قیمت و خرید گاز هلیوم

مسیر تولید تا خرید گاز هلیوم

آیا آخرین باری که از بادکنک‌های فوق سبک برای جشن‌های خود استفاده کردید را به یاد دارید؟ تا بحال به این فکر کرده‌اید چه چیزی بادکنک‌ها را اینقدر جادویی کرده است؟ یا افرادی را دیده‌اید که از بادکنک نفس می‌کشند و صدایشان جالب و خنده‌دار می‌شود؟ آیا این سؤال به ذهنتان خطور کرده است که چه عاملی باعث خنک کردن لوازم الکترونیکی، دستگاه‌ تصویربرداری پزشکی و حتی راکتورهای هسته‌ای می‌شود؟ یا غواصان چه گازی را تنفس می‌کنند؟

اگر از خود می‌پرسید چه چیزی در بین تمامی موارد ذکر شده در بالا مشترک است آن هلیوم است. اجازه دهید شما را با این دوست شیمیایی جدید آشنا کنیم تا با درک بهتری به خرید گاز هلیوم بپردازید. در این مسیر، با سابقه طولانی که در واردات گاز هلیوم داریم به شما کمک خواهیم کرد تا آن را با حذف واسطه و با قیمتی مناسب تهیه کنید.

بنیان گاز به‌عنوان یکی از فروشندگان قابل اطمینان گاز هلیوم در ایران آماده است تا طیف وسیعی از گریدهای این گاز را در اختیار شما قرار دهد. جهت تهیه گاز هلیوم فقط کافیست به ما اعتماد کنید و برای استعلام قیمت با ما تماس بگیرید.

تاریخچه هلیوم تا خرید آن

هلیوم؛ چه نوع گازیست؟​

هلیوم؛ گازی نجیب با پایداری فوق‌العاده

هلیوم (He)، گازی نجیب که به‌عنوان دومین عنصر فراوان در جهان شناخته می‌شود. این گاز فاقد رنگ و بو بوده و از خواص بی‌نظیری سود می‌برد. اما، چه چیزی هلیوم را منحصر به فرد می‌کند؟

یکی از این عوامل، پایداری این گاز است. هلیوم، پایدارترین عنصر روی کره زمین است. علاوه بر آن، نمی‌سوزد و با عناصر دیگر واکنش نشان نمی‌دهد. کمترین نقطه ذوب و جوش را دارد. حالت فیزیکی هلیوم، گاز است. در دماهای بسیار پایین می‌تواند به صورت مایع یا جامد نیز باشد.

هلیوم و گرید

انواع گرید گاز هلیوم

شرکت‌ها به طور معمول گازهای هلیوم خود را با گرید Grade مشخصی عرضه می‌کنند، که این گرید تعیین کننده درصد خلوص گاز است. هر چه گرید گاز بیشتر باشد، درصد خلوص آن نیز بالاتر است.

 

گاز هلیوم​ گرید 6

بالاترین گرید گازهای هلیوم، گرید 6 است، که درصد خلوصی نزدیک به هلیوم خالص معادل %9999/99 دارد. از این گرید برای ساخت تراشه‌های نیمه هادی که در تلفن‌های هوشمند، کامپیوتر، تبلت و تلویزیون قرار دارند، استفاده می‌شود. گاز هلیوم گرید 6 در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، برش لیزری، دستگاه‌های MRI و هم‌چنین به عنوان گاز حامل در کروماتوگرافی گازی کاربرد دارد.

 

گاز هلیوم گرید 5

هلیوم با گرید 5 درصد خلوصی معادل %99/999 دارد، و جزء گازها با درجه خلوص بالا شناخته می‌شود. از این گاز می‌توان به طور گسترده در کروماتوگرافی گازی، اسپکتروسکوپی جرمی، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و بادکنک‌های هواشناسی استفاده کرد. همانطور که بیان شد، گاز هلیوم با درجه خلوص بسیار بالا برای کاربردهای حساس استفاده می‌شود. دلیل این امر این است که وجود ناخالصی می‌تواند به دستگاه‌ها آسیب رساند و یا نتایج حاصل از آزمایش‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. این گاز دارای کاربردهای صنعتی نیز می‌باشد، که در این حالت گاز دارای درجه خلوص کمتری می‌باشد.

گاز هلیوم​ گرید 5.5

یکی دیگر از گریدها با درصد خلوص بسیار بالا، گرید 5/5 است. این نوع گاز همانند گرید 6 به عنوان گرید تحقیقاتی شناخته می‌شود. علاوه بر کاربردهای تحقیقاتی، از گاز هلیوم گرید 5/5 می‌توان برای کروماتوگرافی گازی، تراشه‌های نیمه هادی، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، گاز محافظ در جوشکاری، گاز خنک‌کننده فیبر نوری و سایر صنایع استفاده کرد.

 
تعویض شیر کپسول های هلیومی

گاز هلیوم گرید 4/8

یکی از این گازها، گاز هلیوم گرید 4/8 می‌باشد، که درجه خلوص آن %99/998 است. این گرید بالاترین گرید صنعتی گاز هلیوم است، که دارای مصارف نظامی است.

گاز هلیوم گرید 4/7

هلیوم صنعتی با گرید 4/7 درصد خلوصی معادل %99/997 دارد، و دارای کاربردهای برودتی، تصفیه و فشرده‌سازی می‌باشد. علاوه بر آن، از هلیوم با این گرید می‌توان در جوشکاری، به عنوان گاز تنفسی برای غواصان و هم‌چنین برای تشخیص نشتی استفاده کرد.

گاز هلیوم گرید 4/6

از دیگر انواع گاز هلیوم صنعتی، گرید 4/6 با درصد خلوص %99/996 است. این گاز دارای مصارف گسترده‌ای می‌باشد، که از نمونه‌های آن می‌توان به بالن‌های هواشناسی، تشخیص نشتی، گاز محافظ در جوشکاری، گاز خنک کننده در راکت، گاز حامل جهت انجام آنالیز و هم‌چنین کاربردهای پزشکی اشاره کرد.

گاز هلیوم گرید 4

در نهایت، گاز هلیوم با گرید 4 و درصد خلوص %99/99 وجود دارد، که مهم‌ترین کاربرد آن برای باد کردن بالن و بادکنک است.

اگر به دنبال مجموعه‌ای مطمئن برای تامین سیلندرها و انواع گریدهای گاز هلیوم خود با قیمت مناسب هستید، با ما تماس بگیرید.

کپسول گاز هلیوم

امروزه، طراحی کپسول‌های گازی باعث شده تا حمل و نقل گازهای صنعتی و آزمایشگاهی نظیر گاز He آسان شود. کپسول گاز هلیوم در انواع مختلفی عرضه می‌شود. براساس میزان مصرف و همچنین امکان جابجایی، نوع کپسول انتخاب می‌شود.

سیلندرهایی که حجم کمتری دارند سبک‌تر بوده و به‌راحتی می‌توان آن‌ها را از مکانی به مکان دیگر جابجا کرد. از سوی دیگر، سیلندر گاز هلیوم با حجم بیشتر را می‌توان برای شرایطی که مصرف گاز بسیار زیاد است، استفاده کرد.

قیمت و خرید کپسول هلیوم

یکی از چالش‌هایی که خریداران ممکن است به‌هنگام خرید سیلندر گاز هلیوم با آن مواجه شوند، عدم آگاهی از قیمت این محصول است. اما، جای نگرانی نیست! شما می‌توانید به راحتی با کارشناسان ما تماس بگیرید تا از قیمت کپسول هلیوم مطلع شوید. این نکته را در نظر داشته باشید که قیمت سیلندر تحت عواملی چون گرید، حجم، خرید به صورت عمده یا تکی و برند سازنده است.

ما در مجموعه بنیان گاز این قابلیت را برای شما فراهم نموده‌ایم تا به صورت حضوری یا آنلاین خرید خود را انجام دهید. فقط کافیست پس از استعلام قیمت، ثبت سفارش انجام دهید تا همکاران ما در اسرع وقت آن را نهایی سازند.

قیمت جهانی هلیوم

بازار جهانی گاز هلیوم: از قیمت تا اندازه بازار

هلیوم یکی از مهم‌ترین گازهاییست که در سال‌های اخیر سهم قابل توجهی از بازار جهانی را به خود اختصاص داده است. طبق گزارش‌ها، نیاز جهانی به این گاز در سال 2019 به 2/6 میلیارد فوت مکعب (یک فوت مکعب تقریباً معادل 28 لیتر) رسیده است. اما، چه چیزی هلیوم را اینقدر منحصربه‌فرد ساخته است؟

پاسخ به این سؤال را باید در ویژگی‌های گاز هلیوم جستجو کرد. این گاز مشخصه‌های فیزیکی و شیمیایی ویژه‌ای دارد که آن را برای کاربردهای متفاوتی مناسب ساخته است:

 

Properties of helium

قیمت جهانی گاز هلیوم در سال‌های اخیر رشد فزاینده‌ای داشته است. طبق آمارها، قیمت این گاز در سال 2020 به رقم 320 دلار رسیده که این رقم در سال 1995 تقریباً 50 دلار بوده است.

Helium gas price increase curve between 1995 and 2020
منحنی افزایش قیمت گاز هلیوم بین سال‌های 1995 تا 2020

سؤالی که ممکن است در اینجا پیش آید این است که علت افزایش قیمت گاز هلیوم در سال‌های اخیر چه بوده است؟

کمبود منابع یا کمبود عرضه و از سویی دیگر افزایش تقاضا از جمله عواملی هستند که باعث بالا رفتن قیمت هلیوم شده‌اند. برای نمونه در کشوری مثل چین که بیشترین رشد بازار هلیوم را دارا می‌باشد، هلیوم تولید نمی‌شود. از طرفی، این کشور سالانه به 1 میلیارد فوت مکعب نیاز دارد. چین سیاست‌هایی مختلفی برای تأمین هلیوم مورد نیاز خود اتخاذ کرده است که از جمله آن می‌توان به ذخیره یا انبار کردن گاز (نظیر بی ال ام در آمریکا) و نیز اکتشاف منابع هلیوم در سراسر جهان اشاره کرد.

همانطور که پیش‌تر بیان شد، نیاز بازار جهانی به گاز هلیوم در سال 2019 در حدود 2/6 میلیارد فوت مکعب بوده است، که در این میان بخش تولید بیشترین سهم (30 درصد) را از این مقدار به خود اختصاص داده است. به دلیل عدم واکنش‌پذیری، هلیوم کاربرد فراوانی در بخش تولید دارد که برای تهیه نیمه‌هادی‌ها، فیبرهای نوری، کاربردهای هوافضا استفاده می‌شود. پس از بخش تولید، کاربردهای سردسازی و برودتی (21 درصد)، حوزه پزشکی و تحقیقاتی (21 درصد)، پر کردن بالن‌ها و بادکنک‌ها (17 درصد) و تشخیص نشتی (12 درصد) در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

 

Each segment's share of the global helium market
سهم هریک از بخش‌ها از بازار جهانی هلیوم
Helium consumption forecast in various industries between 2021 and 2030
پیش‌بینی مصرف هلیوم در صنایع مختلف بین سال‌های 2021 تا 2030

در کنار مطالبی که تا الان گفته شد، آینده بازار گاز هلیوم چه خواهد بود؟ طبق پیش‌بینی‌ها، مصرف گاز هلیوم در صنعت بین سال‌های 2021 تا 2030 رشد چشمگیری خواهد داشت که عمده آن مربوط به صنعت هوافضا و صنعت الکترونیک و نیمه‌هادی‌ها خواهد بود.

 

برای دریافت جدیدترین قیمت در کوتاهترین زمان و درخواست خرید خود از ما استعلام کنید.

برای این کار تنها کافی است با ما تماس بگیرید.

مطالب علمی و تخصصی درباره گاز هلیوم

تاریخچه گاز هلیوم

کشف گاز هلیوم برای اولین بار توسط ستاره شناس فرانسوی پیر یانسن در سال 1868 در اتمسفر گازی اطراف خورشید صورت گرفت. این ستاره شناس با مشاهده گاز He به صورت یک خط زرد روشن در طیف کروموسفر خورشیدی موفق به کشف آن گردید. این خط در ابتدا به عنصر سدیم ارتباط داده شد.

در همان سال، ستاره شناس انگلیسی جوزف نورمن لاکیر خط زردی را در طیف خورشیدی مشاهده کرد که با خطوط شناخته شده سدیم D1 و D2 مطابقت نداشت و آن را خط D3 نامید. لاکر نتیجه گرفت که خط D3 توسط عنصری در خورشید ایجاد شده است که در زمین ناشناخته است. او و شیمیدان ادوارد فرانکلند از کلمه یونانی “هلیوس” به معنای “ایزد خورشید” برای نام‌گذاری این عنصر استفاده کردند.

شیمیدان بریتانیایی سر ویلیام رمزی در سال 1895 موفق به کشف هلیوم بر روی زمین شد. رمزی نمونه‌ای از ماده معدنی حاوی اورانیوم را به دست آورد و پس از بررسی گاز تولید شده از حرارت دادن نمونه متوجه به کشف یک خط زرد روشن منحصر به فرد آن شد. طیف با خط D3 مشاهده شده در طیف خورشید مطابقت داشت. بنابراین عنصر جدید هلیوم به طور قطعی شناسایی شد. در سال 1903 رمزی و فردریک سودی به این نتیجه رسیدند که هلیوم محصولی از تجزیه خود به خودی مواد رادیواکتیو است.

Helıum

خواص گاز هلیوم

گازی نجیب با پایداری فوق‌العاده

هلیوم، یک عنصر گازی با عدد اتمی 2 و وزن اتمی تقریباً چهار گرم بر مول می‌باشد. در گروه هجدهم جدول تناوبی واقع شده است و پس از گاز هیدروژن، دومین عنصر سبک به شمار می‌آید. منبع اصلی هلیوم در جهان مجموعه‌ای از میدان‌های گاز طبیعی در ایالات متحده آمریکا می‌باشد.

نسبت به مواد و ترکیبات شناخته دیگر، هلیوم نقطه جوش و انجماد کمتری دارد. هم‌چنین، تنها عنصری می‌باشد که نمی‌توان با سرد کردن در فشار معمولی منجمد کرد. برای انجام این کار نیاز است فشار یک اتمسفری و دمای یک درجه کلوین به آن اعمال شود.

هلیوم خصوصیات دیگری نیز دارد. رنگ، بو و مزه ندارد. کمتر از هر گاز دیگری در آب حل می‌شود. از واکنش پذیری کمی برخوردار است و اساساً تشکیل ترکیبات شیمیایی نمی‌دهد. چگالی و ویسکوزیته بخار هلیوم بسیار کم است. هدایت حرارتی بسیار بالایی دارد. این گاز را می‌توان به مایع تبدیل کرد، اما دمای تراکم آن در بین تمام مواد شناخته شده کمترین است.

عدد اتمی2
جرم اتمی4.00260 g.mol -1
الکترونگاتیوی براساس شیوه پائولینگنامشخص
چگالی0.178*10 -3g.cm -3( 20 °C)
نقطه ذوب– 272.2 (26 atm) °C
نقطه جوش– 268.9 °C
شعاع واندروالس0.118 nm
شعاع یونینامشخص
تعداد ایزوتوپ2
آرایش اوربیتال اتمی1s 2
انرژی نخستین یونش2372 kJ.mol -1
کاشفسِر ویلیام رمزی در سال 1895

کاربردهای گاز هلیوم

کاربردهای گاز He تنها به یک حوزه محدود نمی‌شود. هلیوم علاوه بر مصارف خانگی که دارد و از آن برای پر کردن بادکنک‌ها در منزل استفاده می‌شود، در صنعت و پزشکی نیز به طور چشمگیری کاربرد دارد. 

 
کاربردهای گاز هلیوم
کاربرد گاز هلیوم در تحقیقات

تحقیقاتی

عدم واکنش‌پذیری و نقطه جوش پایین، دو مشخصه‌ای که باعث شده‌اند گاز هلیوم در زمینه علمی به طور چشمگیری استفاده شود. علاوه بر دستگاه‌های آزمایشگاهی نظیر طیف‌سنج رزونانس مغناطیسی هسته‌ای (NMR)، این گاز کاربردهای تحقیقاتی دیگری نیز دارد.

 

برخورددهنده‌های هادرونی بزرگ

استفاده از گاز هلیوم در برخورد دهنده‌های هادرونی را می‌توان یکی از مهم‌ترین کاربردهای تحقیقاتی این گاز دانست. این برخورددهنده با هدف بررسی ساختار زمان و فضا و نیز ابزاری برای یافتن پاسخ به سؤالات در زمینه فیزیک استفاده می‌شود. جالب است بدانید 100 تن هلیوم فوق سیال نیاز است تا بتوان آهنرباهای این وسیله را خنک و از گرم شدن بیش از حد آن‌ها جلوگیری کرد.

مخازن سوخت موشک

همه مأموریت‌های فضایی از هیدروژن و اکسیژن مایع به‌عنوان سوخت موشک استفاده می‌کنند. هلیوم، گازی بی‌اثر است و با هیچ یک از سوخت‌های فوق واکنش نمی‌دهد؛ پس، گزینه‌ای مناسب برای پاکسازی مخازن پس از اتمام سوخت محسوب می‌شود.

کاربرد هلیوم در صنعت

صنایع نفت و گاز تنها یکی از مصارف گاز هلیوم در صنعت می‌باشد و این گاز در مراکز صنعتی مختلف مثل نظامی، خودروسازی، هواشناسی، غواصی، تولید فلزات و کلی صنایع دیگر استفاده می‌شود.

جوشکاری

هلیوم گازی خنثی به شمار می‌آید. همچنین، قادر است با انتقال حرارت زیاد، جوش‌های ثابتی تولید کند. این ویژگی‌ها باعث شده‌اند تا این گاز به‌عنوان گاز محافظ در جوشکاری قوس الکتریکی استفاده شود.

راکتورهای هسته‌ای

راکتورهای Pebble-Bed، راکتورهایی که تولید گرمای زیادی می‌کنند. هلیوم، به‌عنوان عامل خنک کننده در راکتورها استفاده می‌شود. این گاز با استفاده از توربین‌هایی از هسته اورانیوم عبور داده می‌شود.

کیسه‌های هوای خودروها

انتشار سریع گاز هلیوم، آن را به گزینه‌ای ایده‌آل برای باز کردن کیسه‌های هوای خودروها تبدیل کرده است.

پزشکی

چگالی هلیوم به طور قابل ملاحظه‌ای کمتر از گازهای دیگر است که این دلیلی برای استفاده از آن در درمان بیماری‌های ریوی است. این گاز به‌عنوان عامل خنک کننده برای دستگاه‌های پزشکی نیز استفاده می‌شود.

دستگاه‌ تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

نقطه جوش پایین، عاملی که گاز هلیوم را به یک خنک کننده فوق‌العاده تبدیل کرده است. علاوه بر برخوردکننده‌های هادرونی و راکتورهای هسته‌ای، هلیوم برای خنک کردن آهنرباهای دستگاه MRI نیز استفاده می‌شود.

 

درمان بیماری‌های تنفسی

ترکیب گازهای هلیوم و اکسیژن روشی مفید برای درمان بیماری‌های تنفسی مثل آمفیزم و آسم محسوب می‌شود. اکسیژن‌رسانی با کمک گاز هلیوم سریع‌تر از انتقال این گاز به تنهایی است.

کاربرد گاز هلیوم در پزشکی
کاربرد گاز هلیوم در تکنولوژی

تکنولوژی

یکی از رایج‌ترین کاربردهای هلیوم در تکنولوژی، تولید تراشه‌های نیمه هادی است، ابزاری که در گوشی، تلویزیون، کامپیوتر و تبلت استفاده می‌شود. کابل‌های فیبر نوری و هارد درایوها از دیگر مصارف این گاز در زمینه تکنولوژی است.

 

لوازم الکترونیکی

تقریباً تمامی انواع لوازم الکترونیکی، از رایانه‌ها گرفته تا گوشی‌های هوشمند، همگی دارای یک تراشه نیمه هادی هستند. هلیوم در فرآیند تولید نیمه‌هادی‌ها نقش اساسی ایفا می‌کند. این گاز به‌عنوان عامل خنک کننده، گاز رقیق کننده در زدایش یا لایه‌برداری (اچینگ) و نیز به‌عنوان گاز حامل برای ترسیب ذرات روی سطح استفاده می‌شود.

هارد درایوها

هارد دیسک‌های پر از گاز هلیوم سبک‌تر و خنک‌تر از هارد درایورهای ساخته شده از هوا هستند. همچنین، عملکرد سریع‌تری دارند. از دیگر مزیت‌های این نوع هارد درایو می‌توان به کاهش مصرف برق و افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی داده‌ها اشاره کرد.

کابل‌های فیبر نوری

امروزه، دسترسی به اینترنت با کمک کابل های فیبر نوری میسر شده است. این کابل‌ها در فضایی از گاز هلیوم تولید می‌شوند چون‌که از گیر افتادن حباب‌های هوا در داخل کابل جلوگیری می‌کنند.

تولید گاز هلیوم

گاز هلیوم با درصد خلوص بسیار بالا تقریباً 98 درصد را می‌توان از گاز طبیعی تولید کرد. در این حالت، گاز طبیعی را در دمای پایین و تحت فشار بالا به حالت مایع درآورده و گاز هلیوم را از دیگر اجزای گاز طبیعی جدا می‌کنند. علاوه بر این تکنیک، گاز هلیوم را می‌توان از طریق مایع کردن هوا نیز تولید کرد. این روش برای تولید گاز هلیوم در مقیاس بالا مناسب است. برای تولید 112 مترمکعب گاز هلیوم به 1000 تن هوا نیاز است.

کارخانه‌های تولید کننده هلیوم

جالب است بدانید کشورمان ایران یکی از مخازن بزرگ هلیوم در جهان دارا می‌باشد؛ با این حال، این گاز در کشور تولید نشده و از کشورهایی چون روسیه و چین وارد می‌شود. امروزه، مراکز مختلفی در کشور وجود دارند که تمرکز آن‌ها بر تأمین گاز هلیوم است. فعالیت این فروشگاه‌ها به این موضوع محدود نشده و در زمینه شارژ سیلندر و همچنین فروش لوازم جانبی نظیر رگلاتور هلیوم نیز ایفای نقش می‌کنند.  

شارژ گاز هلیوم

مراکزی که در زمینه تأمین و عرضه گاز هلیوم فعالیت دارند به طور معمول شارژ کپسول گاز هلیوم نیز انجام می‌دهند. بسته به نوع سیلندر، شارژ آن متفاوت است. در صورتی که کپسول به صورت یک بار مصرف می‌باشد، شارژ آن امکان‌پذیر نیست. انجام این کار خطرناک بوده و می تواند باعث ترکیدگی و آسیب به افراد حاضر در محل گردد. شارژ کپسول‌های گاز هلیوم قابل شارژ راحت بوده و این کار می‌تواند توسط شرکت‌هایی که در زمینه انجام خدمات گازی فعالیت دارند صورت گیرد.

تفاوت گاز هلیوم با هلیوم مایع و حالت های مختلف هلیوم

He عمدتاً به صورت گاز دیده می‌شود؛ اما، در دماهای بسیار پایین می‌تواند به صورت مایع و حتی جامد نیز ظاهر شود. نکته مهم در اینجا این است که هلیوم جامد کاربرد بسیار کمی دارد. از هلیوم مایع به عنوان سوپرسیال یا فوق سیال نیز نام برده می‌شود. تفاوت هلیوم مایع و گازی در این است که نمونه مایع حجم کمتری را اشغال می‌کند. همچنین، هدایت حرارتی فوق‌العاده‌ای دارد که این ویژگی باعث شده از آن به عنوان عامل خنک کننده در دستگاه MRI و راکتورهای هسته‌ای استفاده شود. در صنعت نیز برای نشت‌یابی و ساخت محصولات الکترونیکی و نوری کاربرد دارد.

هرکجای ایران هستید می‌توانید سیلندرهای هلیوم را بدون واسطه از بنیان گاز به‌عنوان تأمین کننده‌ای اصلی خریداری کنید که یکی از مقرون به صرفه‌ترین تامین کنندگان برای خرید گاز هلیوم است.

نکات ایمنی گاز هلیوم

برخی از نکات ایمنی که می‌بایست در رابطه با گاز هلیوم رعایت شود، مربوط به خود گاز است. استنشاق آن می‌تواند آسیب جدی به سیستم تنفسی افراد وارد کند. وارد شدن گاز هلیوم به سیستم تنفسی باعث کاهش جذب اکسیژن می‌گردد. از این رو، به افراد توصیه می‌شود در استنشاق آن مراقب باشند.

علاوه بر گاز، لازم است به دستورالعمل‌های ایمنی پیرامون سیلندرهای گاز هلیوم نیز توجه شود، که از جمله آن‌ها استفاده از وسایل محافظتی چشم و صورت به هنگام پر کردن بادکنک، دور نگه داشتن کپسول از کودکان، عدم تماس سیلندر با منابع حرارتی، استفاده از چرخ دستی برای حمل کپسول و عدم پر کردن سیلندر هلیوم با دیگر گازها می‌باشند.

از اسنتشاق تا اشتعال پذیری هلیوم

خطرات گاز هلیوم

استنشاق گاز هلیوم می‌تواند باعث مرگ انسان شود. زمانی که فرد گاز را برای تغییر صدای خود تنفس می‌کند، این گاز وارد سیستم تنفسی شده و میزان جذب اکسیژن کاهش می‌یابد. از این رو، توصیه می‌شود از استنشاق گاز هلیوم به شدت خودداری شود. یکی از سؤالاتی که معمولاً درمورد خطرات گاز هلیوم برای مصرف‌کنندگان پیش می‌آید این است که آیا گاز هلیوم آتش زاست؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت از آنجایی که هلیوم گازی نجیب یا بی‌اثر است، هیچ گونه برهمکنشی با دیگر گازها یا مواد ندارد. پس، این گاز اشتعال‌پذیر یا آتش‌زا نیست و در مجاورت با گاز اکسیژن نمی‌سوزد. هلیوم همچنین فاقد خاصیت انفجاری است.

اشتعال پذیری گاز هلیوم امکان پذیر است؟

اشتعال پذیری هلیوم

هلیوم و خطر اشتعال پذیری آن چقدر صحت دارد؟

گاز هلیوم چه خطراتی دارند؟

خطرات گاز هلیوم

و تمامی بایدها و نبایدهای استفاده از این گاز‌

فروش گاز هلیوم با خلوص بالا

به دلیل درجه خلوص بسیاری بالایی که دارد، گاز هلیوم خلوص بالا برای کاربردهای حساس استفاده می‌شود. فروش این نوع گاز توسط شرکت‌های وارد کننده در ایران صورت می‌گیرد. این مراکز، گاز هلیوم وارداتی خود را از کشورهایی که در زمینه تولید این گاز در جهان (نظیر چین، قطر و روسیه) فعالیت دارند تأمین و پس از قرار دادن در کپسول‌هایی با حجم‌های مختلف نظیر کپسول 50 لیتری به فروش خریداران می‌رسانند. یکی از مراکزی که در زمینه فروش گاز هلیومی در تهران فعالیت گسترده‌ای دارد، "بنیان گاز" است.

این فروشگاه، گاز هلیوم وارداتی خود را با درجه خلوص بسیار بالا و هزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهد، تا از این طریق توانسته باشد رضایت آن‌ها را کسب کرده باشد. این عزیزان در صورت تمایل خرید گاز هلیوم می‌توانند با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایند تا علاوه بر کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع محصولات گاز، از قیمت گاز هلیوم نیز مطلع گردند.

راه‌های ارتباطی با کارشناسان فروش

سوالات گاز هلیوم

گاز هلیوم در چه مناطقی یافت می شود؟

هلیوم درحدود 23 درصد از جرم جهان را تشکیل می‌دهد و از نظر فراوانی به عنوان دومین عنصر در کیهان پس از هیدروژن شناخته می‌شود. این گاز به طور عمده در ستارگان یافت می‌شود. تولید گاز هلیوم در ستارگان از طریق همجوشی هسته‌ای گاز هیدروژن صورت می‌گیرد. گاز هلیوم به میزان کم (1 قسمت در 200000 (0005/0 درصد)) در جو زمین یافت می‌شود. از دیگر مکان‌هایی که این گاز یافت می‌شود می‌توان به مواد معدنی رادیواکتیو، آهن شهاب‌سنگ و چشمه‌های معدنی اشاره کرد.

حجم زیادی از گاز هلیوم (بیش از 6/7 درصد) در گازهای طبیعی کشف شده در مناطقی از ایالات متحده آمریکا (به ویژه در تگزاس، نیومکزیکو، کانزاس، اوکلاهما، آریزونا و یوتا) یافت شده است. علاوه بر این مناطق، ذخائر کمی از گاز هلیوم در گازهای طبیعی یافت شده در الجزایر، استرالیا، لهستان، قطر و روسیه دیده شده است. هوای معمولی حدود 5 قسمت در میلیون هلیوم دارد. علاوه بر آن، پوسته زمین حاوی 8 قسمت در میلیارد از این گاز می‌باشد.

چه عواملی گاز هلیوم را شگفت‌انگیز کرده است؟

هلیوم گازی بی‌اثر است، بدین معنا که از نظر شیمیایی واکنشی با مواد دیگر ندارد. غیر سمّی بوده و سبک‌تر از هوا می‌باشد. مهمتر از همه، گاز هلیوم کمترین نقطه ذوب را در بین گازهای تک اتمی دارد که این ویژگی آن را برای خنک سازی بسیار مناسب می‌سازد.

آیا هلیوم برای انسان و محیط زیست خطرناک است؟

خیر. هلیم گازی سمّی یا رادیواکتیو نیست. پس، برای انسان و محیط زیست خطری ایجاد نمی‌کند. این گاز بی‌اثر است و با مواد شیمیایی دیگر واکنش نشان نمی‌دهد. همچنین، نه آتش می‌گیرد و نه می‌تواند باعث ایجاد آتش‌سوزی شود.

آیا هلیوم گازی کمیاب است؟

بلی. با وجود این‌که هلیم از نظر فراوانی دومین عنصر در جهان است، اما منابع آن در زمین محدود است. اتم‌های این گاز بسیار سبک هستند و گرانش زمین برای به دام انداختن آن‌ها کافی نیست؛ پس، هلیومی که به جو زمین فرار می‌کند در آنجا از بین می‌رود.

هلیوم طبیعی طی صدها میلیون سال از طریق تجزیه عناصری مانند اورانیوم و توریم ساخته می‌شود. از این رو، می‌توان گفت که تولید سالانه این گاز بسیار کم است. با یافتن کاربردهای جدید نظیر تصویربرداری پزشکی، تقاضا برای گاز هلیوم به سرعت در حال رشد است؛ اما، منابع آن محدود است.

هلیوم تجاری چگونه تولید می‌شود؟

بخش عمده‌ هلیوم جهان از گاز طبیعی تولید می‌شود. جالب است بدانید تنها کمتر از 3 درصد از ذخایر گاز طبیعی جهان حاوی مقدار کمی گاز هلیوم هستند!

به غیر از بادکنک‌های مهمانی، هلیوم چه کاربردهای دیگری دارد؟

بالون‌های مهمانی تنها حدود 5/1 درصد از مصرف جهانی هلیوم را شامل می‌شوند. بخش عمده‌ گاز در تصویربرداری پزشکی (مانند اسکنرهای MRI)، ساخت وسایل الکترونیکی، خنک‌سازی، جوشکاری، غواصی در اعماق دریا، نشت‌یابی، بالن‌ها و مخازن سوخت موشک استفاده می‌شود.

تفاوت گاز هلیوم آزمایشگاهی با گاز هلیوم بادکنک آرایی چیست؟

گاز هلیوم آزمایشگاهی از نظر گرید Grade با گاز هلیوم بادکنک آرایی تفاوت دارد. گازی که در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی استفاده می‌شود دارای درجه خلوص بسیار بالا (گرید 6) است. دلیل این امر این است که استفاده از گاز هلیوم با درجه خلوص پایین به دستگاه آسیب می‌رساند و نتایج آزمایشگاهی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. گاز هلیوم با گرید پایین (گرید 4) دارای درجه خلوص پایین بوده و مناسب برای پر کردن بالن و بادکنک می‌باشد.

گاز هلیوم برای بادکنک

24 دیدگاه در “گاز هلیوم؛ از تولید تا خرید و قیمت گاز هلیوم

 1. مرتضی گفت:

  سلام شما کپسول 50 لیتری و 40 لیتری هلیوم دارید و چطور میتوان برای خرید اقدام کرد
  لطف کنید یک توضیحی از نحوه خرید و هماهنگی های لازم آن توضیح دهید
  تشکر

  1. بنیان گاز گفت:

   سلام وقت بخیر
   خرید محصولات ما به دو صورت تماس تلفنی و آنلاین از طریق سایت قابل انجام است. به دلیل نوسانات قیمت ها بهتر است قبل از ثبت سفارش حتما با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید. شماره های تماس کارشناسان : 09128949341 – 09121005357

 2. behnam گفت:

  سلام وقت بخیر
  شما گاز هلیوم به صورت عمده فروش دارین من شما رو از گوگل پیدا کردم و اولین بار هست که میخواهم خرید رو انجام بدهم برای خرید به چه روشی میتونم با شما هماهنگ کنم و استعلام قیمت بگیرم

  1. بنیان گاز گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   خرسندیم از همراهی شما برای استعلام قیمت بهتر است با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید . شماره های تماس : 09128949341 – 09128918875

 3. علی گفت:

  ببخشید میخواستم ببینم گاز هلیوم آتش زاست بعد اینکه چیا باعث آتش گرفتن گاز میشه ؟؟؟

  1. بنیان گاز گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   گاز هلیوم آتش زا نیست و جز گازهای خنثی به حساب می آید و با هیچ نوع گازی واکنش نشان نمی دهد، لذا به هیچ عنوان آتش نمی گیرد.
   آنچه در بازار به عنوان گاز آتش زا وجود دارد و سبب آتش گرفتن بادکنک ها می گردد، گاز هیدروژن است. قابل توجه است که بدانید، برخی از افراد سودجو به دلیل آنکه گاز هیدروژن ارزان بوده و قیمت آن یک دهم گاز هلیوم است، به جای هلیوم از گاز هیدروژن استفاده می کنند، گاز هیدروژن به شدت اشتعال زا بوده و با اولین جرقه آتش می گیرد، ولی هلیوم به هیچ عنوان آتش نمی گیرد.

 4. علیرضا گفت:

  بادکنک های هلیومی باعث اسیب به حنجره نمیشه وقتی باعث تغییر صدا میشه ؟

  1. بنیان گاز گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز

   استفاده بیش از حد گاز هلیوم می تواند باعث آسیب جدی به حنجره شود. صدا در اثر ارتعاش تارهای صوتی با هوا ایجاد می شود و استفاده از هلیوم می تواند این ارتعاش را بسیار سریعتر کند. استفاده دوز بالایی از گاز باعث گلودرد یا حتی آسیب دائمی صدا می شود.
   اگر به میزان کمتری از گاز هلیوم استفاده شود، درصد آسیب دیدگی کمتر خواهد بود.

 5. احمدرضا گفت:

  با وجود تغییر قیمت چطور متوجه قیمت روز گاز هلیوم بشیم ؟ میشه راهنمایی کنید لطفا

  1. بنیان گاز گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   برای اطلاع از قیمت روز گاز هلیوم و هر نوع محصول دیگر کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید تا اطلاعات کامل همراه با قیمت روز خدمتتون ارائه گردد.
   شماره های تماس کارشناسان :09128949341 – 09121005357

 6. Behrouz گفت:

  سلام خدمت شما
  کپسول های گاز هلیوم در چه حجم هایی موجود دارید؟ و اینکه قابل شارژ هستند؟

  1. بنیان گاز گفت:

   سلام دوست عزیز
   کپسول های هلیوم با حجم 50 لیتری وارد می شود و موجودی ما در حجم پنجاه لیتر می باشد. بله این نوع کپسول ها قابل شارژ هستد. برای اطلاعات بیشتر در خصوص کپسول های هلیوم میتوانید به صفحه محصول کپسول هلیوم مراجعه نمایید تا کاملا از مشخصات و ویژگی های آن تا قیمت کپسول هلیوم 50 لیتری مطلع گردید.

 7. بهمن گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  شما فروش عمده گاز هلیوم هم دارین برای خرید بیمارستانی لازم داریم میخواستم ببینم با چه شما ره ای بایستی تماس گرفت که مستقیم در ارتباط بود و هماهنگ کرد ؟ لطف کنید پاسخ بدین ممنون میشم

  1. بنیان گاز گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز

   بله امکان فروش به صورت عمده وجود دارد لطف کنید با کارشناسان فروش در این زمینه هماهنگی های لازم را انجام دهید تا اقدامات اولیه برای شما انجام گردد.
   شماره های تماس کارشناسان : 09128949341 – 09121005357

 8. امیرعلی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من شنیدم که در مواردی بادکنک های هلیومی می تواندباعث اتش سوزی شود؟
  این خود هلیوم هست که باعث اتش سوزی میشه و این خطر را داره که استفاده کنیم اسیبی ببینیم ؟
  شما خرید به صورت تکی هم دارین ؟

  1. بنیان گاز گفت:

   سلام دوست عزیز

   گاز هلیوم یک نوع گاز بی خطر و خنثی است که منجر به آتش سوزی نمی شود. گاز هلیوم سبک و همچون هواست. به طور معمول آنچه موجب آتش سوزی می گردد معمولا بادکنک های هیدروژنی است. در مواردی برخی افراد سودجو ممکن است به دلیل کاهش هزینه ها از هیدروژن استفاده می کنند که این امر منجر به آتش سوزی می گردد.
   برای اطلاع از این امر میتوانید مطلب آیا گاز هلیوم آتش زاست مراجعه نمایید.

 9. علی گفت:

  سلام و تشکر از اطلاعات شگفت انگیز شما
  وقتتون به خیر
  ممکن هست بفرمایید که ماندگاری گاز هلیوم در کپسولها به چه صورت هست؟!
  و نیز چه گریدی از گاز در مصارف پزشکی مانند MRI کاربرد دارد؟!
  آیا ما در تولید گاز هلیوم خودکفا هستیم ؟!

  1. بنیان گاز گفت:

   سلام دوست عزیز
   سپاس از حسن توجه شما بزرگوار
   کشور ایران تامین کننده گاز هلیوم نمی باشد و مجموعه ما گاز هلیوم را از امارات تامین می نماید.
   برای مصارف پزشکی به طور معمول از گاز هلیوم گرید 5 استفاده می گردد. برای آشنایی با این نوع گرید گاز به صفحه محصول گاز هلیوم گرید 5 مراجعه نمایید.
   گاز هلیوم یک گاز فرار است که میزان درصد ماندگاری آن در سیلندرهای گازی اندک است. به مرور زمان گاز هلیوم با افت فشار مواجه شده و خالی می گردد.

 10. امیر گفت:

  سلام
  آیا برای سیلندرهای گاز هلیوم تک فروشی هم دارید؟ برای فروشگاه لوازم تولد میخواستم؟

  1. بنیان گاز گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله فروش محصولات ما به دو صورت عمده و تکی قابل عرضه و ارائه می باشد. به دلیل نوسانات ارز بهتر است پیش از خرید با ما تماس بگیرید تا از قیمت روز مطلع شوید.
   شماره های تماس : 021889146140912100535709128949341

 11. احد گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  تغییر صدا با گاز هلیوم خطرناک و باعث اسیب دیدگی شدید به تارهای صوتی میشه ؟

  1. بنیان گاز گفت:

   سلام وقت شما هم بخیر دوست عزیز
   استنشاق گاز هلیوم در مقدار کم آسیبی برای فرد به همراه ندارد و منجر به تغییر صدا می شود. اما استنشاق به مقدار زیاد سبب کمبود اکسیژن ورود به ریه شود. برای اطلاع دقیق از تغییر صدا با گاز هلیوم پیشنهاد می کنیم مطلب خطرات گاز هلیوم را مطالعه نمایید. جالب است که بدانید این گاز سبک و بی خطر بوده و مشکلات جدی در استفاده اندک آن نخواهد داشت.
   آشنایی با خطرات گاز هلیوم و تغییر صدا

 12. احمد گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  برای خرید عمده گاز هلیوم گرید 5 چه اقدامی باید انجام داد شما قیمت گاز هلیوم را میتونید برای تعداد بالا و به صورت عمده با تخفیف بیشتری اعلام کنید ؟

  1. بنیان گاز گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   بله امکان خرید عمده وجود دارد برای اطلاعات بیشتر از تعداد و قیمت هر نوع محصولی می توانید با تیم فروش تماس حاصل فرمایید.
   در ادامه شماره های تماس خدمت شما بزرگوار ارسال می گردد.
   0912100535702142439410

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
تماس با کارشناسان فروش