گاز هلیوم: تنفس گاز هلیوم می‌تواند باعث آسیب به سیستم تنفسی و درمواردی خفگی شود.

چه عواملی باعث آتش زدن هلیوم می‌شوند؟

سوختن یا آتش گرفتن یک ماده نیازمند وجود سه عنصر سوخت، اکسنده (نظیر اکسیژن) و حرارت یا گرما می‌باشد. درصورتی که یکی از سه عنصر فوق از مثلث آتش حذف شود سوختن اتفاق نمی‌افتد. گاز هلیوم یکی از انواع گازهای نجیب می‌باشد که در گروه 18 جدول تناوبی قرار دارد. از گازهای نجیب به‌عنوان گازهای بی‌اثر یا خنثی نیز یاد می‌شود زیرا با دیگر مواد وارد واکنش نمی‌شوند. از این رو می‌توان گفت که هلیوم با وجود دو عنصر دیگر یعنی اکسنده و حرارت آتش نمی‌گیرد و این گاز فاقد خاصیت اشتعال‌پذیری است.

چه نوع گازهای تركیبی با هلیوم به شدت آتش زا هستند؟

گازهای ترکیبی همان‌طور که از اسم آن‌ها پیداست مخلوطی از دو یا چند گاز با مقادیر مشخص هستند. هلیوم با گاز هیدروژن می‌تواند تشکیل یک مخلوط گازی دهد که آتش‌زا می‌باشد. نکته مهم در این‌جا این است که اشتعال‌پذیری مخلوط هلیوم/هیدروژن ناشی از گاز هیدروژن است و گاز هلیوم خود قابل اشتعال نیست.

سوالات متداول

هلیوم و خطر اشتعال پذیری آن

در یکی دیگر از مقالات به موضوع اشتعال‌پذیری گاز هلیوم پرداختیم و سعی کردیم با ارائه مطالبی جامع پیرامون این موضوع به تمامی سؤالات شما در این رابطه پاسخ داده باشیم.

همان‌طور که در این مقاله بیان شد، گاز هلیوم به دلیل نجیب بودن فاقد هرگونه خاصیت اشتعال‌پذیری و انفجاری است. از این رو، با آسودگی خاطر می‌توانید از این گاز برای اهداف مختلف به‌ویژه پر کردن بادکنک‌های خود استفاده کنید. اما، این موضوع نیازمند رعایت کردن یک سری نکات ایمنی است تا از خطرات احتمالی ناشی از عدم استفاده درست از گاز پیشگیری کنید.

در صورتی که درمورد مطالب بیان شده ابهامی برای شما وجود دارد یا پاسخ سؤالات خود را دریافت نکرده‌اید می‌توانید با کارشناسان ما از طریق بخش “بیان دیدگاه‌ها”  در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *