آیا گاز هلیوم آتش زاست؟

یکی از باورهای اشتباهی که برخی افراد در مورد هلیوم دارند این است که این گاز اشتعال‌پذیر است. اما باید بگوئیم که هلیوم گازی سوختنی نیست و از احتراق مواد اشتعال‌پذیر نیز پشتیبانی نمی‌کند. این ویژگی ریشه در خنثی یا بی‌اثر بودن گاز دارد، مشخصه‌ای که هلیوم را به گازی مطمئن برای پر کردن بادکنک‌ها تبدیل کرده است.

Inflammability of helium
جستجو
غیر قابل اشتعال پذیری گاز هلیوم

چه عواملی باعث آتش زدن هلیوم می‌شوند؟

سوختن یا آتش گرفتن یک ماده نظیر هلیوم نیازمند وجود سه عنصر سوخت، اکسنده (نظیر اکسیژن) و حرارت یا گرما می‌باشد. درصورتی که یکی از سه عناصر فوق از مثلث آتش حذف شود، سوختن اتفاق نمی‌افتد.

هلیوم یکی از انواع گازهای نجیب می‌باشد که در گروه 18 جدول تناوبی قرار دارد. از گازهای نجیب به‌عنوان گازهای بی‌اثر یا خنثی نیز یاد می‌شود، زیرا با دیگر مواد وارد واکنش نمی‌شوند. از این رو، می‌توان گفت که هلیوم با وجود دو عنصر دیگر یعنی اکسنده و حرارت آتش نمی‌گیرد و هیچ عاملی نمی‌تواند باعث آتش زدن این گاز شود.

گاهی اوقات ممکن است برایتان پیش آید که بادکنک هلیومی دچار سوختن می‌شود. این موضوع به جنس بادکنک برمی‌گردد. اگر بادکنک از مواد اشتعال‌پذیر نظیر لاتکس ساخته شده باشد، در اثر تماس با شعله آتش می‌تواند آتش بگیرد.

Inflammability of helium gas

اشتعال‌ناپذیری و غیرانفجاری بودن هلیوم باعث شده‌اند تا برخی افراد تصور کنند این گاز هیچ خطری ندارد. با این حال، هلیوم می‌تواند در برخی مواقع می‌تواند خطراتی داشته باشد که برای آشنایی با آن‌ها خواهشمندیم به مطلب خطرات گاز هلیوم مراجعه کنید.

چه نوع گازهای تركیبی با هلیوم به شدت آتش‌زا هستند؟

برخی از گازهای ترکیبی با هلیوم قابل اشتعال هستند که از نمونه آن می‌توان به مخلوط گازی هلیوم و گاز هیدروژن اشاره کرد. این گاز ترکیبی به شدت آتش‌زا و تحت شرایطی انفجاری می‌باشد. نکته مهم در این‌جا این است که اشتعال‌پذیری مخلوط هلیوم/هیدروژن ناشی از گاز هیدروژن است و گاز هلیوم خود قابل اشتعال نیست.

آیا گاز هلیوم می‌تواند منفجر شود؟

انفجار گاز هلیوم یکی از دغدغه‌های ذهنی افرادی است که تصمیم به استفاده از این گاز را دارند، می‌باشد. اما بایستی بدانید که هلیوم خود یک ماده منفجره نیست. این گاز خنثی است و از احتراق پشتیبانی نمی‌کند. با این حال، اگر هلیوم با یک گاز قابل اشتعال مانند هیدروژن مخلوط شود، تحت شرایط خاصی می‌تواند باعث انفجار شود.

Is helium flammable

سوالات متداول

آیا بادکنک‌های هلیومی منفجر می‌شوند؟
آیا بادکنک‌های هلیومی دچار آتش‌سوزی می‌شوند؟
مزیت استفاده از هلیوم بجای هیدروژن برای باد کردن بادکنک‌ها چیست؟

2 دیدگاه در “آیا گاز هلیوم اشتعال زاست؟

 1. حسام گفت:

  سلام وقت بخیر
  شما گاز هلیوم گرید 5 هم دارین و اینکه چطور می تونیم از قیمت روز مطلع شویم؟

  1. بنیان گاز گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز

   بله وجود دارد لطف کنید با کارشناسان فروش در این زمینه هماهنگی های لازم را انجام دهید تا اقدامات اولیه برای شما انجام گردد. آشنایی با محصول گاز هلیوم گرید 5
   شماره های تماس کارشناسان : 09128949341 – 09121005357

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
جستجو
×