گاز هلیوم چیست؟ از تاریخچه تا تولید آن

مسیر تولید گاز هلیوم

آیا آخرین باری که از بادکنک‌های فوق سبک برای جشن‌های خود استفاده کردید را به یاد دارید؟ تا بحال به این فکر کرده‌اید چه چیزی بادکنک‌ها را اینقدر جادویی کرده است؟ یا افرادی را دیده‌اید که از بادکنک نفس می‌کشند و صدایشان جالب و خنده‌دار می‌شود؟ آیا این سؤال به ذهنتان خطور کرده است که چه عاملی باعث خنک کردن لوازم الکترونیکی، دستگاه‌ تصویربرداری پزشکی و حتی راکتورهای هسته‌ای می‌شود؟ یا غواصان چه گازی را تنفس می‌کنند؟

اگر از خود می‌پرسید چه چیزی در بین تمامی موارد ذکر شده در بالا مشترک است آن هلیوم است. اجازه دهید شما را با این دوست شیمیایی جدید آشنا کنیم تا با درک بهتری به خرید گاز هلیوم بپردازید. در این مسیر، با سابقه طولانی که در واردات گاز هلیوم داریم به شما کمک خواهیم کرد تا آن را با حذف واسطه و با قیمتی مناسب تهیه کنید.

تاریخچه هلیوم تا خرید آن

هلیوم؛ چه نوع گازیست؟​

هلیوم؛ گازی نجیب با پایداری فوق‌العاده

هلیوم (He)، گازی نجیب که به‌عنوان دومین عنصر فراوان در جهان شناخته می‌شود. این گاز فاقد رنگ و بو بوده و از خواص بی‌نظیری سود می‌برد. اما، چه چیزی هلیوم را منحصر به فرد می‌کند؟

یکی از این عوامل، پایداری این گاز است. هلیوم، پایدارترین عنصر روی کره زمین است. علاوه بر آن، نمی‌سوزد و با عناصر دیگر واکنش نشان نمی‌دهد. کمترین نقطه ذوب و جوش را دارد. حالت فیزیکی هلیوم، گاز است. در دماهای بسیار پایین می‌تواند به صورت مایع یا جامد نیز باشد.

تنوع گسترده با قیمت مناسب

انواع گرید گازی هلیوم موجود است

اگر به دنبال مجموعه‌ای مطمئن برای تامین انواع گریدهای گاز هلیوم خود با قیمت مناسب هستید، با ما تماس بگیرید.

تاریخچه گاز هلیوم

کشف گاز هلیوم برای اولین بار توسط ستاره شناس فرانسوی پیر یانسن در سال 1868 در اتمسفر گازی اطراف خورشید صورت گرفت. این ستاره شناس با مشاهده گاز He به صورت یک خط زرد روشن در طیف کروموسفر خورشیدی موفق به کشف آن گردید. این خط در ابتدا به عنصر سدیم ارتباط داده شد.

در همان سال، ستاره شناس انگلیسی جوزف نورمن لاکیر خط زردی را در طیف خورشیدی مشاهده کرد که با خطوط شناخته شده سدیم D1 و D2 مطابقت نداشت و آن را خط D3 نامید. لاکر نتیجه گرفت که خط D3 توسط عنصری در خورشید ایجاد شده است که در زمین ناشناخته است. او و شیمیدان ادوارد فرانکلند از کلمه یونانی “هلیوس” به معنای “ایزد خورشید” برای نام‌گذاری این عنصر استفاده کردند.

شیمیدان بریتانیایی سر ویلیام رمزی در سال 1895 موفق به کشف هلیوم بر روی زمین شد. رمزی نمونه‌ای از ماده معدنی حاوی اورانیوم را به دست آورد و پس از بررسی گاز تولید شده از حرارت دادن نمونه متوجه به کشف یک خط زرد روشن منحصر به فرد آن شد. طیف با خط D3 مشاهده شده در طیف خورشید مطابقت داشت. بنابراین عنصر جدید هلیوم به طور قطعی شناسایی شد. در سال 1903 رمزی و فردریک سودی به این نتیجه رسیدند که هلیوم محصولی از تجزیه خود به خودی مواد رادیواکتیو است.

Helıum

خواص گاز هلیوم

گازی نجیب با پایداری فوق‌العاده

هلیوم، یک عنصر گازی با عدد اتمی 2 و وزن اتمی تقریباً چهار گرم بر مول می‌باشد. در گروه هجدهم جدول تناوبی واقع شده است و پس از گاز هیدروژن، دومین عنصر سبک به شمار می‌آید. منبع اصلی هلیوم در جهان مجموعه‌ای از میدان‌های گاز طبیعی در ایالات متحده آمریکا می‌باشد.

نسبت به مواد و ترکیبات شناخته دیگر، هلیوم نقطه جوش و انجماد کمتری دارد. هم‌چنین، تنها عنصری می‌باشد که نمی‌توان با سرد کردن در فشار معمولی منجمد کرد. برای انجام این کار نیاز است فشار یک اتمسفری و دمای یک درجه کلوین به آن اعمال شود.

هلیوم خصوصیات دیگری نیز دارد. رنگ، بو و مزه ندارد. کمتر از هر گاز دیگری در آب حل می‌شود. از واکنش پذیری کمی برخوردار است و اساساً تشکیل ترکیبات شیمیایی نمی‌دهد. چگالی و ویسکوزیته بخار هلیوم بسیار کم است. هدایت حرارتی بسیار بالایی دارد. این گاز را می‌توان به مایع تبدیل کرد، اما دمای تراکم آن در بین تمام مواد شناخته شده کمترین است.

عدد اتمی2
جرم اتمی4.00260 g.mol -1
الکترونگاتیوی براساس شیوه پائولینگنامشخص
چگالی0.178*10 -3g.cm -3( 20 °C)
نقطه ذوب– 272.2 (26 atm) °C
نقطه جوش– 268.9 °C
شعاع واندروالس0.118 nm
شعاع یونینامشخص
تعداد ایزوتوپ2
آرایش اوربیتال اتمی1s 2
انرژی نخستین یونش2372 kJ.mol -1
کاشفسِر ویلیام رمزی در سال 1895

تولید گاز هلیوم

گاز هلیوم با درصد خلوص بسیار بالا تقریباً 98 درصد را می‌توان از گاز طبیعی تولید کرد. در این حالت، گاز طبیعی را در دمای پایین و تحت فشار بالا به حالت مایع درآورده و گاز هلیوم را از دیگر اجزای گاز طبیعی جدا می‌کنند. علاوه بر این تکنیک، گاز هلیوم را می‌توان از طریق مایع کردن هوا نیز تولید کرد. این روش برای تولید گاز هلیوم در مقیاس بالا مناسب است. برای تولید 112 مترمکعب گاز هلیوم به 1000 تن هوا نیاز است.

کارخانه‌های تولید کننده هلیوم

جالب است بدانید کشورمان ایران یکی از مخازن بزرگ هلیوم در جهان دارا می‌باشد؛ با این حال، این گاز در کشور تولید نشده و از کشورهایی چون روسیه و چین وارد می‌شود. امروزه، مراکز مختلفی در کشور وجود دارند که تمرکز آن‌ها بر تأمین گاز هلیوم است. فعالیت این فروشگاه‌ها به این موضوع محدود نشده و در زمینه شارژ سیلندر و همچنین فروش لوازم جانبی نظیر رگلاتور هلیوم نیز ایفای نقش می‌کنند.  

شارژ گاز هلیوم

مراکزی که در زمینه تأمین و عرضه گاز هلیوم فعالیت دارند به طور معمول شارژ کپسول گاز هلیوم نیز انجام می‌دهند. بسته به نوع سیلندر، شارژ آن متفاوت است. در صورتی که کپسول به صورت یک بار مصرف می‌باشد، شارژ آن امکان‌پذیر نیست. انجام این کار خطرناک بوده و می تواند باعث ترکیدگی و آسیب به افراد حاضر در محل گردد. شارژ کپسول‌های گاز هلیوم قابل شارژ راحت بوده و این کار می‌تواند توسط شرکت‌هایی که در زمینه انجام خدمات گازی فعالیت دارند صورت گیرد.

هرکجای ایران هستید می‌توانید سیلندرهای هلیوم را بدون واسطه از بنیان گاز به‌عنوان تأمین کننده‌ای اصلی خریداری کنید که یکی از مقرون به صرفه‌ترین تامین کنندگان برای خرید گاز هلیوم است.

نکات ایمنی گاز هلیوم

برخی از نکات ایمنی که می‌بایست در رابطه با گاز هلیوم رعایت شود، مربوط به خود گاز است. استنشاق آن می‌تواند آسیب جدی به سیستم تنفسی افراد وارد کند. وارد شدن گاز هلیوم به سیستم تنفسی باعث کاهش جذب اکسیژن می‌گردد. از این رو، به افراد توصیه می‌شود در استنشاق آن مراقب باشند.

علاوه بر گاز، لازم است به دستورالعمل‌های ایمنی پیرامون سیلندرهای گاز هلیوم نیز توجه شود، که از جمله آن‌ها استفاده از وسایل محافظتی چشم و صورت به هنگام پر کردن بادکنک، دور نگه داشتن کپسول از کودکان، عدم تماس سیلندر با منابع حرارتی، استفاده از چرخ دستی برای حمل کپسول و عدم پر کردن سیلندر هلیوم با دیگر گازها می‌باشند.

تفاوت گاز هلیوم با هلیوم مایع و حالت های مختلف هلیوم

He عمدتاً به صورت گاز دیده می‌شود؛ اما، در دماهای بسیار پایین می‌تواند به صورت مایع و حتی جامد نیز ظاهر شود. نکته مهم در اینجا این است که هلیوم جامد کاربرد بسیار کمی دارد. از هلیوم مایع به عنوان سوپرسیال یا فوق سیال نیز نام برده می‌شود. تفاوت هلیوم مایع و گازی در این است که نمونه مایع حجم کمتری را اشغال می‌کند. همچنین، هدایت حرارتی فوق‌العاده‌ای دارد که این ویژگی باعث شده از آن به عنوان عامل خنک کننده در دستگاه MRI و راکتورهای هسته‌ای استفاده شود. در صنعت نیز برای نشت‌یابی و ساخت محصولات الکترونیکی و نوری کاربرد دارد.

سوالات گاز هلیوم

گاز هلیوم در چه مناطقی یافت می شود؟

هلیوم درحدود 23 درصد از جرم جهان را تشکیل می‌دهد و از نظر فراوانی به عنوان دومین عنصر در کیهان پس از هیدروژن شناخته می‌شود. این گاز به طور عمده در ستارگان یافت می‌شود. تولید گاز هلیوم در ستارگان از طریق همجوشی هسته‌ای گاز هیدروژن صورت می‌گیرد. گاز هلیوم به میزان کم (1 قسمت در 200000 (0005/0 درصد)) در جو زمین یافت می‌شود. از دیگر مکان‌هایی که این گاز یافت می‌شود می‌توان به مواد معدنی رادیواکتیو، آهن شهاب‌سنگ و چشمه‌های معدنی اشاره کرد.

حجم زیادی از گاز هلیوم (بیش از 6/7 درصد) در گازهای طبیعی کشف شده در مناطقی از ایالات متحده آمریکا (به ویژه در تگزاس، نیومکزیکو، کانزاس، اوکلاهما، آریزونا و یوتا) یافت شده است. علاوه بر این مناطق، ذخائر کمی از گاز هلیوم در گازهای طبیعی یافت شده در الجزایر، استرالیا، لهستان، قطر و روسیه دیده شده است. هوای معمولی حدود 5 قسمت در میلیون هلیوم دارد. علاوه بر آن، پوسته زمین حاوی 8 قسمت در میلیارد از این گاز می‌باشد.

چه عواملی گاز هلیوم را شگفت‌انگیز کرده است؟

هلیوم گازی بی‌اثر است، بدین معنا که از نظر شیمیایی واکنشی با مواد دیگر ندارد. غیر سمّی بوده و سبک‌تر از هوا می‌باشد. مهمتر از همه، گاز هلیوم کمترین نقطه ذوب را در بین گازهای تک اتمی دارد که این ویژگی آن را برای خنک سازی بسیار مناسب می‌سازد.

آیا هلیوم برای انسان و محیط زیست خطرناک است؟

خیر. هلیم گازی سمّی یا رادیواکتیو نیست. پس، برای انسان و محیط زیست خطری ایجاد نمی‌کند. این گاز بی‌اثر است و با مواد شیمیایی دیگر واکنش نشان نمی‌دهد. همچنین، نه آتش می‌گیرد و نه می‌تواند باعث ایجاد آتش‌سوزی شود.

آیا هلیوم گازی کمیاب است؟

بلی. با وجود این‌که هلیم از نظر فراوانی دومین عنصر در جهان است، اما منابع آن در زمین محدود است. اتم‌های این گاز بسیار سبک هستند و گرانش زمین برای به دام انداختن آن‌ها کافی نیست؛ پس، هلیومی که به جو زمین فرار می‌کند در آنجا از بین می‌رود.

هلیوم طبیعی طی صدها میلیون سال از طریق تجزیه عناصری مانند اورانیوم و توریم ساخته می‌شود. از این رو، می‌توان گفت که تولید سالانه این گاز بسیار کم است. با یافتن کاربردهای جدید نظیر تصویربرداری پزشکی، تقاضا برای گاز هلیوم به سرعت در حال رشد است؛ اما، منابع آن محدود است.

هلیوم تجاری چگونه تولید می‌شود؟

بخش عمده‌ هلیوم جهان از گاز طبیعی تولید می‌شود. جالب است بدانید تنها کمتر از 3 درصد از ذخایر گاز طبیعی جهان حاوی مقدار کمی گاز هلیوم هستند!

به غیر از بادکنک‌های مهمانی، هلیوم چه کاربردهای دیگری دارد؟

بالون‌های مهمانی تنها حدود 5/1 درصد از مصرف جهانی هلیوم را شامل می‌شوند. بخش عمده‌ گاز در تصویربرداری پزشکی (مانند اسکنرهای MRI)، ساخت وسایل الکترونیکی، خنک‌سازی، جوشکاری، غواصی در اعماق دریا، نشت‌یابی، بالن‌ها و مخازن سوخت موشک استفاده می‌شود.

تفاوت گاز هلیوم آزمایشگاهی با گاز هلیوم بادکنک آرایی چیست؟

گاز هلیوم آزمایشگاهی از نظر گرید Grade با گاز هلیوم بادکنک آرایی تفاوت دارد. گازی که در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی استفاده می‌شود دارای درجه خلوص بسیار بالا (گرید 6) است. دلیل این امر این است که استفاده از گاز هلیوم با درجه خلوص پایین به دستگاه آسیب می‌رساند و نتایج آزمایشگاهی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. گاز هلیوم با گرید پایین (گرید 4) دارای درجه خلوص پایین بوده و مناسب برای پر کردن بالن و بادکنک می‌باشد.

گاز هلیوم برای بادکنک

24 دیدگاه در “گاز هلیوم چیست؟

 1. مرتضی گفت:

  سلام شما کپسول 50 لیتری و 40 لیتری هلیوم دارید و چطور میتوان برای خرید اقدام کرد
  لطف کنید یک توضیحی از نحوه خرید و هماهنگی های لازم آن توضیح دهید
  تشکر

  1. بنیان گاز پیشرو گفت:

   سلام وقت بخیر
   خرید محصولات ما به دو صورت تماس تلفنی و آنلاین از طریق سایت قابل انجام است. به دلیل نوسانات قیمت ها بهتر است قبل از ثبت سفارش حتما با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید. شماره های تماس کارشناسان : 88914614

 2. بهنام گفت:

  سلام وقت بخیر
  شما گاز هلیوم به صورت عمده فروش دارین من شما رو از گوگل پیدا کردم و اولین بار هست که میخواهم خرید رو انجام بدهم برای خرید به چه روشی میتونم با شما هماهنگ کنم و استعلام قیمت بگیرم

  1. بنیان گاز پیشرو گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   خرسندیم از همراهی شما برای استعلام قیمت بهتر است با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید . شماره های تماس : 02188914614

 3. علی گفت:

  ببخشید میخواستم ببینم گاز هلیوم آتش زاست بعد اینکه چیا باعث آتش گرفتن گاز میشه ؟؟؟

  1. بنیان گاز پیشرو گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   گاز هلیوم آتش زا نیست و جز گازهای خنثی به حساب می آید و با هیچ نوع گازی واکنش نشان نمی دهد، لذا به هیچ عنوان آتش نمی گیرد.
   آنچه در بازار به عنوان گاز آتش زا وجود دارد و سبب آتش گرفتن بادکنک ها می گردد، گاز هیدروژن است. قابل توجه است که بدانید، برخی از افراد سودجو به دلیل آنکه گاز هیدروژن ارزان بوده و قیمت آن یک دهم گاز هلیوم است، به جای هلیوم از گاز هیدروژن استفاده می کنند، گاز هیدروژن به شدت اشتعال زا بوده و با اولین جرقه آتش می گیرد، ولی هلیوم به هیچ عنوان آتش نمی گیرد.
   گاز هلیوم آتش زاست؟

 4. علیرضا گفت:

  بادکنک های هلیومی باعث اسیب به حنجره نمیشه وقتی باعث تغییر صدا میشه ؟

  1. بنیان گاز پیشرو گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز

   استفاده بیش از حد گاز هلیوم می تواند باعث آسیب جدی به حنجره شود. صدا در اثر ارتعاش تارهای صوتی با هوا ایجاد می شود و استفاده از هلیوم می تواند این ارتعاش را بسیار سریعتر کند. استفاده دوز بالایی از گاز باعث گلودرد یا حتی آسیب دائمی صدا می شود.
   اگر به میزان کمتری از گاز هلیوم استفاده شود، درصد آسیب دیدگی کمتر خواهد بود.

 5. بهروز گفت:

  سلام خدمت شما
  کپسول های گاز هلیوم در چه حجم هایی موجود دارید؟ و اینکه قابل شارژ هستند؟

  1. بنیان گاز پیشرو گفت:

   سلام دوست عزیز
   کپسول های هلیوم با حجم 50 لیتری وارد می شود و موجودی ما در حجم پنجاه لیتر می باشد. بله این نوع کپسول ها قابل شارژ هستد. برای اطلاعات بیشتر در خصوص کپسول های هلیوم میتوانید به صفحه محصول کپسول هلیوم مراجعه نمایید تا کاملا از مشخصات و ویژگی های آن تا قیمت کپسول هلیوم 50 لیتری مطلع گردید.
   کپسول هلیوم

 6. احمدرضا گفت:

  با وجود تغییر قیمت چطور متوجه قیمت روز گاز هلیوم بشیم ؟ میشه راهنمایی کنید لطفا

  1. بنیان گاز پیشرو گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   برای اطلاع از قیمت روز گاز هلیوم و هر نوع محصول دیگر کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید تا اطلاعات کامل همراه با قیمت روز خدمتتون ارائه گردد.
   شماره های تماس کارشناسان :02188914614

 7. امیرعلی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من شنیدم که در مواردی بادکنک های هلیومی می تواندباعث اتش سوزی شود؟
  این خود هلیوم هست که باعث اتش سوزی میشه و این خطر را داره که استفاده کنیم اسیبی ببینیم ؟
  شما خرید به صورت تکی هم دارین ؟

  1. بنیان گاز پیشرو گفت:

   سلام دوست عزیز

   گاز هلیوم یک نوع گاز بی خطر و خنثی است که منجر به آتش سوزی نمی شود. گاز هلیوم سبک و همچون هواست. به طور معمول آنچه موجب آتش سوزی می گردد معمولا بادکنک های هیدروژنی است. در مواردی برخی افراد سودجو ممکن است به دلیل کاهش هزینه ها از هیدروژن استفاده می کنند که این امر منجر به آتش سوزی می گردد.
   برای اطلاع از این امر میتوانید مطلب آیا گاز هلیوم آتش زاست مراجعه نمایید.

 8. بهمن گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  شما فروش عمده گاز هلیوم هم دارین برای خرید بیمارستانی لازم داریم میخواستم ببینم با چه شما ره ای بایستی تماس گرفت که مستقیم در ارتباط بود و هماهنگ کرد ؟ لطف کنید پاسخ بدین ممنون میشم

  1. بنیان گاز پیشرو گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز

   بله امکان فروش به صورت عمده وجود دارد لطف کنید با کارشناسان فروش در این زمینه هماهنگی های لازم را انجام دهید تا اقدامات اولیه برای شما انجام گردد.
   شماره های تماس کارشناسان :02188914614

 9. احد گفت:

  سلام و تشکر از اطلاعات شگفت انگیز شما
  وقتتون به خیر
  ممکن هست بفرمایید که ماندگاری گاز هلیوم در کپسولها به چه صورت هست؟!
  و نیز چه گریدی از گاز در مصارف پزشکی مانند MRI کاربرد دارد؟!
  آیا ما در تولید گاز هلیوم خودکفا هستیم ؟!

  1. بنیان گاز پیشرو گفت:

   سلام دوست عزیز
   سپاس از حسن توجه شما بزرگوار
   کشور ایران تامین کننده گاز هلیوم نمی باشد و مجموعه ما گاز هلیوم را از امارات تامین می نماید.
   برای مصارف پزشکی به طور معمول از گاز هلیوم گرید 5 استفاده می گردد. برای آشنایی با این نوع گرید گاز به صفحه محصول گاز هلیوم گرید 5 مراجعه نمایید.
   گاز هلیوم یک گاز فرار است که میزان درصد ماندگاری آن در سیلندرهای گازی اندک است. به مرور زمان گاز هلیوم با افت فشار مواجه شده و خالی می گردد.

 10. امیر گفت:

  سلام
  آیا برای سیلندرهای گاز هلیوم تک فروشی هم دارید؟ برای فروشگاه لوازم تولد میخواستم؟

  1. بنیان گاز پیشرو گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله فروش محصولات ما به دو صورت عمده و تکی قابل عرضه و ارائه می باشد. به دلیل نوسانات ارز بهتر است پیش از خرید با ما تماس بگیرید تا از قیمت روز مطلع شوید.
   شماره های تماس : 02188914614

 11. پدرام گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  تغییر صدا با گاز هلیوم خطرناک و باعث اسیب دیدگی شدید به تارهای صوتی میشه ؟

  1. بنیان گاز پیشرو گفت:

   سلام وقت شما هم بخیر دوست عزیز
   استنشاق گاز هلیوم در مقدار کم آسیبی برای فرد به همراه ندارد و منجر به تغییر صدا می شود. اما استنشاق به مقدار زیاد سبب کمبود اکسیژن ورود به ریه شود. برای اطلاع دقیق از تغییر صدا با گاز هلیوم پیشنهاد می کنیم مطلب خطرات گاز هلیوم را مطالعه نمایید. جالب است که بدانید این گاز سبک و بی خطر بوده و مشکلات جدی در استفاده اندک آن نخواهد داشت.
   آشنایی با خطرات گاز هلیوم و تغییر صدا

 12. طاها گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  برای خرید عمده گاز هلیوم گرید 5 چه اقدامی باید انجام داد شما قیمت گاز هلیوم را میتونید برای تعداد بالا و به صورت عمده با تخفیف بیشتری اعلام کنید ؟

  1. بنیان گاز پیشرو گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   بله امکان خرید عمده وجود دارد برای اطلاعات بیشتر از تعداد و قیمت هر نوع محصولی می توانید با تیم فروش تماس حاصل فرمایید.
   در ادامه شماره های تماس خدمت شما بزرگوار ارسال می گردد. 02188914614

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
جستجو
×