گازهای مبرد امروزه نقش مهمی در سردسازی یک محیط ایفا می‌کنند. طبق آمار منتشره، ارزش بازار گازهای سردساز در سال 2022 در حدود 05/18 میلیارد دلار بوده است که نشانی از اهمیت گازهای برودتی می‌باشد. این نوع گازها قابل استفاده در برخی از لوازم خانگی بوده که یکی از آن‌ها، یخچال است. هدف استفاده از گازهای مبرد در یخچال، خنک نگه داشتن هوای درون آن است. در این مقاله سعی شده است تا با فراهم آوردن اطلاعات جامعی پیرامون گازهای مبرد یخچال اهمیت آن‌ها بیش از پیش روشن گردد.

 • مهم‌ترین انواع گازهای یخچال: R-134a و R-438A
 • اهمیت استفاده از گاز یخچال: خنک کردن هوای درون آن
 • ویژگی‌های گازهای یخچال: غیرقابل اشتعال، فاقد خاصیت انفجاری، سمّی بودن و اکسیدکنندگی، دارای نقطه جوش پایین
 • هزینه گاز یخچال: با توجه به نوع گاز یخچال هزینه آن متفاوت است.

گاز مبرد یخچال چیست و چگونه عمل می‌کند؟

گازهای یخچال یکی از انواع گازهای برودتی می‌باشند. به دلیل دارا بودن دمای تبخیر پایین، این گازها در یخچال‌ها برای خنک کردن هوای درون آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نحوه عملکرد گازهای مورد استفاده در یخچال‌ها به این صورت است که مبرد در ابتدا به صورت گاز کم فشار وارد کمپرسور می‌شود. گاز در این قسمت گرم شده و فشار آن بالا می‌رود. پس از آن، جریان گاز مبرد از کمپرسور به کندانسور انتقال داده می‌شود، جایی که فشرده‌سازی و خنک‌سازی آن صورت می‌گیرد و گاز تبدیل به مایع می‌شود. در نهایت، مایع از طریق تبخیر کننده حرکت می‌کند تا گرما را از هوای داخل یخچال بگیرد و آن را خنک کند.

پس از اتمام چرخه فوق، مبرد گازی به کمپرسور بازمی‌گردد و چرخه فوق مجدد تکرار می‌شود. به این ترتیب، دمای داخل یخچال پایین نگه داشته می‌شود که با کمک آن می‌توان تمامی مواد غذایی را برای مدت طولانی تازه نگه داشت.

مهم‌ترین انواع گاز یخچال

گازهای یخچال که نوعی از گازهای مبرد یا همان گازهای فریون هستند، در انواع مختلفی عرضه می‌شوند. در ادامه، 5 مورد از مهم‌ترین و پرکاربردترین انواع گازهای یخچال توضیح داده می‌شود:

R-438A

از گازهای یخچالی مهم و پرکاربرد که فاقد اثر تخریبی برای لایه اوزون است. گاز R438A در بسیاری از فریزرها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

R-600A

کاربرد آن عمدتاً در یخچال‌ها است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های گاز R600A این است که در ساختار خود اتم‌های هالوژن نظیر فلوئور و کلر ندارد. این مشخصه باعث شده است تا گاز اثر تخریبی بسیار پایینی برای لایه اوزون داشته باشد. از دیگر فواید استفاده از این نوع گاز در یخچال‌ها، اثر گلخانه‌ای پایین آن است.

HFC-134a

گاز HFC-134a گزینه‌ای محبوب برای استفاده در یخچال‌های نسل جدید می‌باشد. فرآیند خنک کردن هوای درون یخچال توسط این گاز بدون آسیب‌رسانی به لایه اوزون صورت می‌گیرد، که دلیل اصلی محبوبیت این گاز است.

R-22

این گاز بدون شک شناخته‌شده‌ترین گاز مبرد یخچالی است. کاربرد عمده گاز R22 برای یخچال‌های قدیمی است. اما، در یخچال‌های نسل جدید کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

R-134a

عدم آسیب‌رسانی به لایه اوزون باعث شده است تا گاز R134A به یکی از مهم‌ترین و پراستفاده‌ترین گازهای یخچال تبدیل شود. با این وجود، استفاده از این گاز می‌تواند اثر گلخانه‌ای را تشدید کند که یکی از معایب گاز R134A محسوب می‌شود.

گاز یخچال و تفاوت آن با گاز کولر

یکی از نکات قابل توجه در رابطه با گازهای مبرد یخچالی این است که این گازها را می‌توان برای سیستم‌های خنک کننده نظیر کولر استفاده کرد و تفاوتی بین گاز یخچال و گاز کولر وجود ندارد. گازهای فریونی که امروزه با هدف سردسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند نه تنها قابل استفاده در یخچال‌ها و فریزرها هستند، بلکه برای سیستم‌های تهویه هوا نیز کاربرد دارند.

آیا گاز یخچال قابل اشتعال است؟

گازهایی که به منظور خنک‌سازی هوای درون یخچال استفاده می‌شوند قابل اشتعال نیستند. علاوه بر این مشخصه، این گازها از ویژگی‌هایی برخوردار هستند، که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان سمّی نبودن، نقطه جوش پایین، فاقد خاصیت اکسیدکنندگی، انفجاری و خورندگی، و پایداری بالا نام برد.

آیا گاز یخچال خالی می‌شود؟

یکی از سؤالاتی که ممکن است برای بسیاری از افراد پیش آید این است که آیا گاز یخچال خالی یا تمام می‌شود؟ پاسخ این سؤال، خیر است. زمانی که گاز وارد چرخه خنک‌سازی می‌شود، تنها تغییر فاز (حالت) از مایع به گاز و بالعکس اتفاق می‌افتد. بنابراین، گاز یخچال به خودی خود تمام نمی‌شود و خالی شدن گاز در اثر عواملی اتفاق می‌افتد، که عبارتند از:

 • وجود نشتی در لوله‌های یخچال، که خود در اثر پوسیدگی یا ضرباتی که به لوله‌ها وارد می‌شوند پدید می‌آید.
 • خارج شدن لوله‌های یخچال از مکان اصلی خود، که به طور معمول به‌واسطه جابجایی نادرست یخچال اتفاق می‌افتد.
 • در صورتی که لوله مویی از اندازه، قطر و ضخامت کافی برخوردار نباشد.

چگونه متوجه می‌شویم گاز یخچال کم شده است؟

گاهی اوقات، گاز یخچال دراثر عواملی چون آسیب رسیدن به لوله یخچال و یا خارج شدن لوله‌های تبخیر کننده با کمبود مواجه می‌شود. 7 نشانه زیر به شما کمک خواهند کرد تا متوجه شوید گاز یخچال کم شده است یا خیر:

 • زمانی که موتور یخچال به صورت پیوسته و مداوم کار می‌کند.
 • اگر بوی نامطبوعی مثل بوی کپک از درون یخچال استشمام کردید.
 • زمانی که حس کردید یخچال فاقد سرمای اولیه بوده و هوای درون آن گرم شده است.
 • افزایش مصرف برق نشانه‌ای از کم شدن میزان گاز سردکننده درون یخچال است.
 • درصورتی که دمای کندانسور حالت معمول خود را نداشته و سرد شده باشد.
 • زمانی که مشاهده کردید قطرات آب از یخچال چکه می‌کند. این موضوع ناشی از تعریق بخش‌های داخلی یخچال به دلیل گرم بودن هوای درون آن است.
 • یخ زدن مواد غذایی درون یخچال نیز می‌تواند نشانه‌ای از کاهش میزان گاز سردساز باشد.

چه زمانی و چگونه باید گاز یخچال را شارژ کرد؟

زمانی که مقدار گاز یخچال کم می‌شود نیاز است گاز به سیستم تزریق شود، که به این فرآیند، شارژ گاز یخچال گفته می‌شود. شارژ کردن بایستی توسط افراد متخصص و ماهر انجام گیرد. اما، می‌توان از طریق آموزش صحیح این کار را انجام داد. در ادامه، مراحل مورد نیاز جهت شارژ کردن گاز یخچال به ترتیب بیان می‌شود:

یخچال را از نظر وجود هرگونه نشتی بررسی کنید.

در ابتدا و پیش از آغاز فرآیند شارژ کردن، کویل‌های یخچال را چک کنید تا فاقد هرگونه نشتی باشند. برای این منظور می‌توان از محلول آب و صابون استفاده کرد که در صورت وجود نشتی ایجاد حباب می‌کند. استفاده از دستگاه نشتی‌یاب الکترونیکی یکی دیگر از روش‌های چک کردن نشتی است، که در مجاورت گاز یخچال سبب ایجاد صدای بوق می‌کند.  

وکیوم (تخلیه) یخچال از هرگونه گاز و رطوبت ضروری است.

پس از این‌که از عدم وجود هرگونه نشتی در یخچال مطمئن شدید، باید آن را از هرگونه هوا و رطوبت خالی کنید. این کار توسط دستگاه وکیوم صورت می‌گیرد. جهت اطلاع از میزان وکیوم می‌توان دستگاه وکیوم را به گیج فشار متصل کرد. درصورت وجود نشتی، گیج پایین آمده و اگر نشتی وجود نداشته باشد گیج با گذشت زمان تغییری نمی‌کند.

شارژ گاز یخچال را آغاز کنید.

در این مرحله، تزریق گاز صورت می‌گیرد. برای انجام این کار، لوله گیج را بایستی به سیلندر گاز فریون متصل کرد تا گاز وارد سیستم شود. اگر گازهایی از قبل درون لوله باقی مانده باشند را باید خارج نمود. پس از اطمینان حاصل کردن از این موضوع می‌توان والف گیج را باز کرد تا گاز وارد سیستم شود. نکته مهم در اینجا این است که حجم گاز یخچال تزریق شده از سیستمی به سیستم دیگر متفاوت است.

نکات مهم در شارژ گاز یخچال

فرآیند شارژ کردن گاز مبرد یخچال شامل چندین مرحله متوالی است، که در هر مرحله نیاز است به نکاتی توجه شود. در ادامه، به نکاتی مهم پیرامون شارژ کردن گاز اشاره می‌شود:

 • گازی که برای این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد بایستی فاقد خاصیت خورندگی باشد.
 • گاز باید خشک و فاقد رطوبت بوده تا از بروز هرگونه مشکل برای یخچال جلوگیری به عمل آید.
 • گازی که به یخچال تزریق می‌شود متناسب با مشخصات مندرج روی آن باشد.
 • یخچال را باید از نظر وجود هرگونه نشتی درون آن بررسی کرد، که این کار قبل از تزریق گاز صورت می‌گیرد.
 • تا حد امکان از گازهایی استفاده شود که دوست‌دار محیط زیست باشند. این گونه گازها به طور معمول فاقد اثر گلخانه‌ای بوده و کمترین آسیب را برای لایه اوزون دارند.

قیمت گاز یخچال

گازهای یخچال امروزه در انواع مختلفی عرضه می‌شوند، که این موضوع یکی از عوامل تأثیرگذار بر قیمت آن‌ها می‌باشد. علاوه بر نوع گاز، پارامترهای دیگری تعیین کننده هزینه گاز مبرد مورد استفاده در یخچال‌ها می‌باشند، که می‌توان به برند محصول، قیمت ارز و حجم سیلندر اشاره کرد.

بنیان گاز به عنوان یکی از تأمین‌کنندگان اصلی گاز مبرد یخچال آماده است تا این محصول را با کیفیتی منحصربه‌فرد و هزینه مقرون‌به‌صرفه در اختیار خریداران محترم قرار دهد. جهت اطلاع از قیمت به‌روز گاز یخچال می‌توانید با کارشناسان مجموعه تماس حاصل نمائید.

گازهای یخچال: از اهمیت تا کاربرد

به عنوان سخن پایانی، گازهای مبردی که در یخچال با هدف خنک‌سازی استفاده می‌شوند، از ویژگی‌های منحصربه‌فردی چون عدم اشتعال‌پذیری و نقطه تبخیر پایین برخوردار هستند. همان‌طور که در مقاله به آن اشاره شد، گازها در انواع مختلفی عرضه می‌شوند، که هریک مزایا و معایبی دارند. یکی از قابلیت‌های گازهای مبرد یخچال این است که در صورت کم یا خالی شدن قابل شارژ هستند.

درصورت داشتن هرگونه سوال پیرامون گازهای یخچال می‌توانید از طریق بخش دیدگاه‌ها با کارشناسان مجموعه درمیان بگذارید. این عزیزان آماده دریافت سوالات و نظرات ارزشمند شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
جستجو
×