گازهای مبرد امروزه نقش مهمی در سردسازی یک محیط ایفا می‌کنند. طبق آمار منتشر شده، ارزش بازار گازهای سردساز در سال 2022 در حدود 05/18 میلیارد دلار بوده که نشانی از اهمیت کاربرد گازهای برودتی می‌باشد. این نوع گازها قابل استفاده در برخی از لوازم خانگی بوده که یکی از آن‌ها، یخچال است. هدف استفاده از گازهای مبرد در یخچال، خنک نگه داشتن هوای درون آن است. در این مقاله سعی شده است تا با فراهم آوردن اطلاعات جامعی پیرامون گازهای یخچال اهمیت آن‌ها بیشتر از قبل روشن گردد.

 • اهمیت استفاده از گاز یخچال: خنک کردن هوای درون آن
 • مهم‌ترین انواع گازهای یخچال: R-134a و R-438A
 • ویژگی‌های گازهای یخچال: غیرقابل اشتعال، فاقد خاصیت انفجاری، سمّی بودن و اکسیدکنندگی، دارای نقطه جوش پایین
 • هزینه گاز یخچال: با توجه به نوع گاز یخچال هزینه آن متفاوت است.

گازهای یخچال یکی از انواع گازهای برودتی به شمار می‌آیند، که به دلیل دارا بودن دمای تبخیر پایین در یخچال‌ها برای خنک کردن هوای درون آن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اگر بخواهیم به طور ساده نحوه عملکرد گازهای مورد استفاده در یخچال‌ها را بیان کنیم، مبرد در حالت مایع توسط بخش تبخیرکننده به بخار تبدیل شده و تمامی گرمای محیط جذب می‌شود. پس از آن، جریان گاز مبرد و هم‌چنین گرما توسط کمپرسور از یخچال گرفته شده و فشرده‌سازی و خنک‌سازی آن صورت می‌گیرد. گاز یخچالی فشرده به کندانسور منتقل شده و پس از آزاد شدن گرما به حالت مایع باز می‌گردد.

با انجام این فرآیندها هوای داخل یخچال کم‌کم شروع به خنک شدن کرده تا به دمای تنظیم شده برسد. پس از اتمام چرخه فوق، مبرد مایع به بخش تبخیرکننده بازگشته و چرخه فوق مجدد تکرار می‌گردد. به این ترتیب، دمای داخل یخچال پایین نگه داشته شده، که با کمک آن می‌توان تمامی مواد غذایی را برای مدت طولانی تازه نگه داشت.

انواع گاز یخچال

همان‌طور که بیان شد، گازهای مبرد نقش مهمی در خنک نگه داشتن هوای درون یخچال‌ها ایفا می‌کنند. این گونه گازها که از آن‌ها به‌عنوان گازهای فریون نیز یاد می‌شود در انواع مختلفی قابل دسترس هستند. در ادامه، به توضیحات کاملی پیرامون انواع گازهای یخچال پرداخته می‌شود:

R-438A

این نوع گاز پیشتر در یخچال‌های قدیمی مورد استفاده قرار می‌گرفت، که کاربرد آن‌ها به دلیل آسیب‌رسانی به لایه اوزون متوقف شده و در یخچال‌های نسل جدید استفاده نمی‌شوند.

R-600A

این نوع گاز به طور معمول در یخچال‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های گاز R600A این است که در ساختار خود اتم‌های هالوژن نظیر فلوئور و کلر ندارد. علاوه بر آن، اثر تخریبی بسیار پایینی برای لایه اوزون دارد. از دیگر فواید استفاده از این نوع گاز در یخچال‌ها، اثر گلخانه‌ای پایین آن است.

HFC-134a

این نوع گاز پیشتر در یخچال‌های قدیمی مورد استفاده قرار می‌گرفت، که کاربرد آن‌ها به دلیل آسیب‌رسانی به لایه اوزون متوقف شده و در یخچال‌های نسل جدید استفاده نمی‌شوند.

R-22

این نوع گاز پیشتر در یخچال‌های قدیمی مورد استفاده قرار می‌گرفت، که کاربرد آن‌ها به دلیل آسیب‌رسانی به لایه اوزون متوقف شده و در یخچال‌های نسل جدید استفاده نمی‌شوند.

R-134a

یکی از مهم‌ترین و پراستفاده‌ترین گازهای یخچال بوده، که دلیل این امر را می‌توان به عدم آسیب‌رسانی به لایه اوزون دانست. یکی از مشکلاتی که گاز R134A به آن روبرو است، اثر گلخانه‌ای است، که تلاش‌ها برای یافتن گازهای مبرد با اثر گلخانه‌ای پایین و هم‌چنین خاصیت آسیب‌رسانی به لایه اوزون هم‌چنان ادامه دارد. 

گاز کولر یخچال

یکی از نکات قابل توجه در رابطه با این گازها این است که گاز یخچال برای کولر ماشین نیز قابل استفاده می‌باشد. گازهای فریونی که امروزه با هدف سردسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند نه تنها قابل مصرف در یخچال و فریزر بوده بلکه در سیستم‌های تهویه هوا نظیر کولر خودرو نیز کاربرد دارند.

آیا گاز یخچال قابل اشتعال است؟

گازهایی که به منظور خنک‌سازی هوای درون یخچال استفاده می‌شوند قابل اشتعال نیستند. علاوه بر این مشخصه، این گازها از ویژگی‌هایی برخوردار هستند، که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان سمّی نبودن، نقطه جوش پایین، فاقد خاصیت اکسیدکنندگی، انفجاری و خورندگی، و پایداری بالا نام برد.

آیا گاز یخچال خالی می‌شود؟

گازهای درون یخچال به خودی‌خود تخلیه نمی‌شوند. خالی شدن گاز در اثر عواملی اتفاق می‌افتد، که شامل:

 • وجود نشتی در لوله‌های یخچال، که خود در اثر پوسیدگی یا ضرباتی که به لوله‌ها وارد می‌شوند پدید می‌آید.
 • خارج شدن لوله‌های یخچال از مکان اصلی خود، که به طور معمول به‌واسطه جابجایی نادرست یخچال اتفاق می‌افتد.
 • در صورتی که لوله مویی از اندازه، قطر و ضخامت کافی برخوردار نباشد.

چگونه متوجه می‌شویم گاز یخچال کم شده است؟

یکی از سوالاتی که ممکن است برای بسیاری از افراد پیش آید این است که آیا گاز یخچال تمام می‌شود؟ پاسخ این سوال خیر است. زمانی که گاز یخچال وارد چرخه خنک‌سازی شود، تنها دچار تغییر فاز (حالت) از مایع به گاز و بالعکس می‌گردد. بنابراین، خالی شدن گاز اتفاق نمی‌افتد و مبرد هیچ‌گاه تمام نمی‌شود. 

گاهی اوقات، کم شدن گاز یخچال دراثر عواملی نظیر آسیب رسیدن به لوله یخچال و یا خارج شدن لوله‌های تبخیر کننده رخ می‌دهد، که از مهم‌ترین نشانه‌های کاهش میزان گاز مبرد در داخل یخچال می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • زمانی که موتور یخچال به صورت پیوسته و مداوم کار می‌کند.
 • اگر بوی نامطبوعی مثل بوی کپک از درون یخچال استشمام کردید.
 • زمانی که حس کردید یخچال فاقد سرمای اولیه بوده و هوای درون آن گرم شده است.
 • افزایش مصرف برق نشانه‌ای از کم شدن میزان گاز سردکننده درون یخچال است.
 • درصورتی که دمای کندانسور حالت معمول خود را نداشته و سرد شده باشد.
 • زمانی که مشاهده کردید قطرات آب از یخچال چکه می‌کند. این موضوع ناشی از تعریق بخش‌های داخلی یخچال به دلیل گرم بودن هوای درون آن است.
 • یخ زدن مواد غذایی درون یخچال نیز می‌تواند نشانه‌ای از کاهش میزان گاز سردساز باشد.

چه زمانی و چگونه باید گاز یخچال را شارژ کرد

زمانی که مقدار گاز یخچال کم می‌شود نیاز است گاز به سیستم تزریق شود، که به این فرآیند، شارژ گاز یخچال گفته می‌شود. شارژ کردن بایستی توسط افراد متخصص و ماهر انجام گیرد. اما، می‌توان از طریق آموزش صحیح این کار را انجام داد. در ادامه، مراحل مورد نیاز جهت شارژ کردن گاز یخچال به ترتیب بیان می‌شود:

یخچال را از نظر وجود هرگونه نشتی بررسی کنید.

در ابتدا و پیش از آغاز فرآیند شارژ کردن کویل‌های یخچال را چک کنید که فاقد هرگونه نشتی باشند. برای این منظور می‌توان از محلول آب و صابون استفاده کرد که در صورت وجود نشتی ایجاد حباب می‌کند. استفاده از دستگاه نشتی‌یاب الکترونیکی یکی دیگر از روش‌های چک کردن نشتی است، که در مجاورت گاز یخچال ایجاد صدای بوق می‌کند.  

وکیوم (تخلیه) یخچال از هرگونه گاز و رطوبت ضروری است.

پس از این‌که از عدم وجود هرگونه نشتی در یخچال مطمئن شدید، باید آن را از هرگونه هوا و رطوبت خالی کنید. این کار توسط دستگاه وکیوم صورت می‌گیرد. جهت اطلاع از میزان وکیوم می‌توان دستگاه وکیوم را به گیج فشار متصل کرد. درصورت وجود نشتی، گیج پایین آمده و اگر نشتی وجود نداشته باشد گیج با گذشت زمان تغییری نمی‌کند.

شارژ گاز یخچال را آغاز کنید.

در این مرحله، تزریق گاز صورت می‌گیرد. برای انجام این کار، لوله گیج را بایستی به سیلندر گاز فریون متصل کرد تا گاز وارد سیستم شود. اگر گازهایی از قبل درون لوله باقی مانده باشند را باید خارج نمود. پس از اطمینان حاصل کردن از این موضوع می‌توان والف گیج را باز کرد تا گاز وارد سیستم شود. نکته مهم در اینجا این است که حجم گاز یخچال تزریق شده از سیستمی به سیستم دیگر متفاوت است.

نکات مهم در شارژ گاز یخچال

فرآیند شارژ کردن گاز مورد استفاده در یخچال شامل چندین مرحله متوالی است، که در هر مرحله نیاز است به نکاتی توجه شود. در ادامه، به نکاتی مهم پیرامون شارژ کردن اشاره می‌گردد:

 • گازی که برای این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد بایستی فاقد خاصیت خورندگی باشد.
 • گاز باید خشک و فاقد رطوبت بوده تا از بروز هرگونه مشکل برای یخچال جلوگیری به عمل آید.
 • گازی که به یخچال تزریق می‌شود متناسب با مشخصات مندرج روی آن باشد.
 • یخچال را باید از نظر وجود هرگونه نشتی درون آن بررسی کرد، که این کار قبل از تزریق گاز صورت می‌گیرد.
 • تا حد امکان از گازهایی استفاده شود که دوست‌دار محیط زیست باشند. این گونه گازها به طور معمول فاقد اثر گلخانه‌ای بوده و کمترین آسیب را برای لایه اوزون دارند.

قیمت گاز یخچال

گازهای یخچال امروزه در انواع مختلفی عرضه می‌شوند، که این موضوع یکی از عوامل تأثیرگذار بر قیمت آن‌ها می‌باشد. علاوه بر نوع گاز، پارامترهای دیگری تعیین کننده هزینه گاز مبرد مورد استفاده در یخچال‌ها می‌باشند، که می‌توان به برند محصول، قیمت ارز و حجم سیلندر اشاره کرد.

بنیان گاز به عنوان یکی از تأمین‌کنندگان اصلی گاز مبرد یخچال آماده است تا این محصول را با کیفیتی منحصربه‌فرد و هزینه مقرون‌به‌صرفه در اختیار خریداران محترم قرار دهد. جهت اطلاع از قیمت به‌روز گاز یخچال می‌توانید با کارشناسان مجموعه تماس حاصل نمائید.

گازهای یخچال: از اهمیت تا کاربرد

به عنوان سخن پایانی، گازهای مبردی که در یخچال با هدف خنک‌سازی استفاده می‌شوند، از ویژگی‌های منحصربه‌فردی نظیر عدم اشتعال‌پذیری و نقطه تبخیر پایین برخوردار هستند. همان‌طور که در مقاله به آن اشاره شد، این گونه گازها در انواع مختلفی عرضه می‌شوند، که هریک مزایا و معایبی دارند.یکی از قابلیت‌های این نوع گاز این است که در صورت کم یا خالی شدن قابل شارژ هستند.

درصورت داشتن هرگونه سوال پیرامون گازهای یخچال می‌توانید از طریق بخش دیدگاه‌ها با کارشناسان مجموعه درمیان بگذارید. این عزیزان آماده دریافت سوالات و نظرات ارزشمند شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
تماس با کارشناسان فروش